Denník N

K. Sudor: Vladimír Palko — Šiel som až na hranu (Čitateľský denník 23/2020)

„Pravidelnejšie ako kedysi sa modlím svätý ruženec. A som vďačnejší, zvyknem Bohu ďakovať za všetko, čo pre mňa urobil. Mimochodom, ani neviem, prečo vám vôbec odpovedám na takéto otázky.“

Rozumiem, liberál spovedá konzervatívca, to sa nedeje často.“

„A možno mi trochu pomáhate, aby som pochopil samého seba. Nikdy by som nepovedal, že raz budem takéto veci vykladať práve liberálovi. Ale je to inšpirujúce. Myslím si, že sme sa v našom rozhovore dosť natrápili, aj sme navzájom zápasili, aj sme si v niečom porozumeli.
Neviem, či si spomínate, ale poznáme sa asi tak trinásť rokov. Opačné ideové presvedčenie má tendenciu vyvolávať i napätie vo vzťahu politika a novinára, ale vo vašom prípade som už pred rokmi videl popri ideovom odstupe aj prístupnosť argumentom. V našom rozhovore ste ukázali dve veci. Jednak nadhľad nad desaťročiami politického diania na Slovensku i vo svete, jednak cit a pamäť na detaily, čo v našej žurnalistike nie je samozrejmé. Chcem sa vám preto poďakovať, lebo to malo zmysel. Ďakujem.“

Večne zamračená tvár, ostré názory, podivný účes a priezvisko, ktoré sa svojho času plasticky vynímalo na streche istého džípu. Toto sú prvé obrazy, ktoré som si až donedávna vybavil pri vyslovení mena Vladimír Palko. No a teraz ich už bude viac.

Novinár Karol Sudor sa po knihe rozhovorov s Fedorom Gálom rozhodol osloviť s podobným konceptom ďalšieho politika zo staršej generácie, tentokrát z konzervatívneho spektra. Strávil tak s Palkom zhruba päťdesiat hodín na Skype, kde prebrali veľké množstvo tém — od jeho detstva a rodinného zázemia, cez život v socializme, Nežnú revolúciu, zakladanie KDH a KDS, pôsobenie na poste ministra vnútra až po súčasnosť. A áno, sú tu aj kapitoly rozoberajúce jeho vieru, Istanbulský dohovor, Jozefa Tisa, interrupcie, eutanáziu a LGBTI. Plus kritiku liberalizmu, samozrejme.

Najmä kvôli týmto záverečným témam zaznievala z viacerých strán kritika na adresu Karola Sudora, že bol Palkovi slabým oponentom. Pritom stačí knihou zbežne zalistovať a upriamiť pozornosť na novinárove otázky zvýraznené boltom — častokrát začínajú slovami Nesúhlasím (…) Toto nie je pravda (…) To snáď nemyslíte vážne (…) a podobnými spojeniami, ktoré niekedy znejú dosť ostro. Tak to má byť, keď novinár spovedá bývalého politika a názorového oponenta. Mohol by byť ešte ostrejší a viac oponovať? Mohol. Potom by ale výsledná kniha nemala štyristo strán, ale osemsto.

A teraz k tým samotným názorom. Z veľkou časťou z nich sa nemôžem stotožniť tak nejak všeobecne, s inými zas politicky. A s mnohými teologicky — tu by som sa ale na chvíľu pristavil. Nič z toho, čo Palko tvrdí ako ortodoxný katolík, sa nevymyká učeniu jeho cirkvi. Nakoľko to teda takto zvonku dokážem rozoznať. A vzhľadom na to, že podľa posledného sčítania ľudu sa k tejto denominácii hlási viac ako 65 % obyvateľstva našej krajiny, povedal by som, že jeho výroky nebudú až také kontroverzné, ako (zdá sa) sú.

To všetko ma nabáda k naivným a vysoko neodborným úvahám o tom, že tu buď (za A) nemáme toľko katolíkov, ako sa zdá, alebo (za B) ich je ozaj tak veľa, ale zväčša nevedia, k čomu sa vlastne hlásia. Samozrejme, je tu aj ďalšia možnosť (za C), že Palkovi kritici sú výhradne z radov tých zvyšných 35 % tvorených protestantmi, židmi, budhistami, agnostikmi a ateistami.

Záver a zhrnutie? Dozvedel som sa veľa o histórii našej krajiny a politiky, trocha viac pochopil zmýšľanie katolíckeho konzervatívca a liberálneho novinára, raz nesúhlasil s jedným, raz s druhým, niekedy s oboma. Ale práve tie všetky nesúhlasy a vyrušenia vo mne vyvolávali stranu za stranou malé katarzie — a bolo to tak veľmi napínavé a podnetné čítanie. Stojí to za to, verte mi. Možno si pri tom zanadávate, možno vám stúpne tlak, ale nikto nikdy nepovedal, že dobrá kniha vás musí len pohladiť a potvrdiť vaše názory.

Preto ma tu už aj na poličke čaká Richard Dawkins.
Budem vás informovať.

K. Sudor: Vladimír Palko — Šiel som až na hranu
N Press, 2019
408 strán
*
90 %

Moje písačkykresbičky môžete sledovať aj tu.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, comicsoch, kultúre, Bardejove a tak podobne.