Denník N

Sledovanie súkromných médií, vám vie natrvalo poškodiť mozog!

Startup Academy #18. Mojou snahou je ti zrozumiteľne predstaviť koncept vlastného podnikania, ktorý ti v dobe „po“ pandémii môže pomôcť postaviť sa na vlastné nohy. A to doslova.

-1 a ½ minúty čitania-

Tieto blogy píšem v časoch pandémie, boja s Covidom 19 (Jar, 2020). Následná panika a paralýza ekonomiky obnažila finančnú kondíciu slovenských domácností. Ak vydržíš, ponúknem ti dôvody, prečo sa nad možnosťou podnikať aspoň zamyslieť a aj to, ako na to od A až po Z.

Na svete sú státisíce firiem (a ich ponúk služieb a produktov), ktoré ako vlci striehnu na naše peniaze, pozornosť a hlavne to najcennejšie čo máme –  náš čas!

Ak chceš mať v živote a teda aj v podnikaní výsledky, je extrémne dôležité dávať si pozor na to, koho a čo si pustíš do mozgu. Ak si tam vpustíš príliš veľa balastu, nezostane ti miesto na veci, čo sú podstatné. Väčšina slovenskej spoločnosti číta Nový Čas, Plus 7 dní a sleduje JOJ či Markízu (s ich SuperStar, Farmou, Krimi novinami a Hlavnými správami). Všetko nenápadne zanechávajúc stopy v našej mysli. Vedome odchádzame na tzv. Ostrovčeky nudy (Briti majú krásny výraz: „Boredom Islands Past time Activities). Facebook, Instagram, TicToc, Netflix, drogy, alkohol, porno, gambling. Všetko dokonale pripravené „Attention architektmi“, dramaturgami, odprezentované celebritami. H…á zabalené v celofáne, prezentované s jedným cieľom, predať čo najviac, komu koľvek a kedykoľvek!

Všetko čo si dobrovoľne púšťame do myslí, má na náš denný život, naše rozhodovanie, na naše vysledky a na to ako vnímame svet priamy dosah! Pekne naformatovaní, strácame schopnosť tvoriť si denný režim a využiť svoj čas (bez nich) vo svoj prospech!

Drogy a alkohol

Ak chceš svoj život brať vážne a chceš podnikať, na drogy ani alkohol nie je jednoducho čas. Keďže príklady rezonujú najviac, tu je jeden krásny: Máš stranu cesty, kde by si stál bosými nohami v tráve. Samotná cesta je strašne horúca, a chceš sa dostať do bazénu na druhej strane. Ak by si šiel bosou nohou veľmi by ťa cesta pálila, no drogy a alkohol spôsobujú to, že pocit pálenia tlmia. Cesta ťa popáli rovnako triezveho, ako keď užiješ drogy či alkohol, no tie sú len falošnou náhradou skutočnosti (aj keď máš pocit, že si s nimi pomôžeš, situácia sa nezmení). S čistou hlavou, však prebehneš cestu najrýchlejšie a bez opice. A tak je to aj v našom živote a v podnikaní.

SoMe

Instagramu a Facebooku? Ak budeš sám tvoriť obsah s cieľom odprezentovať to, čo robíš, ak ich budeš používať na biznis, sú fajn pomocníci. Avšak konzumácia ich obsahu ako „obyčajný užívateľ“ je úprimne čistá strata času a znak toho, že si neuvedomuješ hodnotu svojho vlastného času. Čo ti v skutočnosti dajú okrem prezentácie reklamy (na čo sú primárne určené)? My sami sme produkt a nie koncoví užívatelia. My sme ovce, ktoré si Facebook pestuje a predáva pravidelne svojim partnerským firmám na vlnu.

S ambicióznymi ľudmi a nie len o podnikaní, sa zhováram aj v podcaste Krok vpred.

Teraz najčítanejšie

Roman Hutira

Verím, že každý z nás je strojcom svojho štastia. Sami si vieme ovplyvniť vlastný osud a tým ďalej pomôcť druhým.