Denník N

Učiteľka SOŠ: Obávam sa, že ich budú brať celý život ako tých, ktorí nematurovali

pexels.com
pexels.com

Stredné školy ostali zatvorené a študenti, podobne ako na základných školách, absolvujú štúdium online. Štvrtáci úspešne zmaturovali bez skúšania a veľa z nich to vníma ako šťastie.

Na otázky ako fungovali a ešte stále fungujú stredné školy v čase pandémie odpovedá učiteľka strednej odbornej školy veterinárnej Ing. Janka Bujdáková.

V rozhovore sa dozviete: 

  • ako funguje online výučba a skúšanie na SOŠ
  • ako sa vysporadúvajú učitelia s nedostatkom učebných materiálov
  • ako vníma učiteľka SOŠ zrušenie maturít
  • ako prebieha výučba praktických predmetov

Ako prebieha vaša dištančná výučba?

S online výučbou som začala iným spôsobom ako ju robím teraz. Zo začiatku som žiakom posielala prezentácie a oni mi ako spätnú väzbu posielali poznámky. Mnoho študentov nemá učebnice na praktické predmety, keďže je školstvo v takom stave v akom je a učebnice nie sú. Tak som im skenovala učivo, dávala k nemu otázky a vypracované mi ich posielali späť. Ďalšou formou bolo, že som celé učivo  dala do wordu. Žiaci však stadiaľ kopírovali, dokonca si to posielali a mali rovnako vypracované zadania aj s chybami.

Potom dostávali aj powerpointové prezentácie na samostatné vypracovanie pričom každý mal úplne inú tému. Neskôr som prešla na inú formu výučby. Rozhodla som sa pre žiakov natáčať videá v rámci ktorých im vysvetľujem učivo. Cez Edupage niečo také možné nebolo a preto som si kvôli tomu musela založiť účet na youtube. Nahrám im hodinu, pošlem im link a oni si ho pozrú. Na základe neho si potom spracúvajú poznámky. Študentom sa táto forma páči a hovoria, že sa im učivo oveľa ľahšie pamätá.

Sú programy, s ktorými pracujete napr. moodle, či EduPage a i. dostačujúce?

Programy sú v pohode, ale čo mi v nich chýba je napríklad možnosť natáčať video priamo v tomto programe.

Trávite viac, či menej času s prácou v porovnaní s bežným režimom?

Mám pocit, že mi to zaberie viac času. Mám materiály aj prezentácie už z minulých rokov prichystané, ale momentálne do prezentácií dopĺňam všetky novinky, kreslím im veci, ktoré by som kreslila bežne na tabuľu, tie následne skenujem a dávam ich do prezentácie.

Zdroj: pexels.com

Dávate deťom testy, či online skúšanie?

Skúšam ich cez zoom meeting. Najprv si s nimi dám spoločný hovor v rámci ktorého im poviem, z čoho ich budem skúšať. Zároveň im dám rozpis kedy bude kto skúšaný. Pri tejto forme sa dá len ťažko podvádzať. Hneď vidím, keď sa niekto otáča a pozerá inam, že sa snaží prečítať si dačo z poznámok. Zároveň sa mi však nezdá, žeby sa snažili nejak podvádzať. Nedala som im veľa učív, aby sme ich veľmi nezaťažovali. Myslím si, že je to najobjektívnejšie zhodnotenie ich vedomostí. Nie ako zadania, ktoré ľahko okopírujú z webu.

Máte dostatočné online podklady k dispozícii, aby mohla prebiehať výučba online formou?

Online podklady nemáme žiadne. Na Zborovni sú väčšinou pre ZŠ, ale pre odborné predmety podklady nenájdete. Všetko si hľadám sama v literatúre a vyhľadávam k tomu aktuálne informácie. Používam aj  skriptá z vysokej školy, odbornú literatúru pokiaľ nie sú ani učebnice a sama si všetko spracovávam. Potom im to pomocou video hodín vysvetľujem.

Akým spôsobom prebieha výučba praktických predmetov?

Chcela som im dať zadanie nech sa natočia ako rýľujú záhradu avšak nie každý musí mať záhradu. Ten kto býva v činžiaku by mohol tak maximálne rýľovať kvety v obývačke. Ďalší nápad som mala, aby aspoň pár semienok vysiali do črepníka. Môže sa však stať, že niekto nemá doma nič takéto a zadať žiakovi, aby šiel v čase koronavírusu do obchodu kvôli zadaniu som si nechcela zobrať na zodpovednosť. Nakoniec sme sa s kolegami dohodli, že odborná prax bude iba na báze absolvoval/a.

Budú deti dostatočne pripravené na prechod do ďalšieho ročníka alebo bude problémom nadväzovať nové učivo na to, ktoré malo byť prebraté v tomto roku?

Myslím si, že deti budú mať medzery vo vzdelaní lebo predsa len sa nedá úplne nahradiť tá výučba, ktorú majú v škole. Napríklad sa mi jeden študent ozval a ospravedlnil sa, že poslal domácu úlohu oneskorene. Poslať mali tri úlohy a on poslal tú jedinú, ktorú už poslal v marci. Čiže nie všetci sa tomu venujú poriadne avšak prepadnúť ich nemôžeme nechať.

Bohužiaľ, štvrtákom zablahoželal minister školstva, že zmaturovali a tak ich nemáme ani ako prinútiť, aby ešte do školy pracovali.  Veľa vecí sa zrejme bude musieť ešte v septembri a októbri dotiahnuť, čo mali byť prebraté tento rok, hlavne také, ktoré budú potrebovať v ďalších ročníkoch alebo tie, ktoré sú potrebné k maturite.

Zdroj: pexels.com

 Čo hovoríte na zrušenie maturít?

Nie som síce v pozícii, v ktorej by mi prináležalo o takýchto veciach rozhodovať. Na jednej strane chápem ich rozhodnutia, aby sa nemuselo stretnúť veľa žiakov. U nás na škole je to napríklad o to horšie, že máme žiakov z celého Slovenska a pokiaľ by nemali možnosť dostaviť sa autom, prísť by bolo takmer nemožné.

Na strane druhej, za niektorých študentov, ktorí sa celé štúdium nesnažili a teraz sa chvália tým, ako ľahko k tomu prišli, mi je to ľúto. Mnohí hovoria o maturite ako o formalite, ale počas celých 4 rokov, keď poznám študenta, ktorému  je všetko jedno a hovorí si, že sa mu vždy všetko nejak podarí, maturita bola práve ten bod, kde začal cítiť zodpovednosť. Vedel, že je to len na ňom, na čo si spomenie a ako sa odprezentuje. Obávam sa, či sa to s nimi nepotiahne celý život, že ich budú brať ako tých, ktorí nematurovali.

Ako sa žiaci/študenti stavajú k plneniu domácich úloh?

Dávam im dlhší čas na vypracovanie úloh. Tí istí žiaci, ktorí si plnili domáce úlohy aj v bežnom režime mi to pošlú v ten deň alebo na druhý.

Tí, ktorí to mali na háku, tak im to trvá aj ten týždeň, niekedy aj viac. Musím povedať, že tak cca 90% žiakov si zadania plní. Denne mám  aj 70-80 mailov, čo mi všetci posielajú úlohy a vypracované zadania.

Je pre vás systém, ktorý nastavil nový minister školstva prehľadný? Stíhate vnímať všetky zmeny, ktoré sa dejú?

Všetky novinky, ktoré sa dejú ohľadom školstva a koronavírusu nám posiela riaditeľ školy do mailu, takže si myslím, že sme dostatočne informovaní. Nie sme závislí na tom, aby sme si pozreli každú tlačovú besedu v televízii.

Teraz najčítanejšie

Bianka Verešová

Som študentka masmediálnej komunikácie a to, čo naozaj rada robím je písanie. Nie som však nudná, a preto nepohrdnem ani sociálnymi interakciami s kamarátmi, či dlhými prechádzkami s mojimi štvornohými kamošmi.