Denník N

Zameriavame sa na výsledky, ale skutočnou odmenou sú procesy!

Startup Academy #14. Mojou snahou je ti zrozumiteľne predstaviť koncept vlastného podnikania, ktorý ti v dobe „po“ pandémii môže pomôcť postaviť sa na vlastné nohy. A to doslova.

-1 a ½ minúty čitania-

Tieto blogy píšem v časoch pandémie, boja s Covidom 19 (Jar, 2020). Následná panika a  paralýza ekonomiky obnažila finančnú kondíciu slovenských domácností. Ak vydržíš, ponúknem ti dôvody, prečo sa nad možnosťou podnikať aspoň zamyslieť a aj to, ako na to od A až po Z.

Niektoré sny sa bojíme vôbec si predstaviť. Walt Disney povedal o naplnení snov: „Ak o tom vieš snívať, dokážeš to aj robiť.“ Splniť si vieš aj tie obrovské. Elegantná pomôcka je si ich rozložiť na drobné úseky a najlepšie odzadu:)

Drobné úseky

Aj tie najväčšie úlohy sa skladajú s malý etáp. Zisti, čo treba krok po kroku urobiť tak, aby ti to celé dávalo zmysel a celok bude v skutočnosti oveľa jednoduchší. Predstav si, že chceš zabehnúť maratón. 42,3 kilometra…, bez šance?! Avšak, ak skúsiš každý deň zabehnúť najprv 5, potom 8 a neskôr 12 kilometrov, v deň súťaže ho pravdepodobne aj celý zabehneš a povieš si, že to nakoniec nebolo až tak ťažké. A podobne je to so všetkým.

Drobné úseky so začiatkom od konca 

Namiesto toho, aby si sa tešil s dosahovania malých cieľov si treba klásť ti veľké (kľudne nereálne). Ak sa k ním čo i len priblížiš, bude to vždy viac, ako dosahovanie pseudomét. Ak si stanovíš nereálny cieľ, na to aby sa ti zdal o trochu splniteľnejší, si stačí spraviť spätný rozklad. Rozložiť si veľký cieľ na malé kúsky, ale smerom od konca.

Príklad – Štúdium na univerzite v zahraničí. Tiež nejdeš rovno po strednej obhajovať diplomovú prácu, ale pomaly, po jednotlivých prednáškach zbieraš kredity, po mesiacoch ukončuješ semestre a po rokoch aj štúdium samotné. A teraz pekne od konca: Spokojný život, naplnenie svojho potenciálu, uplatnenie na trhu práce, dobrá univerzita, prijímačky, slušné výsledky na strednej. Easy nie? :)

  • Procesy – sú to čo robíš.
  • Výsledky – sú to, čo z toho máš.

Na príklade s univerzitou, procesom je štúdium samotné a výsledkom je diplom. Príklad rozloženia veľkého cieľa na malé a uskutočniteľné úseky smerom od konca:

  • chcem mať titul zo zahraničia (finálny cieľ a ideme spätne na začiatok)
  • musím si podať prihlášku
  • na to musím mať študijné výsledky
  • musím sa na škole obstojne učiť
  • musím mať jazykový certifikát
  • musím vedieť po anglicky
  • musím sa učiť anglicky
  • musím sa prihlásiť na angličtinu musím naučiť jazyk

Žiaľ sme nastavení tak, že diplom je to najpodstatnejšie na celej škole. Zameriavame sa na výsledky, ale skutočnou odmenou sú procesy (to ako sa k výsledkom dostaneme). Podstatné je už len samotné štúdium, to že tam chodíš každý deň,  že sa tam 5 rokov máś šancu učiť. Naučiť sa šoférovať je proces, ten je podstatný a nie mať „vodičák“.

Avšak, je v skutočnosti diplom zo zahraničia finálny výsledok, či len proces, za ktorým je „hlbší“ cieľ? V skutočnosti sa chceš napr. zaradiť do spoločnosti v určitej úrovni a teda sa chceš predpokladám uplatniť na trhu práce. No a od toho uplatnenia na trhu práce, pôjdeš zase naspäť ku spätnému rozkladu: titul zo zahraničia, prihláška, nejaké študijné výsledky na škole, jazykový certifikát, naučiť sa jazyk, rozhodnutie niečo dosiahnuť. A môžeme ísť ešte ďalej… načo by som sa mal chcieť uplatniť na trhu práce? Aby som mal úspešnú kariéru. Na čo by som mal chcieť úspešnú kariéru? Na to, aby som žil život podľa svojich predstáv, aby som bol slobodný a aby som mohol robiť v skutočnosti to, čo chcem.

Byť slobodný je tvoj vysnívaný a nedosiahnuteľný cieľ, no zrazu po malých krokoch aj celkom reálny :)

S ambicióznymi ľudmi a nie len o podnikaní, sa zhováram aj v podcaste Krok vpred.

Teraz najčítanejšie

Roman Hutira

Verím, že každý z nás je strojcom svojho štastia. Sami si vieme ovplyvniť vlastný osud a tým ďalej pomôcť druhým.