Denník N

MUSICBOX 2020: Hudba, ktorú milujem | 29. týždeň – Old Times, Good Times

„Staré dobré časy, vtedy sa ešte hudba skladala a hrala nejako poctivejšie. Dnes je všetko iné.“ Aj takto si častokrát povzdychneme, keď počujeme niečo, čo nám do uší príliš nepasuje. Nič nám však nebráni siahnuť po streamovacích službách a pustiť si prakticky čokoľvek.

LED ZEPPELIN: In Through the Out Door (1979)

Led Zeppelin je skala, na ktorej je postavená moderná rocková hudba. Aj keď skupina neohúrila množstvom vydaných platní (však Rolling Stones?), všetko čo pustila von bola pecka.

In Through the Out Door je dnes trochu zabudnutá nahrávka, čo je rozhodne škoda. Ide o poslednú radovú platňu, ktorá vyšla pred smrťou Johna Bonhama. Po nej to bola len Coda, na ktorej sa nachádzali nahrávky, ktoré sa z rôznych dôvodov nedostali na predchádzajúce platne.

In Through the Out Door je v poradí ôsmy album skupiny. Nahrala ho počas troch týždňov v novembri a decembri 1978 v štúdiu ABBA v Štokholme. Obrovský úspech zaznamenala hlavne v USA, kde sa dostala na prvú priečku rebríčka Billboard. Na tejto platni počujeme naväčší vplyv basgitaristu a klávesistu Johna Paula Jonesa a speváka Roberta Planta. Zvyšní dvaja členovia skupiny sa skôr ako hudbe venovali alkoholu (Bonham) a heroínu (Page).

Krásna balada All My Love ukazuje aj romantickejšiu tvár Led Zeppelinu, ktorú si dokáže vypočuť snáď každý.

SAMMY HAGAR: VOA (1984)

Ôsmy štúdiový album Sammyho Hagara vyšiel 23. júla 1984 vo vydavateľstve Geffen Records. Je to jeho posledná nahrávka predtým, ako vystriedal v skupine Van Halen Davida Lee Rotha. VOA neznamená nič iné ako Voice of America.

Platňa bola nahratá v zostave: Sammy Hagar (spev, gitara), Gary Pihl (rytmická gitara, vokály), Jesse Harms (klávesy, vokály), Bill Church (basa, vokály), David Lauser (bicie, vokály) a Ted „Champagne“ Templeman (perkusie). Počúvať sa do dodnes, však?

QUEEN The Miracle (1989)

Trinásta štúdiová platňa vyšla 22. mája 1989, nahrávala sa takmer rok. Album sa mal pôvodne volať The Invisible Men, ale tri týždne pred vydaním sa podľa Rogera Taylora rozhodli zmeniť názov na The Miracle. Ide o tiež posledný album Queen s fotografiou kapely na titulnej strane.

Album zaznamenal obrovský úspech a dostal sa na prvú priečku vo Veľkej Británii, Rakúsku, Nemecku, Holandsku a vo Švajčiarsku, v USA skončil na 24. mieste. Dokopy sa ho predala zhruba 5 miliónov. Označuje sa, spolu s The Game, za najlepší album skupiny.

Ide o predposledný album skupiny, ktorý sa nahral s Freddom Mercurym, ktorý zomrel 24. novembra 1991, len deväť mesiacov po vydaní svojho ďalšieho albumu Innuendo.

Richard Pliešovský

Po tejto zemi sa pohybujem už päťdesiat rokov. Umenie mi pomáha vidieť svet krajším. Mojou vášňou sú knihy a hudba.