Denník N

SZČO zaseknutí v zahraničí majú smolu

Ako to už býva pri výrobe rýchlych opatrení sa vždy na niekoho zabudne. V prípade urýchlenej pomoci pre SZČO v rámci ekonomických opatrení súvisiacich s COVID-19 sa akosi pozabudlo na ľudí, ktorí ostali v zahraničí. Minister krásne avizoval, že sa bude všetko dať vyriešiť elektronickou cestou, no asi mal na mysli, že tou špeciálnou slovenskou elektronickou cestou, keď všetko funguje napoly.

Žiadosť o príspevok síce môžete poslať mailom, ale z úradu vám príde do vlastných rúk dohoda, ktorú musíte podpísať. No a ako by to asi z Gruzínska išlo?

Takže, ak ste nemysleli na to, že môže prísť pandemická pohroma a nevytvorili si elektronickú schránku s elektronickým podpisom, alebo nesplnomocnili niekoho na podpisovanie dokumentov za vás, máte jednoducho smolu. Čo na tom, že platíte odvody. Štát to nezaujíma. Ambasáda síce splnomocnenie vystaví, ale pošta ho na Slovensko nepošle, a tak si môžete s úradmi písať, odpoveď je “nedá sa”.

Navyše vás po príchode zatvoria do karantény a pri troche šťastia pustia po dvoch týždňoch. Ak vám samozrejme nebudú vychádzať divne testy a nezaradíte sa tak medzi tých “šťastlivcov”, o ktorých čítate v správach, že sa tam trápia už mesiac. Takže, štát vám nepomôže, navyše vás k práci nepustí pekne dlho a ešte vás aj skasíruje za pobyt v karanténe. Vivat Slovensko.

Teraz najčítanejšie