Denník N

Zákaz nedeľného predaja musíme dôkladne zvážiť

Prechádzame do druhej časti koronakrízy, ktorá sa týka najmä ekonomiky. Ako krajina, ktorá má výborné výsledky v počte nakazených, máme priestor byť lídrom aj v tejto oblasti. Na to však musíme konať rýchlo a premyslene.

Jedným z opatrení, ktoré začína byť predmetom diskusií o tom či ZRUŠIT alebo PONECHAŤ je otváranie obchodov nedeľu.
Nachádzame sa v najväčšej kríze od druhej svetovej vojny, preto chcem prispieť k tejto debate.

Ekonomické prognózy nie sú ružové. Aj slabý prepad našej ekonomiky by bol na úrovni 6% HDP. Spomedzi okolitých krajín bude podľa predpokladov Tatrabanky Slovensko najviac postihnutou krajinou z Vyšehradskej štvorky. Už teraz stratilo prácu 38-tisíc Slovákov, a počet nezamestnaných bude pravdepodobne naďalej rásť. Je preto dôležité, aby sa obmedzenia voči podnikateľom čo najskôr vytratili a naša ekonomika mohla opäť rásť.

Okolité štáty budú vo výhode

Zatvorené obchody sú v tomto výrazným obmedzením, v porovnaní s okolitými štátmi. Slovensko by bolo okrem Rakúska jediné z nášho okolia s plošne zatvorenými obchodmi v nedeľu. Dokonca aj Poľsko urobilo výnimky pre niektoré nedele v roku.
Berme do úvahy rozloženie krajiny. Zo 79 okresov na Slovensku leží 40 priamo pri hraniciach. Pre ľudí z týchto okresov neexistuje nič jednoduchšie ako ísť v nedeľu nakupovať k našim susedom. Prostriedky, ktoré by mohli pomôcť k rozvoju našich regiónov tak budú putovať na rozvoj Severnej Moravy, Zadunajska či Podkarpatska. Mestá ako Skalica utrpia na úkor blízkych českých miest.

Strata ďalších pracovných miest

Používaný argument pre zatvorenie obchodov v nedeľu je viac času stráveného s rodinou. Pracovníci predajní si ho určite zaslúžia. Otázkou je či by ho uprednostnili aj za cenu straty pracovného miesta. Viaceré veľké obchodné reťazce totiž hrozia prepúšťaním v prípade zákazu nedeľného predaja. Hovorí o tom aj európska skúsenosť. Na základe analýz môžeme konštatovať, že v Poľsku by regulácia (zakazovanie predaja) spôsobila stratu 36-85 000 miest.

V Holandsku naopak deregulácia prevádzok (povolenie predaja) spôsobila vznik 7- 15 000 pracovných miest. S istotou teda môžme tvrdiť, že zákaz nedeľného predaja spôsobí na Slovensku stratu pracovných miest. Po období zotavovania sa z korony to bude ďalšia rana pre našu ekonomiku.

Navyše argument o oddychu a voľne celkom neobstojí. Aj zamestnanci pracujúci na tzv. striedavé týždne majú voľno. V praxi majú rovnaký počet voľných dní v rámci týždňa bez ohľadu na to, či pracujú v nedeľu alebo nie. Musia totiž odrobiť istý počet dní, kedy nikto nezohľadňuje či ide o pondelok alebo nedeľu.
Naopak pri klasickej práci to zase funguje tak, že v nedeľu pracujú tí, ktorí majú čas. Títo ľudia sú za to aj odmenení. Príplatok ku mzde za nepravidelnú prácu v nedeľu je od 1.1.2020 na úrovni 3,33€ na hodinu. V praxi to najčastejšie znamená privyrobenie si 30 – 40€ mesačne ku mzde. Väčšina zamestnancov totiž odrobí len 1 nedeľu za mesiac.

Ak je súčasná výška príplatkov nepostačujúca, môžme napríklad zvážiť zavedenie nedeľnej prirážky pre kupujúcich. Tým by sme ich odrádzali od nedeľného nákupu a zároveň by sme predávajúcich mohli ešte viac odmeniť za ich prácu.

Kto pracuje v nedeľu?

Príplatky za nedeľnú prácu sú zaujímavá motivácia a preto nedeľné obchody často fungujú na dobrovoľnej báze. V mnohých prípadoch sa to týka najmä mladých. Podľa Eurostatu pracuje v nedeľu každý štvrtý mladý človek do 34 rokov. Okrem nich sa práca v nedeľu týka napríklad mamičiek s deťmi, ktoré si cez víkend skôr nájdu opatrovanie. Taktiež ide o mnohých, ktorí si počas víkendu privyrábajú, pretože počas týždňa pracujú v inom zamestnaní. Práca cez víkend im tak pomáha zvládnuť ťažkú finančnú situáciu.

Pozrime sa ale na čísla. V nedeľu pracuje celkovo 365 000 ľudí, pričom hovoríme o zdravotníkoch, hasičoch, policajtoch, ale aj kňazoch, zamestnancoch bánk, či ľuďoch v továrňach. Ako pri nich zdôvodníme, že nemusia byť s rodinami? Časť z týchto zamestnancov (47 400) bude mať voľno a zvyšných 320 tisíc bude naďalej v nedeľu pracovať?

Ako spoločnosť sa preto musíme zamyslieť nad všetkými rizikami, ktoré zatvorenie obchodov prináša. Obdobie po koronakríze nesie obrovské hrozbu pri udržiavaní pracovných miest.
Zatvorenie obchodov síce prinesie do niektorých rodín viac spoločne stráveného času… avšak za cenu prepúšťania a zníženia príjmov viacerých domácností. Neunáhlime sa a všetko radšej dôkladne zvážme.

 

Teraz najčítanejšie

Anna Mierna

Primátorka kráľovského mesta Skalica a poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky za stranu OĽaNO.