Denník N

Kulturblog a kultur-blog

Trestné oznámenie na M. Magáta

Na začiatok, skratky a pojmy nižšie použité a ich vysvetlenie:
TO – trestné oznámenie
KB – Kulturblog
platforma – kultur-blog.sk
portál – kulturblog.sk

30. 04. som podal trestné oznámenie na autora blogov, v ktorých bol uverejnený obsah, ktorý popieral holokaust. Možno ste postrehli aféru ohľadom portálu Kulturblog a ich blogovacej platformy www.kultur-blog.sk, kde bolo zverejnených niekoľko blogov od rovnakého autora, ktorý na tejto platforme vystupuje pod pseudonymom “Marian Magat”.
KTO JE MARIÁN MAGÁT?
Marián Magát je ex-kotlebovec, ktorý v parlamentných voľbách kandidoval za ĽSNS z 88. miesta („bolo to na nase zelanie troska”, uviedol na svojom profile na margo symboliky 88 a jeho umiestnením na kandidátke).
Tu prikladám link na platformu, kde sú jeho blogy uverejnené: https://www.kultur-blog.sk/author/marian14/
Inak, všimli ste si v linku číslo 14 za nickom? Číslo 14 predstavuje v neonacistickej symbolike 14-slovnú vetu “We must secure the existence of our people and a future for white children. – Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť pre naše biele deti.” A 88. miesto na kandidátke, zrazu máme 1488, hodnotu Kotlebovych šekov pre rodiny v núdzi a lokálny hokejový klub.
Ale späť k trestnému oznámeniu. V TO zohrávali kľúčovú úlohu práve tieto výroky: “Holokaust je dnes zakázané kriticky skúmať a preto vám tu dnes nemôžem povedať, že plynové komory sú historický, logický a technický nezmysel, pretože demokracia si vynucuje zákonom, aby ste tomu verili.”, “Pri politickej verzii platilo v minulosti nasledovné: – plynové komory sú original, – 7 000 000 mŕtvych v Osvienčime, – mydlo zo Židov, – Konferencia vo Wannsee, – vyhladzovacie tábory i na nemeckom území, atď. Toto všetko už dnes neplatí a ďalej to rozoberiem v blogoch, pravdaže so zdrojmi, ktoré sú jednoducho dohľadateľné.” Na základe práve týchto výrokov som podal TO pre podozrenie z popierania holokaustu.
KULTURBLOG A KULTUR-BLOG, JE V TOM VLASTNE ROZDIEL?
No, je. A vlastne nie je. Kulturblog sa viackrát vyjadril, že on nie je auturom blogov na kultur-blog.sk, ani za obsah nenesie zodpovednosť. No, nesie. Aj keď je veľkým písmom pri registrácii uvedené: “Názory a postoje blogerov a ani blogy samotné nie je možné stotožňovať s občianskym združením Kulturblog (www.kulturblog.sk) a jeho členmi.” Ale toto nie je právne ospravedlnenie. To znamená niečo také, že KB s obsahom nemáme spájať v informovaní a pod., no právnu zodpovednosť znáša práve prevádzkovateľ platformy v plnom rozsahu. Citát zo zákona: “Ak poskytovateľ služieb poskytuje služby informačnej spoločnosti v rozsahu podľa odsekov 1, 3 a 4, nie je povinný sledovať informácie ani oprávnený vyhľadávať informácie, ktoré sa prenášajú alebo ukladajú. Ak sa však dozvie o protiprávnosti takých informácií, je povinný odstrániť ich z elektronickej komunikačnej siete1) alebo aspoň zamedziť k nim prístup; súd môže nariadiť poskytovateľovi služieb ich odstránenie z elektronickej komunikačnej siete aj vtedy, ak sa poskytovateľ služieb o ich protiprávnosti nedozvedel.“ A KB sa predsa o problematickom blogu dozvedel.
PREČO TVRDÍM, ŽE SA O NICH DOZVEDEL?
Toto tvrdenie je jednoducho podložené, a to faktom, že práve KB reagoval na upozornenie od Zuzany Kovačič Hanzelovej, Jakuba Godu a Mareka Macha z Mladí proti fašizmu.
Oni uviedli na svojich sociálnych sieťach toto:
Z. K.: „Podľa Kulturblogu vlastne Nemci plynovými komorami chránili väzňom životy.“
J. G.: „Krásny slnečný pondelok, málo nových nakazených, prečo si trošku nezapopierať holokaust na blogu kulturblogu?“
M. M. na portáli Mladí proti Fašizmu: Kulturblog zverejnil svoju vlastnú blogovú platformu: Obsahuje texty znevažujúce holokaust.“
A zrazu, dostavila sa reakcia Lívie G. z KB, kde kritizovala vyššie spomínaných za šírenie dezinformácii, že KB je zodpovedný za obsah blogov a vyzvala ich, aby sa ospravedlnili. Marek Mach odpovedal, že je to práve ona, ktorá pozmenila pravdu, pretože on uviedol informáciu tak, ako bola reálne. A Líviino ospravedlnenie neprišlo. Takto sa KB dozvedel o tom, že sa na ich platforme nachádza blog, ktorý môže byť v rozpore so zákonom.

NAOZAJ SA KULTURBLOG DIŠTANCUJE OD POPIERANIA HOLOKAUSTU?

Písal som Lívii G., členke KB, či problematické blogy v rozpore so zákonom aj plánujú vymazať: „ak to porusuje zakon tak keby sme to nezmazali tak by sme porusovali zakon aj my, takze samozrejme,“ odpovedala. Neskôr odpovedala na otázku, prečo to nevymazali ak je to v rozpore so zákonom: „lebo podporujeme slobodu slova“.

TRESTNÉ OZNÁMENIE NA SPRÁVCU KULTUR-BLOG.SK

Spolu s TO na M. Magáta som podal aj TO na správcu platformy. A to preto, lebo správca neurobil všetko pre to, aby bol problematický blog zmazaný.

O priebehu vyšetrovania budem informovať, keď budem mať nové informácie.

Teraz najčítanejšie