Denník N

Nabúraný Mercedes – nabúraná identita!

Startup Academy #21. Mojou snahou je ti zrozumiteľne predstaviť koncept vlastného podnikania, ktorý ti v dobe „po“ pandémii môže pomôcť postaviť sa na vlastné nohy. A to doslova.

Tieto blogy píšem v časoch pandémie, boja s Covidom 19 (Jar, 2020). Následná panika a  paralýza ekonomiky obnažila finančnú kondíciu slovenských domácností. Ak vydržíš, ponúknem ti dôvody, prečo sa nad možnosťou podnikať aspoň zamyslieť a aj to, ako na to od A až po Z.

Prečo vlastne robíš v živote konkrétne veci? Prečo študuješ, prečo chodíš do práce v ktorej si, prečo podnikáš?

V skvelej knihe, ktorú som spomenul v textoch ešte na začiatku od Simona Syneka – Know Your Why, sú opísané 3 základné koncepty, znázornené ako grafický letokruh. Synek ich nazval „Golden Circle“ – otázky, ktoré sa oplatí spýtať seba samého ( nie len pri podnikaní): „Čo, Ako a Prečo – vlastne robím, to čo robím“?

  • Rozhodneš sa, že tvoja podnikateľská činnosť bude zameraná na pomoc ľuďom s konkrétnym problémom – to je tvoje „Čo“- idem robiť?
  • Hlbší letokruh vnútri je „Ako“ – to idem urobiť – konkrétne procesy.
  • V samom strede kruhu a to hlavne, na čo si odpovedaj, je „Prečo“ – to robím.

V podnikaní, financie nie sú finálny dôvodom, keď sa rozhodneš že ideš do toho. Podnikanie nie je o tom, koľko statkov z neho máš, ale o samotnom podnikaní ako životnom postoji. Nemecký psychológ, Erich Fromm, definoval individuálny prístup k životu do dvoch postojov. Byť, alebo Mať. V podnikaní:

  • Ak sú dôvodom peniaze, autá a domy – Mať.
  • Ak sú dôvodom konkrétna pomoc svojim zákazníkom s riešením ich problému – Byť.

Mnoho ľudí stratí počas pandémie a následnej krízy svoje bízo. Pre mnohých to bude znamenať stratu individuálnej identity a na druhej strane transformačnú príležitosť, presne podľa Frommovej tézy: „Keď si tým, čo máš, keď ti to zoberiem, tak kým vlastne budeš?“ Príklady rezonujú najviac a teda: Ak mi skrachuje firma, a teda osobné dielo, ktoré tvorilo súčasť toho, kto vlastne v živote som – „Ja, pán Podnikateľ“ – kým vlastne budem? Skrachovanec, nímand, nula?

Už v začiatkoch podnikania, je extrémne dôležité si nepliesť pracovné úspechy s vlastnou integritou a tým, čo tvorí tvoje ja. To čo ťa definuje, nie je predsa to čo robíš, ale to čo si, tvoje bytie, tvoje vzťahy s inými ľuďmi.

Ak podnikáš, je úplne jedno či máš, alebo nemáš na dvore Mercedes. Keď ho nabúraš a nebude pojazdný, tak kým budeš? Nikým? Množstvo ľudí v dnešnej dobe, v dobe pred krízou, akceptovalo seba a svoju rolu vo svete cez optiku svojho majetku, domu, firmu, počtom followerov, statusom vo svojej komunite… Avšak, ak o to všetko, či podstatnú časť prídu, kým ostanú? Nikým a ničím?

S ambicióznymi ľudmi a nie len o podnikaní, sa zhováram aj v podcaste Krok vpred.

Teraz najčítanejšie

Roman Hutira

Verím, že každý z nás je strojcom svojho štastia. Sami si vieme ovplyvniť vlastný osud a tým ďalej pomôcť druhým.