Denník N

Korunný princ na odchode

Na jeseň sa dočkáme zaujímavého súboja - Fico vs. Pellegrini/ Zdroj: hitky.sk
Na jeseň sa dočkáme zaujímavého súboja – Fico vs. Pellegrini/ Zdroj: hitky.sk

V súčasnej politickej klíme azda najviac rezonuje ideový spor premiéra Matoviča s ministrom hospodárstva Sulíkom. Inak povedané, čo je viac, zdravie alebo ekonomika a peniaze? V ideálnom prípade by malo ísť o rozumný kompromis, ktorý je stále v štádiu hľadania. Po dnešku sa môžeme pripraviť na to, že v politickom ringu pribudne ďalší zaujímavý súboj. Nedeľné medziriadkové vyjadrenia podpredsedu Smeru Pellegriniho tomu jasne nasvedčujú. Ktovie, čo na to predseda?

S jedlom rastie chuť

Ak fungujete v zabehnutej firme, ktorá vám ako mladej začínajúcej sile dá šancu, logicky cítite istú formu lojality. Každý predsa niekde začínal. Najprv vás síce pozná iba pár najbližších spolupracovníkov. Osvedčíte sa a splníte všetky, aj tie najťažšie úlohy, bez reptania, stopercentne. Tento prístup zabezpečí, že kariérny postup je akousi samozrejmosťou. Z pomocnej firemnej sily sa najprv stane vedúci oddelenia, neskôr námestník, potom člen predstavenstva a v momente, keď váš šéf zlyhá a firma začne upadať, člen predstavenstva je v okamihu zodpovedný za všetky výsledky. Navyše, zvládne dostať firmu opäť pod kontrolu. Nie je teda žiadnym prekvapením, že má ambície so svojím životopisom zabojovať o najcennejšiu stoličku. Problém je v tom, že riaditeľ firmy sa svojej stoličky nemieni vzdať. Nikam neodchádza.

Zvyk je železná košeľa

Firma prežila a najhoršie má za sebou. Každému je jasné, že bývalé formy riadenia už nefungujú a sú zastaralé. Treba ich reformovať. Riaditeľ, ktorý dostal firmu na kolená však žiadne progresívne nové pohľady vo svojom podniku vidieť nechce. Je zástancom tvrdých starých spôsobov. Nereflektuje nové trendy a ide si po rokmi vychodených šľapajách. Sú jednoducho otcovia zakladatelia, ktorí radšej svoju firmu položia na dlažbu, než by sa podniku darilo rozvíjať sa, no pod niekým iným. Darmo, moc bola, je a bude silným opijátom.

Nevyhnutný spor

Z tejto firemnej klímy sa môže narodiť jedine spor. Zvlášť, ak je o pár mesiacov na pláne zasadnutie všetkých podnikových organizácii a ich členov. Už v najbližších dňoch sa roztočí kolotoč zákulisných firemných rokovaní oboch podnikových krídel. Výsledkom môžu byť len dve veci. Prvým je, že firma s dlhoročnou tradíciou dostane nový vietor do plachiet, ak sa tak nestane, na trhu sa takmer s určitosťou objaví nový podnik…

Teraz najčítanejšie

Michal Bardáč

Zaujíma ma všetko, čo sa okolo mňa deje. Trpím zvedavosťou, ktorá spoluvytvára môj názor na svet. Chcem informácie, ktoré môžem spájať do súvislostí. Ovplyvňujú totiž môj/náš život. Tento priestor je ideálny na to, poukázať na ne a hľadať riešenia... Moje staršie publikované texty môžete nájsť na adrese migelbardac.blogspot.com