Denník N

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!

Ako se nestať obetou manipulátorov a propagandy

Kniha Nejlepší kniha o fake news je od kolektívu autorov z projektu Zvol si info. Ide o skupinu študentov z Masarykovej univerzity, ktorých podľa ich slov nebavilo pozerať sa na to, ako sa naše mozgy plnia hlúpymi (dez)informáciami. Napísali preto Surfařov průvodce po internetu – jednoduchý návod, ako se vo svete médií nenechať vodiť za nos a neveriť „koninám“. Okolo Průvodce vytvorili prednášku s workshopom a vyrazili na tour do školách po celom Česku a Slovensku, kde sa venujú témam mediálnej gramotnosti, propagande, kritickému mysleniu a práci s informáciami. Za svoju činnosť získali viacero ocenení.

Ak si dobre pamätám, ku knihe som sa dostal na základe odporúčania v knihe Vladimíra Šnídla – Pravda a lož na Facebooku. Obidve knihy sa zaoberajú podobnými témami a mnohé sa v nich opakuje. Riešia sa tu fake news, propaganda, manipulácie na internete, overovanie zdrojov informácií alebo konšpiračné teórie.

V úvode knihy sa autori venujú fake news, propagande a hoaxom. Na príkladoch z minulosti aj z súčasnej doby ukazujú, kde sa dezinfomácie vzali, ako vznikajú a ako sa šíria. Venujú sa aj úlohe sociálnych sietí v šírení dezinfomácií. Zaujímavá bola pre mňa kapitola, kde autori vysvetľujú, ako funguje náš mozog. Opisujú, že pri procese rozhodovania čomu veriť a čomu neveriť, majú väčší vplyv emócie ako logika a vysvetľujú, ako sa to zneužíva v nás neprospech. Dôsledkom môže byť aj to, že prestávame veriť médiám, zpochybňujeme expertov a žijeme vo svojich sociálnych bublinách.

V závere autori ponúkajú odporúčanie ako sa proti tomu celému brániť. V skratke: používajte mozog a myslite kriticky. Uvádzajú aj príklady médií, ktoré bojujú proti dezinfomáciám a snažia sa o podporu kritického myslenia. Mňa zaujala iniciatíva „slow news“, ktorá namiesto čítania krátkych bleskových aktuálnych správ, odporúča dať prednosť dlhším a podrobnejším článkom, kde sú témy dopodrobna analyzované.

Pre mňa to bolo zaujímavé čítanie, aj keď veľa podobného obsahu som už čítal v spomínanej knihe Pravda a lož na Facebooku. Myslím, že je dobré, snažiť sa zlepšovať si svoje kritické myslenie a skúmať, prečo veríme práve tomu tomu, čomu veríme a prečo iný veria úplnému opaku. Táto kniha mi v tom pomohla. Nepáčila sa mi iba vizuálna stránka knihy, ktorá mala asi zámerne pripomínať dezinfomačné weby.

Teraz najčítanejšie

Daniel Kraic

Na blogu budem uverejňovať články o knihách, ktoré som čítal.