Denník N

Čižnár skrátil synovi prax. Je prokurátorom u Ficovho švagra

foto: TASR
foto: TASR

Výberové konania na miesta prokurátorov často sprevádzajú pochybnosti, či ich vyhrávajú najlepší. Víťazmi sú deti funkcionárov, známi a príbuzní politikov. Koalícia ide meniť pravidlá, ako sa bude vyberať Generálny prokurátor. Žiaľ, už dopredu jeden z koaličných partnerov avizoval, kto sa ním stane. A tak aj nová vláda pôjde zrejme po cestičke, ktorú vyšliapali jej predchodcovia. A k odpolitizovaniu funkcií, ktoré by mali byť nezávislé, nedôjde.

Syn generálneho prokurátora, Juraj Čižnár, sa stal nedávno prokurátorom v Bratislave. Ako čakateľ na prokurátorské miesto mal zo zákona absolvovať trojročnú prípravnú prax. Jeho otec, Jaromír Čižnár, mu ju však rozhodnutím skrátil na 20 mesiacov.

Podľa Čižnára nejde o nič nezvyčajné: „Ide o bežnú prax, ktorá sa aplikuje už niekoľko rokov a jej cieľom je obsadiť voľné prokurátorské miesta.“

Každý čakateľ takúto možnosť nemal, hoci je pravda, že o špeciálnu výsadu nejde. Z údajov, ktoré poskytla GP vyplýva, že od roku 2016 skrátili prax v 130 prípadoch. V rovnakom období bolo podľa verejne dostupných údajov na pozíciu právneho čakateľa prijatých 215 uchádzačov. Prax bola teda skrátená asi 60 percentám.

Stať sa prokurátorom nie je jednoduché. Absolvent práva musí najskôr pred výberovú komisiu. Po trojročnej praxi skladá skúšky. Podľa údajov, ktoré Nadácia Zastavme korupciu zozbierala v poslednej Správe o stave prokuratúry, je priemerný plat na okresných prokuratúrach 3100 a na krajských 3300 eur.

Čižnárov syn vzbudil pozornosť už vtedy, keď vyhral výberové konanie na čakateľa. Jeho otec pre týždenník Trend uviedol, že od profesie ho opakovane odhováral, lebo ju považuje za veľmi náročnú, Čižnár mladší si však nedal povedať.

Pracovať bude pod Ficovým švagrom

Čerstvý prokurátor Juraj Čižnár bude pôsobiť na Okresnej prokuratúre 2. Tam je od roku 2016 vedúcim prokurátorom Ficov švagor Svetozár Chabada. Kariérny postup nepripisuje príbuzenskému vzťahu s politikom a bývalým premiérom. Na prokuratúre pôsobí od roku 1999. Na vedúce miesto sa dostal tiež cez výberové konanie. „Prihlásil som sa ako druhý uchádzač v poradí z pozície námestníka okresného prokurátora ako kariérny prokurátor,“ dodal.

Len zhodou okolností tak uspel v roku 2016, kedy si vzal Luciu Ficovú. Svetozár Chabda si v roku 2008 vzal Luciu Ficovú. (Opravené 22. mája 2020 na základe upozornenia Svetozára Chabadu). Tá zase pracuje na Generálnej prokuratúre. Ako mladú kandidátku ju prijal ešte bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. A to na jeden z najdôležitejších odborov, ktorý riešil zločiny a mafiu. Neskôr zanikol, jeho úlohy prebral sčasti Úrad špeciálnej prokuratúry. Akým spôsobom Ficovú vybrali, GP nespresnila. “Nebudeme na to odpovedať,” reagovala vtedajšia hovorkyňa.

Jediná vo výberku

Návrh na skrátenie čakateľskej praxe podala bývalá vedúca krajskej prokuratúry. Aj nová, ktorá nastúpila nedávno – Soňa Juríčková, ho obhajuje. „Vzhľadom na potrebu personálneho posilnenia a zabezpečenia riadneho chodu okresných prokuratúr v obvode pôsobnosti Krajskej prokuratúry Bratislava došlo od roku 2018 k podaniu návrhov na skrátenie prípravnej praxe právneho čakateľa prokuratúry celkovo u 8 právnych čakateľov, všetkým bolo vyhovené.“

O šéfke krajskej prokuratúry Juríčkovej Nadácia písala pred pár mesiacmi. Jej kariérny postup nastal po výberovom konaní, v ktorom bola jedinou uchádzačkou.

Juríčkovú odfotil pred rokmi na spoločnom posedení s Robertom Ficom denník Plus 1 deň, ale netušil, o koho ide. Pre Nadáciu povedala, že sa s ním pozná a stretli sa viackrát, ale nikdy nepreberali pracovné záležitosti. Pri rozhodovaní o kauzách Smeru sa cítila vždy nezávislá. „Vždy som konala a rozhodovala striktne rešpektujúc a dodržiavajúc ustanovenia Trestného zákona a Trestného poriadku.“

Krajská prokurátorka Soňa Juríčková na stretnutí s Robertom Ficom.
Zdroj: Plus 1 deň,
uverejnené so súhlasom denníka

Prokurátori: Výberové konania sú fraška

Pri príprave Správy o prokuratúre vyspovedala nadácia anonymne viacerých prokurátorov. Všetci sa zhodli na tom, že výberové konania, najmä na vedúce pozície sú fraška. Víťaz je vopred jasný, nejde o riadnu súťaž a preto sa do nej okrem vyvolených nikto nehlásil.

Nedávno sa na GP uskutočnili viaceré výberové konania na vedúcich prokurátorov v krajoch, kde uspela aj Juríčková. Nadácia ich sledovala, až na Košice, kde súťažili dvaja, bol v každom jediný uchádzať.

Námestníčka GP, ktorá bola v komisiách, Viera Kováčiková však nesúhlasí s názorom, že súťaž prebehla len naoko. “Na prokuratúre je množstvo prokurátorov, ktorí spĺňajú predpoklady, ale s poľutovaním musím konštatovať, že pri osobných rozhovoroch na uvedenú tému, nejavia záujem a odmietajú uchádzať sa o funkciu vedúceho prokurátora. Vedúci prokurátori sú v spoločnosti pod drobnohľadom, za všetky pochybenia, prípadne iný názor laickej spoločnosti sú pranierovaní, takže potom sa nečudujme, že nie je záujem.” Väčšej transparentnosti by podľa nej pomohlo, keby vo výberových komisiách, kde dnes sedia len prokurátori, boli aj iné právnické profesie a zástupcovia akademickej obce.

Spolužiak prekážal, bývalý kolega nevadí 

Zoznam Ficových známych na prokuratúre by sme mohli ukončiť na samotnom vrchole, keďže Jaroslav Čižnár bol na vysokej škole Ficovým spolužiakom. Expremiér sa pri voľbe vyjadril, že skutočnosť, že Čižnár je jeho „spolužiak a priateľ“ by ho nemala diskvalifikovať.

Inak sa na vec pozeral súčasný premiér Igor Matovič: „Fico vlastní prokuratúru, keďže si tam dosadil svojho spolužiaka za šéfa.„ Podľa tejto logiky by sme sa mali pýtať, či chce Matovič vlastniť prokuratúru.

foto: TASR

Čižnár onedlho končí a koalícia bude v parlamente voliť nového GP. Hoci pred voľbami strany sľubovali odpolitizovanie voľby, všetko naznačuje tomu, že po nich konajú inak.

Jeden z koaličných partnerov, Richard Sulík z SaS, prezradil, že horúcim kandidátom je bývalý politik, Matovičov priateľ, ktorý kandidoval v minulosti na kandidátke OĽaNO Daniel Lipšic. V parlamente je už aj zákon, ku ktorému poslanci predložia návrh takej zmeny, aby mohol Lipšic kandidovať. V súčasnosti totiž môžu len prokurátori a Lipšic je advokát.

Zuzana Petková
Martin Suchý

 

Teraz najčítanejšie

Zastavme korupciu

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.