Denník N

Vzťah so psychopatom

Pokiaľ psychopat žije vo vašom okolí, nemusíte o ňom vedieť. Jedine že by si Vás vyhliadol ako obeť. To sa však týka skôr bezprostredných susedov.
Pokiaľ sa psychopat nachádza v pracovnom kolektíve, je riziko konfliktu veľmi veľké. V podstate je len otázka času, kedy k nemu príde a situácia sa vyhrotí v duchu – buď ja alebo on. Pokiaľ je Vaším šéfom, najlepšie je rovno sa zbaliť a odísť, kým máte k tomu silu a zdravé sebavedomie.
Horšie je to, keď už sa ocitnete vo vzťahu so psychopatom. Väčšinou nakoniec odíde sám. Ale nedá sa na to spoliehať a tá cena je privysoká.

Dnes bude reč o vzťahu so psychopatom a o psychopatií. Hneď na začiatku treba napísať, že slovo psychopat získalo pejoratívny a hanlivý nádych, preto sa nepoužíva. Medzi ľuďmi je však stále v obehu, preto som ho použil aj ja. Podkladom nám bude kniha Psychopat vo vašej posteli od Jacksona MacKenzieho, ale skôr než k nej prejdeme, ešte pár definícií.

Čo je psychopatia

Ako už bolo naznačené, slovo psychopat a psychopatia sa dnes už nepoužívajú. Hovorí sa skôr o antisociálnej poruche osobnosti a sociopatií. Za slovom antisociálny a sociopat sa skrýva problém s nadväzovaním normálnych vzťahov. Ak aj vzťah nadviažu, je deformovaný. A keďže sa slovo psychopat a psychopatia nepoužíva, tak tento problém a človek ktorý ho, má je zaradený do kategórie porucha osobnosti. Tu sú aj ďalšie poruchy, ako napríklad narcizmus, hraničná porucha či paranoja… Ale aj v tomto prípade uchopenie problému je dosť krehké. Je to ochorenie a nie je, pretože sa nedá vyliečiť, dá sa len zmierniť. A je to porucha osobnosti a aj nie je, pretože ide o rys osobnosti, niečo čo je hlboko zakorenené a čo sa dá len upraviť. Je to porucha osobnosti a má svoje špecifiká.

Ako si Vás podmaní

Psychopat má čaro Vás okúzliť a vytvoriť dojem, že je Vašou spriaznenou dušou, teda že je presne tým, koho ste hľadali a že je tým pravým, ktorý Vás dokáže pochopiť a naplniť.

Ako je to možné? Jednoducho. Psychopat je veľmi pozorný k informáciám, ktoré mu odovzdávate a vďaka tomu vie, čo očakávate a po čom túžite. A tieto informácie použije k tomu, aby Vás očaril a aby ste sa do neho zamilovali. Keď sa mu to podarí, potom Vás bude mať v hrsti a budete robiť to, čo on bude chcieť. Používa k tomu tri kroky.

Tým prvým je idealizácia. Snaží sa Vás presvedčiť o tom, že je pre Vás tým ideálnym a že Vy ste pre neho ideálnym partnerom. Keď získate presvedčenie, že ste našli toho pravého, ťažšie spoznáte, že to tak nie je, aj keď budete mať pred očami dôkazy, že to tak nie je. Nikto sa nedokáže dlhodobo pretvarovať. Ale psychopat dokáže tak dlho hrať divadlo, že mu uveríte a keď začne ukazovať svoju pravú tvár, budete to popierať a potrvá Vám veľmi dlho, kým pochopíte, že nie je tým „pravým“.

Druhým krokom je nepriame presvedčovanie. Je to kombinácia chvály a lichotenia (ktoré môžu byť skutočné), ale hlavne nepriame posúvanie tam, kde Vás chce mať. Čo to znamená? Že nepriamo Vám bude podsúvať, čo by ste mali robiť – čo chce aby ste robili a to bez ohľadu na to, či to chcete, alebo nie. Najčastejšie k tomu používa minulú skúsenosť zo vzťahu, ale môže ísť aj o výmysel. Jeho vzťah stroskotal pre to a preto. A preto očakáva, že vo vzťahu s Vami to tak nebude. A vy ste uverili, že je pre Vás tým pravým a v obave, že by ste ho mohli stratiť, urobíte to, čo očakáva… Je to brutálne jednoduché a efektívne. Budete si stáť za svojím, ak máte dokonalosť samu hneď na dosah ruky? Môj bývalý / bývalá robili toto a ty si tak citlivá / úžasná, že to tak nerobíš… Urobíte to? Ak to bol jeden, možno hlavný dôvod krachu toho vzťahu? Je pochopiteľné, že vo vzťahu sa hľadá prienik a raz ustúpi jeden a potom druhý. Ako však časom zistíte, tu budete ustupovať len Vy…

A tretím krokom je overovanie. Skôr než rozohrá veľké finále, psychopat si oťuká, aké má možnosti, kde sú Vaše hranice a čo všetko si môže dovoliť. Využije pritom Vašu ochotu udržať si pána dokonalého / slečnu dokonalú a za víziu tohto „navždy“, dostane od Vás čo sa bude dať. Bude k tomu používať veľa lichôtok, ale aj narážok. Ak zareagujete negatívne, nebude mať problém obrátiť to na žart. Povie Vám napríklad, že ste tučná, alebo že ste neschopný… keď zareagujete negatívne, povie, že to tak nemyslel, alebo to obráti v žart. Ak nebudete protestovať, či už tomu veríte, alebo o sebe pochybujete, obráti to proti Vám. Jeho snahou je časom úplne zničiť Vaše sebavedomie a vlastnú hodnotu, aby ste boli vďační, že o Vás vôbec niekto prejavil záujem a aby Vám ani nenapadlo od neho odísť. Radšej necháte na sebe drevo rúbať, doslova. A keď bude treba, šprtne Vám do očí, že ste tučná, neschopný … a kto by Vás chcel, ak tomu uveríte?

Veľké finále

Ťažko sa to píše, ale keď sa psychopat rozhodne Vás opustiť, tak hľadá spôsob, ako by to bolo na jednej strane čo najľahšie – ako by ste pre neho nič neznamenali a ako by to bolo pre Vás čo najkrutejšie.

Keď sa Vás nabaží, keď dosiahol čo chcel, pohral sa a už ste sa mu zunovali, hľadá spôsob ako to ukončiť. A začne na Vás útočiť, aby sa presvedčil o tom, že opustiť Vás bol správny dôvod a aby pred ostatnými získal k tomu schválenie. Vy ste ho celý čas idealizovali, ako by ste mohli teraz tým ľuďom povedať, že v skutočnosti nestál za veľa. On Vás pred svojimi priateľmi neidealizoval a po všetkých tých urážkach a narážkach Vás pred okolím zhodí dostatočne na to, aby mu schválili, že Vás opustil…

Za rozchod môže on. Ale celé to vyznie tak, že za rozchod môžete Vy. Vy budete na dne a ešte aj ľudia okolo Vašu bolesť zväčšia, pretože buď Vás opustia, alebo budú mať problém Vás pochopiť. Prípadne sa nezdržia večných múdrostí typu: hovoril som ti!

Samotný rozchod nie je klasický. Koniec a hotovo. Ešte mu predchádza divadlo. Skryté narážky, že ho zaujal niekto iný. Ak zareagujete, povie že ste precitlivelý a žiarlivý… Za to Vás vytrestá napríklad tým, že s Vami nebude hovoriť. Vy ste ešte stále presvedčený, že je ten pravý a tak sa ospravedlníte aj za to, čo ste neurobili. Len aby znovu zavládla harmónia. On sa však vyžíva v tom, ako sa ponižujete. Začne sa nad Vami povyšovať, aby ukázal ako málo pre neho znamenáte. Tým ešte viac Vás poníži. Dokonca nebude mať problém Vás zoznámiť s novou obeťou, ktorej pred tým narozpráva, ako s Vami trpel a s akým šialencom bol vo vzťahu a navonok okato bude dávať najavo, ako veľmi je spokojný a šťastný – len aby ste uverili, že problém bol vo Vás. Aby ste trpeli ešte viac. K tomu sa pridá strata spojená s ľuďmi, ktorí mu uverili a ktorí Vás opustia a prestanú sa s Vami kamarátiť…

Je dosť možné, že sa psychopat pokúsi Vás vytočiť natoľko, aby ste ho zanechali sami. Aby tá „špina“ z rozchodu dopadla na Vás a on aby vyznel ako „neviniatko“. Ak sa k tomu nebudete mať, tak to celé zinscenuje sám a aj tak to vyznie tak, že ste za to mohli Vy. Keď nastane kríza v klasickom vzťahu, hľadá sa riešenie. Tu ho hľadá len jeden a psychopat hľadá len ako z toho von.

Je celkom možné, že sa rozhodnete odísť a on to nepostrehol. Ale on musí mať vždy navrch. Preto on je ten, kto sa s Vami rozchádza, alebo Vám dovolí odísť, keď chce. Ale nedovolí Vám odísť, keď ešte on nechce. Ak ho prekvapíte, bude sa snažiť zo všetkých síl Vás nepustiť zo svojich rúk. Ešte neprišlo finále, ešte sa Vás nenabažil a ani neprišla koncovka. On si totiž užíva aj Vašu bolesť z toho, keď Vás odkopne a keď vidí, ako sa zožierate z toho, že si niekoho našiel. Toto nie je klasický vzťah… A preto Vy nemôžete odísť, ak on ešte nechce. Bude sa snažiť Vás získať, presvedčiť, zahrá divadlo, prípadne Vás bude sledovať, ak to bude nutné. A bude Vás prenasledovať, robiť Vám zle, vypisovať Vám, rôznymi spôsobmi hádzať Vám polená pod nohy, kým, nenájde inú obeť. Alebo Vás pritiahne k sebe, len aby Vás následne odkopol. Pretože on rozhoduje, nie Vy!

Ten tretí

Môže a nemusí byť za tým (rozchodom) nová obeť. Ale dosť často k rozchodu dochádza v okamihu, kedy sa v jeho blízkosti objaví nová výzva (obeť) a podarí sa mu ju spracovať. Takže plynule prejde zo vzťahu do vzťahu a Vy ostanete sami. Môže a nemusí to tak byť. Psychopat je ako parazit. Kým z Vás má úžitok, bude sa Vás držať. Keď získa presvedčenie, že to tak nie je, opustí Vás a nájde si novú obeť.

Zranená duša

Vo vzťahu so psychopatom prichádzate o dôstojnosť, pretože všetko pekné čo o Vás povedal, zrazu neplatí a okrem toho, obviní Vás z kde čoho, čo s Vami ani nesúvisí. Takže nielen že otrasie tým kto ste, ale uveríte mu, že ste horší, ako naozaj ste.

Jeho snahou je aby ste sa cítili zahanbení, pokorení a vyvedení z rovnováhy. Psychopat sa totiž bojí silného človeka, ktorý je sebavedomý. Preto ak aj bol silný a sebavedomý, urobí všetko preto, aby ho dostal na kolená a potom ho mohol ľahko ovládať…

Psychopat často používa metódu cukra a biču. Jeden deň Vás chváli a na druhý haní a Vy časom neviete, na čom ste. A čo vlastne máte robiť, pretože negatívne slová, emócie a pocity nie sú príjemné…

So psychopatom zažijete veľa emócií, ktoré ste dovtedy nepoznali. Žiarlivosť, frustrácia, hnev, úzkosť a paranoja. Všetko sú to emócie, ktoré vo Vás dokázal vyvolať, ale ktoré nie sú Vaše. On ich vyvolal, aby Vás za ne vytrestal. Ale tie emócie, to nie ste Vy. Keď psychopat odíde, odídu aj tieto emócie. Sú skôr sprievodným znakom toho, že ste vo vzťahu so psychopatom.

Potemkinove vzťahy

Aby si Vás psychopat viac pripútal, vytvára okolo seba vzťahové trojuholníky. Vytvára dojem, že je o neho veľký záujem. A Vy ste vlastne ten šťastlivec, na ktorého sa usmialo šťastie, pretože mal veľa iných možností. Je to len ilúzia. Tieto trojuholníky vytvára aj počas vzťahu s Vami, aby ste tak ľahko nepremýšľali nad odchodom. Veď keď je o neho záujem, prečo sa ho tak ľahko vzdať? Ale aj to je len dojem a ilúzia.

Obklopuje sa potenciálnymi partnermi, ale aj partnermi opačného pohlavia. A k tomu ak je to možné, ponecháva si aj bývalých partnerov, ktorí napriek skúsenosti ešte stále dúfajú, že raz… On je veľmi šarmantný, veľmi ľahko si Vás získa a bežne je dosť povrchný, takže veľmi rýchlo nadviaže prvý kontakt, aby potom zistil čo ten druhý potrebuje a v prípade potreby si ho viac pritiahol k sebe…

V týchto trojuholníkoch psychopat podporuje súperenie o seba, rozducháva vášne rôznymi poznámkami a komplimentmi, vlastne flirtuje s kým sa dá. Tým vyvoláva žiarlivosť, ale zároveň oťukáva si jednotlivých ľudí a snaží sa vytipovať ďalšiu obeť…

Je to zvláštne, ale keď psychopat prechádza z jedného „stabilného“ vzťahu do druhého, často prejde cez krátkodobý vzťah. Nájde si niekoho na veľmi krátke obdobie. Je to len taká krátka „zábavka“. Ako vzťah na jednu noc. Je dosť možné, že takúto obeť od niektorých „vecí“ ušetrí. Ale aj tak dosiahne čo chce… On nedokáže byť sám a potrebuje mať v rukách hračku v podobe iného človeka, ktorý mu bude slúžiť a uspokojovať jeho potreby…

Nakoniec sa skôr či neskôr usadí. Niekto si vytiahne toho „čierneho Petra“.

Varovné signály

Potom všetkom dozrel čas pozrieť sa na varovné signály. Oni existujú, len máte proti sebe majstra, ktorý vie ako Vás očariť. Veď to nepochybne už urobil viac krát… A je v tom naozaj „dobrý“, ak to slovo možno použiť. Najlepším znakom je intuícia, ale tú väčšinou ignorujeme…

Od Vás očakáva, že budete dokonalý a to aj v čase, kedy on už dokonalý nie je…

Akékoľvek argumenty a narážky popiera a prekrúca…

Na všetko má výhovorku…

Nedokáže sa vžiť do Vašich pocitov a emócií…

Zameria sa na Vaše chyby a prehliada svoje…

Zistíte, že mu chýbajú základné pravidlá slušnosti či úcty…

Musíte sa mu venovať a uctievať ho…

Vyvolá vo Vás emócie, za ktoré Vás následne odsúdi…

Začnete riešiť jeho minulosť, cítite že tu niečo nesedí…

Bojíte sa, že konflikt by mohol vzťah ukončiť. V normálnom vzťahu je konflikt na prečistenie vzťahu. A ide sa ďalej. Ale Vy nie ste v normálnom vzťahu a bojíte sa prejaviť nesúhlas…

Narúša Vaše hranice.

Zanedbáva Vás.

Vy však musíte splniť aj to, čo nepovedal.

V jeho minulosti, vo vzťahoch ktorými prešiel – za všetko zlé môžu iba tí druhí…

Začne Vás kritizovať za to, za čo Vás chválil. Chválil Vás, aby Vás získal, teraz Vás kritizuje, lebo sa mu to v skutočnosti nepáči…

Reálna tvár nesedí s tým, čo vytvoril a ako sa prezentoval…

Odpoveďou na mnohé veci je spravidla nejaký smutný príbeh – ako mu každý ubližoval. To on je obeť.

Veľká premenlivosť v prejavoch, bez reálneho kontextu. A nestálosť, jeden deň Vás vyzdvihuje a na druhý odháňa.

Prakticky všetok čas ste podriadili jemu. Už nežijete svoj život.

Je k Vám arogantný.

Niektoré z týchto prejavov sa objavia až časom. A vtedy je ťažké ich spozorovať. Niekto potrebuje viac varovných signálov, niekto menej. Zdá sa, že okrem intuície je najlepšou prevenciou dať si čas. Keď niekoho spoznáte, postupne sa otvárať, získavať informácie aj z jeho okolia a zaujímať sa o jeho minulosť. Vzťahy psychopatov spravidla dlho netrvajú.

Rozchod

Vy sa budete utápať v tom, čo sa deje. Veď bol tak dokonalý a šľapalo to! Budete hľadať v sebe chyby, budete sa ospravedlňovať za to, čo ste neurobili. A pritom, už dávno nastal koniec. Už prichádza len veľké finále – jeho znovuzrodenie v novom vzťahu a Váš pád a dlhé obdobie smútku a depresie.

Najhoršie na tom je, že keď Vás odkopne, nebudete chápať čo sa stalo a potrvá pomerne dlho, kým si dokážete pospájať jednotlivé úlomky do seba a pochopíte, že ten vzťah bol od začiatku klamstvom a že nemal budúcnosť. Bola to pasca a Vy obeť. Ako chlap ktorý Vás dostane do postele a už nezavolá. Dosiahol čo chcel a už nemá záujem… Ale je to aj v opačnom garde. Žena ktorá chodí s chlapom, kým sa nenájde niekto lepší…

Na začiatku urobil všetko preto, aby si Vás získal. Vy ste sa zamilovali a uverili ste, že máte pred sebou spoločnú budúcnosť. Potom prišlo obdobie, kedy ste sa nechali využiť a postupne ste robili všetko na jeho obraz. Za krátke obdobie snaženia získal niekoho, kto oveľa dlhšie obdobie mu urobí všetko, čo mu na očiach vidí. Vy to ešte stále nevidíte. Do toho príde veľké finále a rozchod. Po tom všetkom, čo ste pre neho urobili. V normálnom vzťahu po rozchode môžete cítiť hnev, tu však môžete a právom cítite, že Vás len sprosto využil. V hre je aj citové, psychické, prípadne sexuálne zneužitie. V určitých % vzťahov so psychopatom, bolo prítomné aj fyzické násilie. Nebojte sa vyhľadať pomoc. Tieto veci musia von, inak z Vás urobia živú mŕtvolu a prestanete cítiť a veriť že raz…

Prekrútená sexualita

Sex so psychopatom sa zo začiatku javil ako neskutočný. Bolo to tak vášnivé a bláznivé. Naplnil tie najhlbšie túžby a predstavy. Možno aj tajné sny. Niečo čo ste chceli skúsiť a báli ste sa…

Skutočnosť je taká, že psychopat zrkadlí vaše túžby. Jednoducho urobí presne to, čo chcete. Celý čas vás pozoruje – niečo ak voajér. Ale nič z toho neprežíva. To čo prežívate, nie je spoločné. On len vyvolá dojem, že to prežívate spolu a dopraje Vám to, čo ste chceli. Je to ako sex za peniaze, ale tvári sa, že cíti to, čo Vy.

Aj toto sexuálne spojenie použije na to, aby ste k nemu viac priľnuli. Časom ho použije na Vaše ovládanie. Dostanete sex, len keď on bude chcieť, prípadne za odmenu. Ak ho budete chcieť častejšie, bude Vás obviňovať, že ste sexuálny maniak. A nebude mať problém Vám šprtnúť do očí, že ho už nepriťahujete. Preto nechce sex.

Vaše pocity budú časom dosť blízke tomu, čo prežívajú obete znásilnenia. Hlavne ak sa sex zmení a bude už len o jeho predstavách. Zneužitie je viac o ponížení, tu je to viac o ovládnutí. Ale prevláda pocit zneužitia… Takto to nemá prebiehať.

Náročná komunikácia

Vo vzťahu so psychopatom budete často v defenzíve.

Keď mu niečo vytknete, hneď bude protestovať. Vytiahne na Vás niečo, čo by Vás nikdy nenapadlo. Po prvotnom šoku sa začnete brániť. Tým odvedie pozornosť od Vašej výčitky a bude si užívať ten pocit, že Vás „griluje“ z niečoho, čo nie je reálne.

Rozhovor so psychopatom je veľmi ťažký. Pre neho sú slová nástrojom, ako Vás očariť a pri konflikte nástrojom, ako sa vyhrabať z výčitky a zodpovednosť za čokoľvek preniesť na Vás.

Nikdy nebudete vedieť, kedy čo na Vás vytiahne a pred kým. Často pôjde o veci, ktoré bude riešiť znova a znova. Až nakoniec príjmete zodpovednosť za to, čo ste neurobili, len nech už máte pokoj a nech je ticho…

Ak by ste neboli citovo zaangažovaní, mohli by ste si všimnúť, s akým opovržením s Vami komunikuje. A ako necitlivo.

Často Vás obviňuje z niečoho, čo robí on sám. My ako ľudia projektujeme nevedome. Obviňujeme iných z toho, čo je náš problém. A kritizujeme ich za to. Psychopat to však robí zámerne. On vie, že chyba / problém / vlastnosť je jeho, ale obviní Vás…

Pri komunikácií si často všimnete, že ide o veľmi rôznorodú osobnosť. Ako by ste komunikovali s rôznymi ľuďmi. Raz je dobrý, potom zlý, chvíľu bude klamať a potom prejde to protiútoku…

Prakticky vždy bude mať výhovorku, prečo niečo neurobil a prečo sa niečo nevydarilo.

Z jeho rozprávania budete mať pocit, že mu celý život niekto ubližoval a on za nič nemôže.

Často sa prichytíte pri tom, že sa mu pokúšate vysvetliť základné emócie, pretože on akoby nič necítil a nedokázal sa vcítiť do Vás… Akoby mu nedochádzalo, aké sú dôsledky jeho necitlivého konania…

Psychopatia a čo ďalej?

Ak niečo vystihuje problém psychopatie, je to vnímanie, prežívanie a správanie spojené so vzťahom k druhému človeku. To vnímanie a prežívanie sa zmeniť nedá. Správanie sa dá ovplyvniť – keď sa naučí čo je vhodné v danej chvíli a čo sa patrí. Psychopat akoby bol odstrihnutý od skutočných emócií vo vzťahu k druhému človeku a keďže kladie dôraz na seba, nemá problém toho druhého „použiť“.

Na terapiu sa používa hudba (muzikoterapia), maľovanie (arteterapia), jazda na koni (hipoterapia) a hra so psom (canisterapia). Všetko sú to metódy, ktoré majú prebudiť city a emócie a učiť vzťahu a starostlivosti o niekoho…

Ak to bol taký šialenec, prečo si zo vzťahu neodišiel? Tejto otázke čelia mnohé obete. Skutočnosť je jednoduchá. Vy ste si predsa nevybrali vzťah so psychopatom. On na Vás zahral divadlo a Vy ste mu uverili a vybrali ste si vzťah s ilúziou, ktorú vytvoril. A spoznať, že išlo o ilúziu, nie je jednoduché a nejaký čas to trvá… To môže pochopiť len ten, kto tým prešiel. Ak poznáte niekoho kto tým prechádza, nekláďte mu túto otázku. Môžete v ňom prehĺbiť pocit viny – za to že sa vystavil vzťahu so psychopatom. Radšej mu venujte čas a povzbuďte ho do nového začiatku…

.

Často sa hovorí o psychopatoch na pracovisku. Oni si získajú Vašu dôveru, vytvoria dojem priateľstva, získajú informácie o Vás a spoznajú Vaše slabé miesta, aby vďaka tomu všetkému v pravý okamih Vás potopili a dostali sa do popredia. Takto postupujú aj voči ďalším ľuďom. Svoju konkurenciu buď potopia, alebo vyženú. A tím si otvoria možnosti ku kariérnemu postupu. Keď druhých ničia, necítia bolesť, ale pôžitok. Robia to kvôli sebe, preto nemajú zábrany. Jeden psychopat dokáže rozvrátiť celú firmu. Preto sa tak veľa pozornosti venuje psychopatom v korporáciách. Vo vzťahoch je to však podobné. Kým zistíte koľká bije, psychopat si Vás omotá okolo prsta a Vy urobíte pre neho všetko. To nie je rovnocenný vzťah. Jednoducho získal kľúč od Vášho srdca, aby Vás využil. O nič iné od začiatku nešlo. V podstate ani o vzťah nešlo, skôr o výmenný obchod, hoci Vy ste o tom nevedeli…

Podľa amerických štatistík má problém s emóciami 4 % populácie (asociálna porucha osobnosti, kam patrí aj psychopatia). Jeden z 25 potenciálnych partnerov má problém niečo cítiť a tým aj pochopiť Vás… Samotná porucha osobností sa dotýka 15 % populácie. To všetko sú ľudia, s ktorými je vzťah náročnejší. Každý 6. Ak vezmeme do úvahy, že často sú sami a nemajú trvalejší vzťah, tak možno každý 3 z potenciálnych partnerov. To je dosť dobrý dôvod k tomu, aby ste si dali pozor a dopriali čas.

Mackenzie vo svoje knihe ponúka aj konkrétne rady, ako sa vybrať cestou uzdravenia, ako obnoviť zdravé sebavedomie a prináša aj zopár rád a svedectiev ľudí z komunity – ktorí sa snažia spamätať zo vzťahu so psychopatom. Kniha je vďaka tomu komplexná. Je tam tiež test, ktorý Vám môže pomôcť s hľadaním odpovede na otázku, či žijete so psychopatom…

Tomáš Hupka

Jackson Mackenzie je zakladateľom internetovej komunity, ktorá je zameraná na obete citového zneužívania. Môžete ju navštíviť na stránke: www. psychopathfree.com. Na základe vlastných skúseností, informácii ktoré získal a práci v komunite napísal knihu Psychopat ve vaší posteli, ktorá sa stala podkladom pre tento článok a vyšla vo vydavateľstve Portál.

Zdroj fotografie:

www. psychcentral.com

Teraz najčítanejšie

Tomáš Hupka

Pred dvoma rokmi sme spolu s manželkou absolvovali kurz Manželské večery, ktorý vytvorili Nicky a Sila Lee. Pracovné podmienky mi neumožňujú rozbehnúť takýto kurz, preto by som rád o vzťahoch aspoň písal. Zároveň by som rád nadviazal na obdobie, kedy som o vzťahoch písal blogy na stránke .týždňa... Tom