Denník N

Potrebujeme skutočnú demokratickú opozíciu

FOTO TASR - Martin Baumann
FOTO TASR – Martin Baumann

Je možná alternatíva voči súčasnej konzervatívno-populistickej koalícii a smerácko-fašistickej opozícii?

Je to smutné, ale je to tak. V oblasti ľudských práv a tzv. konzervatívnych či národných hodnôt sa, žiaľ, názory konzervatívnych kresťanov, nacionalistov a fašistov často zlievajú do jedného. A ako veľmi názorne ukázalo hlasovanie o správe ombudsmanky Patakyovej, na chrbáte Igora Matoviča sa ich do parlamentu dostalo až-až.

Napriek povolebnému sklamaniu v mojich kruhoch si aj preto uvedomujem, aký dôležitý význam dnes majú hlasy, ktoré ukazujú, že sa to dá aj inak. Potrebujeme skutočnú demokratickú opozíciu. Takú, ktorá bude predstavovať alternatívu tak voči súčasnej konzervatívno-populistickej koalícii (česť niekoľkým málo výnimkám, v ktorých koži by som dnes nechcel byť), ako aj voči smerácko-fašistickej opozícii.

Ešte viac ma mrzí, že vo vláde aj parlamente dnes zastupujú veriacich kresťanov najhlasnejšie konzervatívne hlasy, s ktorých predstavou o nábožensky motivovanej politike sa nemôžem stotožniť – ba práve naopak, považujem za svoju povinnosť sa voči takémuto videniu sveta vymedziť.

Úlohou kresťanstva v politike rozhodne nie je budovať teokraciou, ktorú budeme vynucovať od všetkých občanov formou štátnych zákonov. Práve naopak, našou úlohou je stáť na strane malých, utláčaných a chudobných, postaviť sa jasne proti fašizmu a extrémizmu či demaskovať hoaxy a klamstvá vo verejnom priestore.

To všetko sa tentokrát oveľa viac a jasnejšie podarilo verejnej ochrankyni práv, ktorú práve konzervatívni kresťania, nacionalisti a fašisti potupili neprijatím jej správy – dokonca výzvami na odstúpenie. Prečo? Lebo sa otvorene zastala ľudí z LGBT* komunity a pomenovala ako problém, že v čase pandémie ministerstvo komplikovalo ženám prístup k interupciám. Pre mňa je to veľmi smutný pohľad. No napriek tomu neprestávam veriť, že zmena je potrebná a možná…

Teraz najčítanejšie

Martin Kováč

Som manžel, otec, teológ, starokatolícky kňaz a ľudskoprávny aktivista. V rokoch 2019-2023 som pracoval na projekte obnovy Starého Lýcea. Aktuálne pôsobím na pozícii projektového manažéra v Nadácii Volkswagen Slovakia. Venujem sa najmä otázkam náboženskej slobody, medzináboženského a medzikultúrneho dialógu, právam menšín a vzťahu štátu a cirkví.