Denník N

Fundamentalisti

Netvárme sa, že ich nemáme a netvárme sa, že sú menšou hrozbou ako Kotlebovci.

Na úplný začiatok považujem za korektné povedať, že je mi úplne jedno v čo kto verí, nech si každý verí čomu chce, je to jeho vec. Ale nech nikto nenúti svoju vieru iným ľuďom. A navyše v ústave mame napísané, že sa neviažeme na žiadne náboženstvo alebo ideológiu (špeciálne túto pasáž by si v ústave mali prečítať všetci členovia KÚ).

 

Tento rok sa nám bohužiaľ do parlamentu prekrúžkovalo aj celkom dosť kresťanských fundamentalistov, hlavne na kandidátke OĽaNO, ale pár podobne zmýšľajúcich jedincov sa nájde aj u Kotlebovcov.

 

Títo jedinci majú úžasnú vlastnosť, a to, kecať iným ľuďom do toho, čo majú robiť doma za dvermi či so svojím telom, aj keď sa ich to vôbec netýka.

 

Pán poslanec Vašečka prehlásil v rozhovoroch ZKH, že predloží návrh na zákaz interrupcií, ale že zatiaľ nevie v akej podobe. Ja si myslím, že ono je úplne jedno v akej podobe to predloží, lebo pri súčasnom konzervatívnom parlamente prejde akákoľvek forma tohoto zákona, s istotou môžeme prehlásiť, že za tento návrh zahlasuje okrem väčšiny OĽaNO, aj celý klub Sme Rodina, Smer a Kotlebovci. Pán Vašečka očividne nepochopil, že ženy by sa mali rozhodnúť samé a nie, že za nich rozhodne učiteľ zo Žiliny.

 

Paní Záborská sa zasa pre zmenu sťažovala, že sa musí so svojou vierou schovávať a, že chce mať vládneho splnomocnenca pre náboženskú slobodu. To je podľa mňa super nápad, len mám pocit, že si pod týmto pojmom obaja predstavujeme diametrálne iné veci. Ja si napríklad myslím, že tento nápad by nebol zlý, keby sa týkal všetkých ľudí bez rozdielu ich vierovyznania, zatiaľčo pani Záborská si pod tým pravdepodobne predstavuje iba ochranu kresťanských hodnôt, teda tých, ktoré sem priniesli Cyril a Metod (mimochodom v tej dobe to boli len obyčajní migranti, ktorí nám priniesli úplne cudziu kultúru). Proste si nemyslím, že by bola pani Záborská tak veľmi progresívna, že by chcela chrániť možnosť vierovyznania pre všetkých bez rozdielu.

 

Potom tu máme tému zatvorených obchodov v nedeľu. Úprimne nesúhlasím s tým, aby boli obchody v nedeľu zatvorené kvôli náboženským dôvodom. Menší problém by mi robilo to, keby to chceli z dôvodu toho, že sú ľudia prepracovaní, že sú viac unavení, že tí, čo nepracujú v nedeľu majú menej tých a tých zdravotných problémov atď.

 

Posledná vec je tá, že už sme raz mali historickú skúsenosť s prepojením náboženstva a politiky, a úprimne to nebola veľká výhra. Čiže aj historické okolností idú proti tomu, aby sme opäť raz dávali exekutívne pozície náboženským fanatikom. Keďže všetci veľmi dobre vieme ako to dopadlo, keď bol v čele štátu kňaz, mons. Tiso. Mimochodom, církev by ho mohla už konečne verejne odsúdiť ako kňaza, a nepriživovať obraz Tisa ako martýra.

 

Zmena od Smeru je fajn a ja som za ňu rád a ešte radšej budem vtedy, keď to nebude zmena naspäť do 15.storočia. Lebo úprimne, kresťanskí fundamentalisti sú pre Slovensko rovnako nebezpeční ako Kotlebovci a ich tandem so Smerom.

Teraz najčítanejšie

Patrik Budai

Som 21 ročný študent politológie na Filozofickej Fakulte Karlovej Univerzity v Prahe.