Denník N

Je Slovensko konzervatívne alebo liberálne?

Po parlamentných voľbách vo februári 2020 konzervatívci na Slovensku vrátane konzervatívnych médií a politikov hovorili a hovoria o triumfe konzervativizmu a o tom, že Slovensko je v skutočnosti konzervatívne. Liberálne spektrum vrátane médií a politikov rovnako pripúšťali a pripúšťajú prevahu konzervativizmu, ktorú komentujú so značným znepokojením a rozhorčením. Oba tábory vychádzajú z toho, že súčasná vláda i parlament sú obsadené prevažne konzervatívne zameranými ľuďmi. Ukázalo sa to napríklad pri správe liberálne orientovanej ombudsmanky Márie Patakyovej, ktorú podporilo iba 34 poslancov.

Rok predtým, v marci 2019, vyhrala prezidentské voľby Zuzana Čaputová z liberálneho Progresívneho Slovenska. V máji 2019 vyhralo Progresívne Slovensko aj voľby do Európskeho parlamentu. Ešte predtým, v novembri 2018, sa stal bratislavským primátorom Matúš Vallo s podporou Progresívneho Slovenska a Spolu. Liberálni kandidáti uspeli aj v niektorých ďalších krajských mestách. Pod dojmom týchto udalostí preto v roku 2019 liberáli na Slovensku vrátane liberálnych médií a politikov hovorili o triumfe liberalizmu a o tom, že Slovensko je v skutočnosti liberálne. Konzervatívne spektrum vrátane médií a politikov vtedy rovnako pripúšťali prevahu liberalizmu, ktorú komentovali so značným znepokojením a rozhorčením.

Ako to teda je? V roku 2019 bolo Slovensko liberálne a v roku 2020 ako šibnutím čarovného prútika je konzervatívne? Kategorické závery o prevahe liberalizmu, či konzervativizmu robili médiá a politici (čo potom ovplyvňovalo verejnú mienku) na základe výsledkov volieb. Treba si však uvedomiť, že výsledky volieb ovplyvňuje veľké množstvo faktorov. Volebná účasť, aktuálne nálady v spoločnosti, či nečakané zvraty v závere kampane. Konštelácia v okamihu konania konkrétnych volieb bola taká, že voľby dopadli tak ako dopadli. Úspech progresívcov vo voľbách do europarlamentu v roku 2019 bol celkom iste ovplyvnený úspechom Zuzany Čaputovej v prezidentských voľbách dva mesiace predtým. Ak by PS-Spolu dostalo v parlamentných voľbách v roku 2020 o niekoľko stoviek hlasov viac, parlament by vyzeral inak. Na druhej strane, ak by KDH dostalo o trochu hlasov viac, parlament by takisto vyzeral ináč a bol by ešte konzervatívnejší. Nestalo sa však a veci sú tak ako sú. O rok, alebo o dva môže všetko vyzerať zasa úplne inak.

Podľa prieskumu Focusu z februára 2020 vyznáva 58% ľudí na Slovensku konzervatívne a 36% liberálne hodnoty. Podľa prieskumu AKO z apríla 2020 je najdôveryhodnejšou političkou na Slovensku liberálne orientovaná prezidentka Zuzana Čaputová, ktorej vtedy verilo 83% opýtaných. Je to najvyššia dôveryhodnosť politika na Slovensku od čias Alexandra Dubčeka v roku 1968.

Ako sa v tom všetkom vyznať? Máme považovať Slovensko za konzervatívne alebo liberálne? Svet nie je čierno-biely, aj keď väčšina konzervatívnych i liberálnych médií, politikov a celkovo spoločnosti, si to myslí. Jednu udalosť, ktorá je len jednou z mnohých, považujú buď za sladký triumf, alebo potupnú porážku, ktoré tu už zostanú ak nie natrvalo, tak na veľmi dlho. Nevidia to v širších súvislostiach, kde jeden rok, ale i desaťročie, je len zrnkom prachu v oceáne dejín, ktorých sme súčasťou.

Nie, Slovensko nie je ani liberálne, ani konzervatívne. Je aj konzervatívne, aj liberálne. A ešte veľmi dlho bude. Neostáva nám preto nič iné, iba naučiť sa spolu vychádzať bez peny okolo úst.

Teraz najčítanejšie

Martin Furmanik

Historik, knihovník, občasný prozaik, sledovateľ aktuálneho spoločenského diania