Denník N

Preskočiť svoj tieň

Startup Academy #15. Mojou snahou je ti zrozumiteľne predstaviť koncept vlastného podnikania, ktorý ti v dobe „po“ pandémii môže pomôcť postaviť sa na vlastné nohy. A to doslova.

-1 a ½ minúty čitania-

Tieto blogy píšem v časoch pandémie, boja s Covidom 19 (Jar, 2020). Následná panika a  paralýza ekonomiky obnažila finančnú kondíciu slovenských domácností. Ak vydržíš, ponúknem ti dôvody, prečo sa nad možnosťou podnikať aspoň zamyslieť a aj to, ako na to od A až po Z.

Najväčšou tragédiou v živote človeka je nevyužitý potenciál. To ti podpíšem a dám na to ruku. Každý máme potenciál, každý máme talent, ale ak ich nevieme využiť, je to vždy malá osobná tragédia.

Sky’s the Limit je skvelé motto. Je o tom, dávať si až také vysoké ciele, aké si len dokážeme predstaviť. Sme príliš limitovaný tým, čo nám vravia iný, tým, čo nám vravia, že sa v živote dá a nedá. Na školách nám namiesto kultivovania toho, v čom sme dobrí, učia všetkých všetko a stáva sa z nás priemer. Uvediem príklad golfistu: Je lepšie trénovať stometrové odpaly ako päťdesiat metrové, pretože je lepšie dosiahnuť aspoň 60 metrov ako sa tešiť z dosiahnutiu 50tich, nie?. O tom je Sky is the Limit. Je lepšie mať cieľ zarobiť milión, a dosiahnuť aj keď len 50.000, ako sa tešiť na výplate s tisícky.

Aká matka, taká Katka, aký otec taký syn

Výrok jablko nepadá ďaleko od stromu je pravdivý, pretože deti „dopadnú“ poväčšinou rovnako ako ich rodičia. Či už v dobrom, alebo zlom. Rodičia nám nastavujú v živote méty toho, kam zhruba zájdeme aj my. 3 hlavné vplyvy, ktoré rozvíjajú potenciál každého z nás – sú to naše gény, výchova / prostredie a vlastná vôľa.

Gény – rodíme sa s konkrétnou výbavou. Je to napríklad inteligencia, šikovnosť, talent na jazyky, fyzická zručnosť, hudobný talent a pod.

Výchova a prostredie – ak svoju výbavu máme „chudobnejšiu“, ešte vždy sa naše „zručnosti“ dajú kultivovať výchovou a prostredím. To je to, čo dostaneme doma v rodine, v prostredí školy, krúžkov a ľudí, ktorý nám pravidelne vstupujú do života. Výchova a prostredie sú viac ako gény. Je na to dobrý príklad z pokusnými myšami. „Boli myši, ktoré prosperovali a narodili sa im malé myšky, o ktoré sa prirodzene starali. Potom bola ďalšia skupina myší, ktoré neprosperovali, tiež mali potomstvo, o ktoré sa nestarali a tie naopak chradli. Potom im vymenili drobizg a zrazu začali prosperovať tie, ktoré boli predtým slabučké, čo potvrdzuje to, že „dobrou“ výchovou vieme zmeniť aj počiatočné predispozície a nedostatočnú opateru“.

Uvediem ešte jeden príklad o štyroch deťoch, ktoré sa narodia v ten istý deň, ktoré vezmú v ten istý deň z pôrodnice domov – avšak do rôznych domov v mestečku na námestí. Pôjdu do domu A, B, C a D.

  • Prvý dom A bude miestom, kde sú rodičia opilci.
  • Druhý pôjde do domu B, kde budú všetko riešiť s kľudom.
  • Tretí pôjde do domu C, kde budú rodičia nezamestnaní.
  • Štvrtý pôjde do domu D, kde rodičia často cestujú, kde sa im darí, kde podnikajú.

Ako dopadnú ich deti? Každé z týchto detí si zoberie a osvojí návyky danej rodiny. Zlé gény sa dajú „prerobiť“ výchovou. Avšak aj je výchova zlá, tak aj dieťa si osvojí zlé návyky. No a potom prichádza na rad vlastná vôľa!

Vlastná vôľa – no a ak nám nebolo ani „zhora dané“ a doma namiesto živnej pôdy, lietali facky, krik, či naopak rezignácia na výchovu svojich detí, ešte vždy môžeme sami posunúť vlastné hranice toho, čo v živote dokážeme! A to vlastnou vôľou a odhodlaním.

Nemecký psychoanalytik Erich Fromm rozdelil ľudí v spoločnosti do troch skupín., a to na víťazov, skoro víťazov a porazených.

  • Porazení sú takí, čo sa im neustále nedarí napr. majú rozbitý telefón, nemajú kredit, stratia kľúče. Neznamená to, že sú na tom zle po ekonomickej stránke. Ide tu skôr o to, ako pristupujú k veciam. Tvrdia, že sa im veci nedaria, že sú chorí a život je ťažký.
  • Potom sú skoro víťazi. Tým sa veľa vecí darí, ale nedoťahujú veci do konca. Tesne pred vrcholom to nechajú alebo povedia, že im to tak stačí, napr. nejdem na vysokú školu, už mám maturitu a to mi stačí, veď niekde sa zamestnám.
  • Nakoniec sú víťazi, ktorí idú na 110%. Majú najkrajšie domy, najväčšie autá, sú úspešní, sú usmievaví a vyzerá, že v živote sa im darí, že majú šťastie. Ale nie je to ostatkoch. Je to o tom že robia v živote správne rozhodnutia a je jedno, kto si, odkiaľ si, no podstatné je to kam chceš prísť. Aj v malej dedinke môžeš byť víťaz, ale môžeš byť aj porazený.

Vraví sa, že ak, ťa otec nevzal na ryby, musíš sa na ne vziať sám.

S ambicióznymi ľudmi a nie len o podnikaní, sa zhováram aj v podcaste Krok vpred.

Teraz najčítanejšie

Roman Hutira

Verím, že každý z nás je strojcom svojho štastia. Sami si vieme ovplyvniť vlastný osud a tým ďalej pomôcť druhým.