Denník N

Dobrú firmu poznáš po ľuďoch.

Startup Academy #22. Mojou snahou je ti zrozumiteľne predstaviť koncept vlastného podnikania, ktorý ti v dobe „po“ pandémii môže pomôcť postaviť sa na vlastné nohy. A to doslova.

-1 a ½ minúty čitania-

Tieto blogy píšem v časoch pandémie, boja s Covidom 19 (Jar, 2020). Následná panika a  paralýza ekonomiky obnažila finančnú kondíciu slovenských domácností. Ak vydržíš, ponúknem ti dôvody, prečo sa nad možnosťou podnikať aspoň zamyslieť a aj to, ako na to od A až po Z.

Každý niečo v živote musíme robiť, či už byť zamestnaný, alebo podnikať a rozhodnutie je na každom z nás. Poďme sa bližsie pozriet na konkrétne motívy, ktoré súvisia priamo z našimi dennými aktivitami. Na teóriu najprv ľudskej a neskôr pracovnej motvácie.

Psychológ Maslow,  prišiel v roku 1943 s teóriu ľudskej motivácie. Zostavil tzv. Pyramídu ľudských potrieb, ktoré sa snažíme napĺňať.

 • Tými základnými sú fyziologické potreby – uspokojenie hladu a smädu.
 • Nad ňou je potreba bezpečia a istoty. Nie len, že sa naješ a napiješ, ale takisto, že budeš mať kde bývať, spať, kde nebudeš v ohrození a garanciu, že sa tieto deje budú diať opakovane.
 • Vyšším stupňom je potreba prijatia, to že máš rodinu, kamarátov, to, že ťa má niekto rád.
 • Predposledným stupňom je potreba uznania – patrí sem sebaúcta, spoločenský status – to, že si platný člen spoločnosti.
 • Tou najväčšou potrebou, ktorú sa snažíme uspokojiť je potreba sebarealizácie,  rozvoj osobnosti, robenie toho čo máš rád, čo ťa napĺňa.
 • K Maslowovi dnešná doba pridala úplne na spodok ešte potrebu pripojenia Wi-Fi. Vždy, ak niekam prídeme, skôr ako nad jedlom či WC, rozmýšľame nad pripojením na net :)

To je teória všeobecnej ľudskej motivácie. Väčšina z nás trávime cca 8 – 10 hodín denne v práci a je rozumné pochopiť aj vzťahy ovplyvňujúce našu pracovnú motiváciu.

 • Na počiatku, tak ako Maslow tvrdí, musíš mať naplnené najskôr fyziologické potreby. pri zamestnancoch, je základnou motiváciou odmena, v našom svete sú to peniaze.
 • Vyšší princíp, je že ten, že svoju odmenu máš aj zazmluvnenú a teda máś istotu, že sa to bude diať opakovane – pocit bezpečia. Už to nebude len taká ´fuśka, ale budeš mať napr. zamestnaneckú zmluvu.
 • Na treťom mieste u Maslowa je láska, rodina, kamaráti. V práci je to zmysel. Je fajn, že za svoju prácu dostaneš peniaze, že máš miesto zazmluvnené ale keď ťa práca nebaví, ak ti nedáva zmysel, nebudeš s ňou spokojný a po čase budeš chcieť odísť.
 • Pokiaľ budeš mať toto všetko naplnené (peniaze, zmluva, zmysel), budeš hľadať zmysel aj v ľuďoch, v kolegoch s ktorými denne tráviš čas.
 • Najvyšší bod v Maslowovej pyramíde je sebarealizácia, to že budeš tvoriť, to, že budeš naplnený a tak je to presne aj v práci.

Nájdi si teda prácu, v ktorej dostane plat, ktorú budeš mať zazmluvnenú, bude ti dávať zmysel, v kolektíve, v ktorom budeš rád a v ktorej sa budeš hlavne cítiť naplnený. Nebudeš ju brať tak, že chodíš do práce, ale stane sa prirodzenou súčasťou tvojho dňa.

Dobrú firmu poznáš po ľuďoch

Ľudský kapitál je základný stavebný kameň každej organizácie, bez ktorého je akýkoľvek produkt len komodita. Bill Gates prišiel s teóriou, v ktorej ľudí v pracovnom kolektíve rozdelil na A-čka, B-čka a C-čka. Rozdiel medzi nimi je v ich kvalite, v prístupe k dennej operatíve.

 • Céčka – nič moc, v podstate katastrofa, no lepšie sme nenašli.
 • Béčka – trošku lepšie, dá sa s nimi pracovať.
 • Áčka – jedničky, Good job – Well done., tu chceš pracovať, ich chceš mať vo firme!

Ak si budeš hľadať prácu, alebo budeš škálovať svoje bízo, sleduj či nie sú nablízku Céčka. Hľadaj najhoršie na Béčka a aj to s áčkovým potenciálom. Céčka ti narodia skôr problémy, nič ti nedajú, nič navyśe neprinesú a majú takisto jednu nebezpečnú vlastnosť. Ich prístup je extrémne nákazlivý a veľmi ľahko môžu infikovať teba či tvoj pracovný kolektív.

Ak sa zaradíš medzi Béčka, tak už sa tam možno niečo naučíš, ale najrozumnejšie je ísť medzi Áčka. Avšak pozor! –  Áčko s tebou nebude tráviť čas, keď vidí, že si Béčko:) Zaber! Ak sa sám staneš zamestnávateľom a ak si do organizácie naťaháš veľa Béčok či nebodaj Céčok, budeš mať síce pracovnú silu, dokonca ti aj niečo spravia, no po čase si z vlastnej firmy, spravíš Béčkovú alebo Céčkovu organizáciu a všetci kvalitný ľudia ti odtiaľ zmiznú.

S ambicióznymi ľudmi a nie len o podnikaní, sa zhováram aj v podcaste Krok vpred.

Teraz najčítanejšie

Roman Hutira

Verím, že každý z nás je strojcom svojho štastia. Sami si vieme ovplyvniť vlastný osud a tým ďalej pomôcť druhým.