Denník N

Opatrné prebúdzanie z umelého spánku

Prvým postupne oživovaným pacientom športového sveta je nemecká futbalová Bundesliga/Zdroj: sport.aktuality.sk
Prvým postupne oživovaným pacientom športového sveta je nemecká futbalová Bundesliga/Zdroj: sport.aktuality.sk

Život šiel zabehnutými cestičkami tak ako obyčajne. Práca, rodina, koníčky, zábava. Jednoducho sladká rutina. No, nebol by to život, aby všetko neprevrátil naruby. Zrazu z nás všetkých urobil pacientov a uviedol nás do bdelej kómy. Návrat do bežného stavu bude ešte dlhý a náročný, no vyše dvojmesačná kúra na nemocničnom lôžku pomaly začína zaberať. Niektorí pacienti sa prebúdzajú, dokonca začínajú sami s prijímaním ľahkej stravy. Prvým takýmto pacientom je nemecká futbalová Bundesliga.

Sila

Život niekedy položí na lopatky aj zdanlivo najsilnejších. Dobre trénovaných, ktorým všetko vychádza a sú pripravení aj na zlé časy. Niekedy sú okolnosti jednoducho proti. Dôležité je, vyjsť z týchto okolností ešte silnejší a ukázať silu aj navonok. Nie, chvastúnsky, s cieľom predvádzať sa a ukazovať prstom na neschopnosť a bojazlivosť iných. Práve naopak, s pokorou snažiť sa byť akýmsi vzorom pre ostatných. Nátura niektorých pacientov obsahuje presne tieto atribúty potrebné na podobné správanie. Nemecká bolestivá historická skúsenosť sa prenáša do každej oblasti verejného života v súčasnosti. Šport a futbal nie sú žiadnou výnimkou. Dôkazom toho je aj tento víkend, keď Nemci ako prví začali s oživovaním športového života. Zďaleka to nie je to pravé orechové, no dôležité je začať.

Odvaha

Pacient môže mať veľakrát pocit, že návrat z nemocničného lôžka bude príliš náročný a bolestivý. Nepochybne zvládanie kríz je spojené aj s bolesťou. Ak však má človek predstavu a cieľ, ide to určite ľahšie. Nemecká Bundesliga sa dohrá a kluby nestratia financie za predaj televíznych práv. Na druhej strane, všetky nemecké arény, zostanú až do konca aktuálneho ročníka pre divákov zatvorené. Hovoríme tu o ťažkých miliónových stratách. Čiže pacient si bude musieť vystačiť s dosť drastickou diétou podávanou cez hadičku v malých množstvách, no aj napriek tomu, je to stále lepšie, ako ho nechať úplne vykrvácať.

Zodpovednosť

Na výdatný chutný steak si rekonvalescent bude musieť ešte počkať. Vidina výbornej večere je však iste dostatočnou motiváciou. K tomu, aby si mohol na ňom pacient časom pochutiť potrebuje ukázať zodpovedný a disciplinovaný postoj. Ak túto skúšku zvládne, časom sa okrem skvelej večere môže tešiť aj na pravidelné návštevy okorenené o spontánne prejavy radosti. Povedzme aj z gólov aké strelil včera Haaland a spol.

Teraz najčítanejšie

Michal Bardáč

Zaujíma ma všetko, čo sa okolo mňa deje. Trpím zvedavosťou, ktorá spoluvytvára môj názor na svet. Chcem informácie, ktoré môžem spájať do súvislostí. Ovplyvňujú totiž môj/náš život. Tento priestor je ideálny na to, poukázať na ne a hľadať riešenia... Moje staršie publikované texty môžete nájsť na adrese migelbardac.blogspot.com