Denník N

Koronavírus SARS COV-2 bude porazený

Vakcína proti  SARS COV-2  je možno na svete.

Americká spoločnosť Moderna Inc. V pondelok 18.5. oznámila pozitívne informácie ohľadom svojej koronavírusovej vakcíny. Akcie spoločnosti Moderna vzrástli po tomto oznámení v pondelok o 20%. Počiatočná fáza pokusu u ľudí ukázala, že vakcína produkuje protilátky Covid-19 u všetkých 45 účastníkov prebiehajúceho testovania vakcíny na ľuďoch.  Ako uviedla spoločnosť Moderna na 43 – tí deň, asi dva týždne po podaní druhej dávky účastníkom, boli hladiny protilátok na úrovniach pozorovaných vo vzorkách krvi u ľudí, ktorí sa zotavili z choroby Covid 19.  „Tieto predbežné údaje fázy 1, hoci sú včasné, ukazujú, že vakcinácia Ph1 mRNA-1273 vyvoláva imunitnú odpoveď v rozsahu spôsobenom prírodnou infekciou počínajúc dávkou tak nízkou ako je 25 µg,“ uviedol Tal Zaks, hlavný lekár v Moderne vo svojom vyhlásení. Vakcína bola bezpečná a dobre tolerovaná a všetci účastníci troch úrovní dávok (25 mikrogramov, 100 mikrogramov, 250 mikrogramov) vyvinuli protilátky proti SARS-CoV-2 do 15. dňa po jednej dávke,

Tieto správy okamžite naštartovali pozitívnu náladu na americkom akciovom trhu a sú skvelou správou pre celý svet, ktorý netrpezlivo čaká na vyvinutie účinnej vakcíny.

Teraz najčítanejšie

Jozef Krempaský

Som absolventom Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Mám manažérske a podnikateľské skúsenosti. Som človekom, ktorý si ctí hodnoty slobody a demokracie. Záleží mi na spoločenskom a politickom vývoji na Slovensku.