Denník N

Samosprávy v šachu – truc alebo zámer?

Každé ráno vstanem a idem sa pozrieť na stránku Úradu verejného zdravotníctva SR, či už zrušil tú absurdnú vyhlášku, v ktorej zakázal účasť verejnosti na zasadaní obecných zastupiteľstiev a zaradil ich medzi verejné podujatia. Platí odo dňa, kedy sa uvoľnila prvá fáza opatrení a ani dnes, kedy sa otvorila druhá aj tretia fáza, sa na ňom nič nezmenilo.

Dnes sa už verejne polemizuje o tom, či sú opatrenia ÚVZ SR vydané v súlade so zákonom, a či je možné ich považovať za právne relevantné a vymáhateľné.  Zároveň si musím položiť otázku, či je obecné zastupiteľstvo, čiže výkon orgánov verejnej moci, verejné podujatie. Pri zamyslení sa nad slovami pána hlavného hygienika o tom, že vieru nie je možné porovnávať so zábavou dostáva táto otázka ešte absurdnejší význam.

Medzitým sa starostka obce Jelšovec odsťahovala, pretože už nemohla ďalej znášať neposlušnosť svojich ovečiek, ktoré sa neustále domáhali nejakých informácií a pýtali, kam miznú peniaze z obecnej kasy. Funkciu neodovzdala a s spolu s ňou sa porúčal aj jej zástupca, poslanec a zároveň manžel. Na úrade po nich zostal list a kľúče. Sú obce, kde zastupiteľstvo v tomto roku ešte ani nebolo a nikto nevie, čo sa deje.
Poslanci v Trenčianskej Teplej na protest voči konaniu starostky obce zastupiteľstvo opustili – čím sa samozrejme nič nezmenilo. Ich kritike čelili rozpočtové opatrenia, ktoré sú vo väčšine prípadov už iba informatívnym materiálom.
V ďalších obciach sa rokuje za zatvorenými dverami – samozrejme bežným postupom s odvolaním sa na opatrenie ÚVZ SR  – bez záznamu a často aj bez zápisnice – pretože zákon o obecnom zriadení pre bežné rokovania termíny zverejňovaní neurčuje.
Pokles podielových daní tak nevyhnutne vyústi do situácie, kedy sa dnešné výdaje a budúce úspory budú dlhodobo obhajovať rečami o koronakríze a to napriek tomu, že v aktuálnom čase sa k tomu nedá vyjadriť, dokonca sa o hospodárení obce dozvedieť.
Mohla by som pokračovať v príkladoch – najmä minulých, kedy občania – aktivisti, svojím úsilím a angažovanosťou napokon dosiahli zmenu ako napríklad v Keti či Malčiciach, avšak dosť neskoro. To, čo sa deje dnes, sa podarí odhaliť možno aj v ďalšom volebnom období.

Súčasnosť zakladá na ďalšie takéto prípady. Otázka je, či sa to deje z dôvodu ignorácie a trucu, alebo len slová ľudí jednoducho nedoľahnú tak vysoko. OZ ZOMOS sa už v čase skráteného legislatívneho konania snažila sprísniť podmienky pre rokovania bez účasti verejnosti, čo sa aj vďaka poslancom NR SR podarilo. Ich snahu však zvrátilo rozhodutie ÚVZ SR, ktoré umožnilo verejnosť vylúčiť aj z bežných zasadaní. Na túto situáciu sme upozornili podaním podnetu na Generálnu prokuratúru SR a zároveň mediálne.  Ani potom som však pri každodennom hľadaní nenašla odvolanie platnosti tohto nariadenia. Začiatkom týždňa sme preto listom upozornili aj premiéra Igora Matoviča.

Od dnes je možná návšteva bohoslužieb, hotelov, športovísk či obchodných centier – stále sa však nemôžete zúčastniť obecného zastupiteľstva – dokonca pod hrozbou pokuty.
A preto sa pýtam – je to len ignorácia občanov? Alebo na konzum myslíme skôr ako na občianske práva a držíme sa toho,  že potrebné sú chlieb a hry? Či je za tým zámerné preukazovanie toho, že tu predsa kde kto vyskakovať nebude a za slovom si stojíme?
Verím,  že odpoveďou bude zrušenie tohto nezmyselného a podľa nás nezákonného opatrenia ÚVZ SR.

Milena Veresová

Projekt „Zorientuj sa v samospráve“ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.

Teraz najčítanejšie

ZOMOS

ZOMOS je komunita aktívnych bojovníkov proti korupcii na lokálnej úrovni obcí a miest. Projekt ZORIENTUJ SA V SAMOSPRÁVE je tu pre Vás.