Denník N

Spoveď jedného muža

Keď sa jedná o prerušenie vzťahu ,ktorý musel byť ukončený jednou zo zúčastnených osôb aj napriek tomu že tieto osoby k sebe stále prechovávajú city, jedna sa o komplikovanú situaciu.
Poďme si ale vysvetliť ako k takýmto situáciám vo vzťahu medzi mužom a ženou dochádza.
Povedzme že v tomto prípade ukončila vzťah žena. Mohlo by sa teda zdať že vinu nesie muž. Samozrejme že ak od neho žena odyšla,veľkú časť zodpovednosťi za toto jej rozhodnutie nesie práve muž. No celkovú zodpovednosť nesú obaja.
Vysvetlím.
Podiel ženy : Žena sa na začiatku zamiluje do muža. No zabudne alebo možno nevie ,že láska sa nemá urýchliť. Je to však normálne ,srdcu proste nerozkážete. Je poblaznená,cíti sa ako školáčka, ma zahmlené racionálne vnímanie reality okolo svojho nového partnera. V podstate sa zamiluje do halucinácie. Do svojej vysnenej predstavy o mužovi. Niet jej čo vyčítať. Sme proste ludia. Navyše, možno vtedy nemala potrebné skúsenosti ci schopnosti udržať si v tomto prípade dostatočne zdravý úsudok nato aby si svojho budúceho partnera preverila. Proste sa zamilovala hlava nehlava.
Od začiatku mala vo vzťahu s mužom, od neho nejaké ,apson základné očakávania, aby spĺňal princípy pre fungovanie zdravého a šťastného vzťahu s ňou. No mala ošiaľ,ako to v začiatkoch ešte nezrelých vzťahov býva klasikou. Preto svoje potreby a princípy na ktorých si,čo sa týka partnerského vzťahu,zakladá, začne odsúvať na druhú koľaj a ťahá to s ním dalej pretože má pocit že sú na tomto svete pre seba, a čaká že sa muž napraví.
Možno si v tej chvíli neuvedomuje že tým pádom začne odsúvať na druhú koľaj aj svoju hrdosť,svoje hranice. No ak je silná a inteligentná,postupom času začne zisťovať,že muž jej tieto očakávania splniť nedokáže a rozhodne sa vzťah prerušiť. Avšak stále v sebe udržuje vieru ,že sa muž zmení. Tu nastáva kameň úrazu a jej nevedomí podiel zodpovednost za trápenie ktoré nastáva medzi nimi dvoma. Nevedomí pretože jej na mužovi záleží a robí to v mene lásky.
Nepreruší s ním kontakt úplne, pretože ona miluje a STÁLE čaká (neskôr už len dúfa ,potom už ani to nie) že v mužovi sa niečo zlomí a celú situáciu pochopí…
“Ked sa žena zamiluje do muža ,nič na svete ju nedokáže od neho odradiť . Jedine muž sám …“
Podiel muža : zatiaľ čo sa žena dohňo bezhlavo zamiluje, on ju od začiatku berie len ako spoločnosť či sexuálny objekt. Zatiaľ čo ona je od začiatku k nemu vo svojich citoch úprimná,on jej hovorí len to čo vie ,že chce ona počuť. Tlačí jej kaleráby do hlavy. Robí to,pretože to ešte nieje muž ale nezrelý chlapec ktorý nedokáže prijať zodpovednosť za svoje činy. Dokonca je tak zaslepený svojim egom,že si ani neuvedomuje čo činí. Berie jej emócie a city na ľahkú váhu. Zahráva sa s nimi, a s tak krehkou dôverou ženy. Isteže,táto nevedomosť ho neospravedlňuje.
Pokojne s ňou vkĺzne do vzťahu za účelom naplnenia svojich sexuálnych potrieb či vyplnenia samoty. Tvrdí o sebe aký je chlap a žena mu nato naletí. Tvári sa že je oporou. A možno že aj je, pretože mu na nej začne záležať . No nemá to žiadnu váhu keďže jej začína byť viac príťažou ,dôvodom jej opakovaných sklamaní v to ,čomu ona stále naivne a vytrvalo verí.
Nastávajú ďalšie problémy. Na povrch sa ukazuje jeho nezáujem ženu vnímať,pracovať na vzťahu a posúvať sa v ňom vpred pretože sa bojí prevziať zodpovednosť za svoje konanie. Opakovane jej dáva na javo že s ňou nieje spokojný, a za dôvody nespokojnosti si predkladá nezmyselné zámienky. Žena si to začne uvedomovať,no dáva mužovi šance,dokonca jednu za druhou. Pretože ho miluje takého proste takého aký je, teda takého akým by mohol byť keby dooho vložil snahu a začal by chcieť. Pretože v neho verí… No on nechce. Nechce počúvať, komunikovať, nechce vnímať znamenia,nechce prijať zodpovednosť. Ešte horšie je že si to neuvedomuje, no ako hovorím ,to nieje ospravedlnenie. Odmieta dozriet pretože je slabý a bojí sa vystúpiť zo svojej komfortnej zóny,zo svojej falošnej ego bubliny,zo svojej mentálnej detskej izby. Je tak zaslepený že si myslí že mu bude ochotne ležať pri nohách a ze je s ním šťastná. Nevníma dokonca ani jej smutný výraz na fotkách ktoré mu posiela,výraz v očiach kričiaci : „haló,pre boha ,preber sa konečne ,ľúbim ťa ale už to dlho nevydržím a proste odýdem,naozaj to chceš?! “ No on nereaguje…

A tak sa jedného dňa keď už pretečie pohár trpezlivosti, žena rozhodne zo vzťahu vycúvať.

Žena síce zo vzťahu vycúva no stáva sa jeho „kamarátkou“. Chce mužovi dať jasne na javo,že si nenechá skákať po hlave a že keď ma in pocit že mu nevyhovuje a nieje s ňou spojojný s takou aká je,nech si ide svojou zaslepenou cestou. Ona má predsa na viac.
A koná správne.
No pravdepodobne ho stále miluje,a začne očakávať (neskôr dúfať,nakoniec už ani to) že muž si to konečne uvedomí ,dospeje a začne rásť. Možno opäť spoločne s ňou. Dokonca sa mu postupne stáva akousi nápovedou,aj na úkor svojich mentálnych síl či svojich energetických zdrojov,z ktorých značnú časť investuje do snahy pomôcť mu zmeniť sa. V hĺbke duše ešte čaká že sa dokáže zmeniť a že jej prítomnosť v jeho živote k tomu bude nápomocná. No vtedy ešte možno netuší že tento muž potrebuje nato aby dozrel dostať oveľa oveľa väčšiu facku.
Z jeho pohľadu,resp z pohľadu ,vtedy nezrelého chlapca sa totižto stalo niečo úplne iné.
Pre jeho falošné detské ego, ktoré v tej dobe zahlcuje väčšinu jeho mysle ,a nedovoluje prejsť na povrch jeho mužnosti, sa stala obrovská tragédia. Neberie túto skúsenosť ako možnosť prijať realitu,poučiť sa zo svojich chýb a posunúť sa v živote ďalej,či už pri ňom táto žena zostane alebo nie.
Jednoducho žije v bubline.
Zavrie sa do svojej mentálnej detskej izby, odrazu je z frajera malý,plačúci chlapec ,nariekajúci za hračkou,ktorá mu bola odobratá. Áno,to je výstižné, presne tak totižto zaobchádzal so ženou,ktorá si to ani v najmenšom nezaslúžila. A začne vyvádzať a utápať sa . Jeho najlepším priateľom je alkohol,spolu v tomto šialenom počínaním tvoria skutočne dokonalý pár. A síce nevedome ale predsa ,rozpútal zlo. V mene lásky ,hovoril si. Myslel si. Chcel opäť dobiť jej srdce no netušil ako nato a tak začal využívať taktiky ,staré vzorce správania z minulých vzťahov o ktorých si myslel že sú správne. Iné nepoznal. Jednalo sa o citové vydieranie ,sebaľútosť,presviedčanie o svojej pravde toho druhého,odmietanie reality či výčitky voči žene za jej pocity. Až sa zamotal do siete sebaľútosti a snažil sa tam zatiahnuť aj svoju bývalú polovičku.
Postupne si začal uvedomovať čo sa vlastne stalo a o akú vzácnu osobu prišiel.
No to nestačí.Točil sa neustále v začarovanom kruhu,a dialo sa to z jediného dôvodu ,ktorý v tom čase nenapadol ani jedného zo zúčastnených. Tým dôvodom bola neustála prítomnosť ženy v jeho živote. Že neprerušili kontakt hneď.
On sa stal zavyslí na jej radách ,ako má ďalej postupovať,a ona zavysla na myšlienke že ho nejakým spôsobom dokáže zmenit.
V začarovanom kruhu sa točili obaja.
Až kým sa citové puto medzi nimi,síce bolo silné ,nestalo toxickým.
A keďže muž bol stále slabý,opat musela zasiahnuť žena. V poslednej chvíli.
Spravila ražný škrt cez jeho márnu snahu, a odyšla z jeho života už nadobro.
A práve teraz ani len netuší ,že spravila priam geniálne rozhodnutie.
Nielen pre seba ,ale pre oboch. Potrebovali to obaja.
Ona aby zase našla svoj vnútorný pokoj,silu a hrdosť na ktorych tak ťažko pracovala a budovala po prekonaní životných útrap, a on aby sa stal prvý krát v živote stal skutočne sám sebou,zrelým normálnym mužom a nastúpil na tú správnu životnú cestu.
Stále ju má rád ,a záleží mu na nej, cíti ju vo svojom vnútri ,no už chápe že na lásku sú potrebný dvaja.
Že láska je harmónia dvoch srdcí,nie snaha jedného dobíjať to druhé. Už príjma realitu taká aká je,a verí v dobrý koniec. Nieje dôvod na obavy buď sa stretnú keď nato budú obaja pripravení, ,každý z nich bude v živote šťastný aj oddelene , alebo aj , nakoniec iným partnerom. Ani jedna z možností totižto nieje zlá …
“To čo hľadáme ,hľadá nás…“

Venované “jej“

Teraz najčítanejšie