Denník N

Bude umierať o 6000 detí denne viac?

Odhaduje sa, že v dôsledku pandémie COVID – 19 zomrie najbližších 6 mesiacov každý deň o 6000 detí do 5 rokov viac, ako doteraz. Poukázali na to vedci z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health v analýze, publikovanej v časopise The Lancet Global Health.

Zažili ste niekedy, aké to je, keď niekomu umrie dieťatko?

Keď som mala 5 rokov, zomrel mi malý braček. Mal 7 mesiacov. Bol zdravý, nemal nijaké problémy, iba zrazu zomrel počas spánku. A hoci som mala vtedy iba 5 rokov, pamätám si každý detail z tých dní. Ako sme ho našli v postieľke, ako ho oživovali, ako ho pochovávali, dokonca aj to, kto kde na pohrebe stál a čo robil. Ak si niečo takéto zapamätá malé dieťa, aké ťažké to musí byť pre rodičov?

Niekedy si dospelí myslia, že deti si toho veľa nepamätajú. Keď som pracovala v Turecku na poskytovaní humanitárnej pomoci do Sýrie, mala som niekoľko dobrých sýrskych kamarátov, ktorí pracovali pre iné organizácie a mali to šťastie, že sa im podarilo ešte v začiatku konfliktu zo Sýrie utiecť. Najradšej som mala jeden manželský pár. Mali asi päťročného syna. Po pár rokoch sme sa stretli vo Francúzsku. Rozprávali mi o svojej situácii ešte v Sýrii. Žena bola niekoľko dní väznená a keď ju prepustili, tak sa jej vyhrážali. Ak niečo povie, zabijú jej syna. Neplánovala z krajiny odísť, iba sa zotaviť z väzenia a na pár dní odcestovala. Nakoniec sa návrat domov stal  nebezpečným.  Odišli neplánovane, iba s pár vecami.  Hovorila, že je šťastná, že jej syn je malý a veľa si toho nepamätá. No ja som v to popoludnie sedela v aute s jej synom. Čakali sme na ňu a rozprávali sa. Pýtam sa ho, aké je to pre neho ťažké. Najskôr musel v Turecku navštevovať školu a učiť sa turecký jazyk, ľudia okolo neho hovorili anglicky a teraz sa musí učiť v škole vo francúzštine. Povedal mi: „Je mi tu dobre. Keď idem do školy, nebojím sa. Lebo na streche nie sú snajperi.“

Nie je fér, že malé deti umierajú, alebo sú vystavené rôznym formám útokov. A nie vždy sa to dá zmeniť. Ale niekedy sa dá detským úmrtiam predchádzať. Akurát si to vyžaduje viac solidarity.

Dňa 29. februára 2020, Nour, 16, stojí v spustošenej a teraz čiastočne obývanej štvrti Karm Al-zaitoun v meste Homs v Sýrii. © UNICEF/UNI310492/Al-Droubi

Posledné dni čítam rôzne štatistiky. Každý deň zomrie v dôsledku podvýživy približne 7500 detí do 5 rokov. Vojnových konfliktov je dnes najviac za posledných 30 rokov. Len v roku 2018 bolo zabitých a zmrzačených 12 000 detí. Takmer 9 rokov vojny v Sýrii zanechalo takmer 5 miliónov detí odkázaných na pomoc, a viac ako 2,5 milióna detí sa stali utečencami v iných krajinách. Takmer 4 roky konfliktov v Jemene vytvorilo jednu z najväčších humanitárnych kríz, v ktorej je každé tretie dieťa vystavené podvýžive.  V dôsledku konfliktov v krajinách ako Afganistan, Líbya, Mali, Nigéria, Somálsko či Južný Sudán bolo nútených utiecť zo svojich domov viac ako 30 miliónov detí.

Deti v neformálne založenej utečeneckej osade na turecko- sýrskych hraniciach, kde hľadajú útočisko ľudia, utekajúci zo stupňujúceho sa konfliktu vo vidieckej provincii južného Idlibu v Sýrii. © UNICEF/UNI285786/Akacha

A takto by sme mohli pokračovať. Do tejto situácie zasiahla navyše tento rok globálna pandémia COVID -19.

Odhaduje sa, že v dôsledku pandémie bude najbližších 6 mesiacov každý deň umierať vo svete o 6 000 viac detí vo veku do 5 rokov, pretože vznikol ešte väčší nápor na oslabené zdravotnícke systémy. Z dôvodov, ktorým sa dá predchádzať. Ale pomoc musí fungovať.

Saba z Jemenu sa zotavuje z podvýživy. © UNICEF/UN0276440/Almahbashi

Keď sme v UNICEF zavesili na sociálnych sieťach informáciu o potenciálnom náraste úmrtnosti detí, článok vyvolal nečakané ohlasy. Prevažne negatívne. Vždy ma to sklame. Ako ľudia hľadajú vinníkov alebo klamstvo, ak ide o potreby detí v rôznych krajinách – môžu za to vlády, politici, organizácie, ktoré údajne klamú. Pribudli aj miernejšie reakcie. Že deti umierajú od hladu, ale žiadna epidémia ich nezabíja.

Juba, Južný Sudán, mama drží v rukách svojho synčeka, ktorý sa narodil v 28 týždni a aj po 10 dňovej intenzívnej starostlivosti stráca váhu. Váži iba niečo cez 1 kg. © UNICEF/UN0232372/Njiokiktjien VII Photo

Úprimne poviem, nezaujíma ma, kto je na vine, pretože tie deti za to nemôžu. Stali sa skrytými obeťami globálnej pandémie. Popri osýpkach, cholere, malárii a ďalších chorobách, s ktorými bojujú v krajinách, kde si ani nemajú čím umývať ruky. Na svete je stále viac ako 2,1 miliardy ľudí, ktorí nemajú prístup k pitnej vode a hygienickým potrebám.

Ak nevieme zastaviť to, aby deti umierali, aj keď nemusia, snažme sa aspoň prispieť k tomu, aby ich bolo čoraz menej. A to bez finančnej pomoci zatiaľ nie je možné. Koniec koncov aj na Slovensku, keď vypukla pandémia, vznikali rôzne iniciatívy na pomoc.

September 2019, New York, Inštalácia 3 758 detských batohov, pripomínajúcich cintorín. Každý batoh predstavuje nezmyselnú stratu mladého života v konfliktoch ako pamiatka na 12 000 detských obetí, ktoré zomreli v konfliktných zónach vo svete v roku 2018. © UNICEF/UN0343642/McIlwaine

Sme krajinou bohatou na vodu, máme funkčný sociálny systém, nemali sme tu v poslednej dobe ani zemetrasenie, ani veľké záplavy a našťastie ani žiaden konflikt. Napriek tomu máme potrebu volať o pomoc. Kto pomôže Slovensku?

A súhlasím s tým, že aj na Slovensku je pomoc stále potrebná. To ale neznamená, že nemôžeme zároveň volať o pomoc aj pre iných. Kto pomôže deťom vo svete?

 

Teraz najčítanejšie

Mária Sliacka

Začínala som ako dobrovoľníčka v Keni, neskôr som pracovala na koordinácii projektov v Keni, Južnom Sudáne, na Haiti, v Afganistane a Gruzínsku. Viedla som misiu na turecko – sýrskych hraniciach pre ľudí vo vojnou zasiahnutých oblastiach Sýrie, koordinovala som humanitárnu pomoc na Ukrajine. Od decembra 2018 som riaditeľkou Slovenskej nadácie pre UNICEF. Keď som vyrastala, netušila som, že taká práca existuje. Bola som slovenskou reprezentantkou v plutvovom plávaní a rýchlostnom potápaní, vyštudovala som cestovný ruch na Ekonomickej fakulte UMB a pracovala ako hotelová manažérka. Každá skúsenosť je dobrá. Lebo nie je nič tak komplexné ako pomoc.