Denník N

Je lepšie byť pastierom ako ovcou, avšak až 66% spoločnosti sa vedome radšej nechá viesť.

Startup Academy #23. Mojou snahou je ti zrozumiteľne predstaviť koncept vlastného podnikania, ktorý ti v dobe „po“ pandémii môže pomôcť postaviť sa na vlastné nohy. A to doslova.

-1 a ½ minúty čitania-

Tieto blogy píšem v časoch pandémie, boja s Covidom 19 (Jar, 2020). Následná panika a paralýza ekonomiky obnažila finančnú kondíciu slovenských domácností. Ak vydržíš, ponúknem ti dôvody, prečo sa nad možnosťou podnikať aspoň zamyslieť a aj to, ako na to od A až po Z.

Tak ako som spomenul v blogoch zo začiatku, je dôležité vedieť prečo podnikať a mať svoje “Big Why”.  Nerobiť biznis len kvôli peniazom, ale uvedomiť si čo ti vlastne podnikanie ponúka.  Je to o slobode? O zodpovednosti?

Podnikatelia sú v prenesenom význame pastieri, nie sú poslušne pasúce sa ovečky. Pastierov a ovce spomínal aj psychológ Radkin Honzák v knižke “Všichni žijem v blázinci”. Honzák píše, že približne až 66% ľudí s radostou príjme osud ovce. Prosto, nemá kapacitu, odvahu a zodpovednosť na to, byť pastierom. Ostatných približne 33%, sú tzv. “pozitívny psychopati”. Ľudia ochotní ísť do rizika!

Denne je každý z nás v rade situácií, v ktorých si skúsime aj polohu pastiera aj ovce. Každý z nás musí niekedy skloniť hlavu a vydržať. Stojaci v rade, čakáme na pošte, v obchode, musíme strpieť úradný úkon. Dôležité je, aby tých situácií bolo len minimálne, resp. určite menej ako tých, keď budeš v pozícii pastiera. Snaž sa tak, aby v tvojom živote bolo viac situácií,. v ktorých budeš „šéfom“ svojho života ty.

Podnikanie je totálnom prevzatí zodpovednosti, v dobrom aj zlom, a naozaj to tak je, nie je pre každého a žiaľ zistiť sa to dá len na vlastnej koži (a to je na tom najlepšie).

S ambicióznymi ľudmi a nie len o podnikaní, sa zhováram aj v podcaste Krok vpred.

Teraz najčítanejšie

Roman Hutira

Verím, že každý z nás je strojcom svojho štastia. Sami si vieme ovplyvniť vlastný osud a tým ďalej pomôcť druhým.