Denník N

Prečo rušiť nedeľu, keď všetci neznášame pondelok

https://pixabay.com/sk/photos/%C5%A1kre%C4%8Dok-zviera-hlodavec-roztomil%C3%BD-3878853/
https://pixabay.com/sk/photos/%C5%A1kre%C4%8Dok-zviera-hlodavec-roztomil%C3%BD-3878853/

Snaha prispieť do diskusie o NE-deli, resp HEJ-deli písaná s pomocou one-linerov na pobavenie čitateľa a odventilovanie pisateľa.

VŠICHNI MOJI BLÍZCÍ

Kým som dostal tento text do podoby, s ktorou som spokojný, zaplnil sa verejný priestor takým množstvom argumentov a postojov, že sa v ňom pre mňa prestáva dať dýchať. Ani nie pre množstvo info, ale pre spôsob ich komunikácie. Možno tá dýchavičnosť súvisí s covid19, neviem. Takže to publikujem ani nie preto, aby to prevážilo váhy na niektorú zo strán, ale preto, aby to obohatilo diskurz o štýl, ktorý mi chýba.

FIFTY SHADES OF DOING NOTHING / FILTHY SHADES OF SHOPPING

Myslím, že nie je reč o State shutdown. Reštiky, bary – proste všetko, kde sa dá oddychovať – teda „nedělat“ by otvorené ostalo. Takže namiesto áno/nie by sa malo hovoriť o “AKO áno/AKO nie”. Je tu spektrum, je tu škála možností. Má to svoje pre a proti.

NÁVRAT K FUNGOVANIU PRED KORONOU JE Z EKOLOGICKÉHO HĽADISKA PRE*ANÁ ŠANCA

Mali sme rekordne čisté ovzdušie, do Indie prileteli mraky pelikánov, v Dunaji videli veľrybu (žejo;), všetci vieme, čo za ekologická klada je letecká doprava, takže shutdown mal aj pozitívne rozmery. Tajne som dúfal, že samosprávam napadne, že v rámci šetrenia vypnú verejné osvetlenie povedzme od 23,00 do 04,00 a zavrú sa kvety, ktoré mýli studené ledkové svetlo a zaspia aj vtáci + pribudne bonus – nad mestami bude vidno hviezdnu oblohu. Štatistiky hovoria, že na kriminalitu to vplyv nemá. O vplyve nočného osvetlenia na vylučovanie melatonínu a následnú rakovinku sa tiež vie dosť. Sme ako malé deti, ktoré potrebujú, aby aj keď spia, svietila lampička, inak sa boja.

Z ekonomického hľadiska je shutdown neefektívny, ale z ekologického? Nie je spomalenie spotreby zabrzdením v nedeľu ekologický krok?

PRACUJÚCI POTREBUJÚ OCHRANU PRED OTROKÁRMI

V našom kraji sú dva modelové obchodné reťazce. Jeden je lokálny, má vlastnú výrobu mega kvalitných mliečnych výrobkov, jeho predajne sú zastaralé, v nedeľu má roky zavreté. Druhý je otvorený od svitu do mrku, cudzie výrobky balí do vlastných obalov a predáva pod cenu, aby vytlačil konkurenciu. Tovar berie protizákonne „na komis“, zaplatí zaň, až keď ho predá – takže mu dodávatelia dávajú de facto bezúročnú pôžičku. Jeho predajne sú hezké, free-cool-in, raw&bio. Ani ho nenapadne v nedeľu zavrieť „ak bude môcť“. Zákon, ktorý by to stanovil, by chránil jeho zamestnancov pred ním. Inak im on láskavo “umožní pracovať“, lebo aj tak ich platí pod cenu a tie prachy za nedeľu im potom fest treba.

NEVRŤ SA TU, LEBO TI PRIKLINCUJEM AJ DRUHÚ NOŽIČKU alebo OCHRANA PRED SPOTREBITEĽOM

Príbeh voľného víkendu sa dá zľava vidieť ako víťazstvo vykorisťovaných pracujúcich, ktorí si – získajúc politickú relevanciu a podporu jednej NGO – vydobili právo na oddych a voľný čas. Sprava ako presadenie práv jednotlivca s dôrazom na jeho dôstojnosť, ktorá presahuje jeho ponímanie ako kolieska v pracovnom súkolí. Problém je tu: z utláčanej working class sa stala workoholická konzumná banda, ktorá sa bez daily shopping nudí, lebo jej život je definovaný spotrebou. A svoje právo nakupovať si uzurpuje na inej skupine konzumentov, na predávajúcich, aby si Obchod nad tým všetkým podal ľavú a pravú ruku a ryžuje na oboch stranách.

To hmýrenie je ako neuróza. Kto vydrží sám so sebou? Kto vydrží bez dávky uspokojenia z nákupu? Rozbor vody vytekajúcej stokou z hlavného mesta hovorí o masívnom užívaní narkotík a antidepresív. Žijeme život, ktorý je znesiteľný, iba ak sa otupíme/odpálime. Inak: Žijeme neznesiteľný život. Nakupovanie je nutkavé. Prežerieme si planétu. Nielen ochrana spotrebiteľa, ale aj OCHRANA PRED SPOTREBITEĽOM. Najmä ochrana spotrebiteľa PRED NÍM SAMÝM a ochrana EKOSYSTÉMU PRED SPOTREBITEĽOM.

NAKŔM SVOJHO BOHA

Nie je pravda, že by sa sakrálne zo života súčasníka vytratilo. Ten typ správania, ktorý sa nazýva uctievanie, je bytostne ľudský (pozri vedecké výskumy), mení sa len objekt. Aj socíkové sekulárne sviatky – ako napr. sviatok práce – boli obrovské náboženské rituály. Malo to symboliku, svoju liturgiu, púťové atrakcie, ikony svätých potentátov… Nákupné centrá sú chrámy. Takže tá debata, kde Boh jedných povedal: „V nedeľu bude chill-out a dám vám jesť svoje telo“ a boh druhých vraví „Celý týždeň si mi obetúval svoje telo, pri oltárnej pokladni ti dám zľavu“ je samozrejme náboženská debata. Ale z oboch strán. Je to boj o zachovanie sekulárnych slobôd proti teokratickému ťaženiu križiakov? I THINK NOT.

PAT ANI MAT NESPÍ

Pustil som sa do opravy umývadla a čuduj sa svete, zlyhal som. Vyvolával som vodárovi, že mi to tečie, písal som mu prosby i hrozby a on ma v onú nedeľu ignoroval. Nakoniec som to upchal a voda netečie. Ani z diery ani z kohútika (aka pákovej batérie s bidetovou sprškou). Takže by mohli byť otvorené emergency shopy vodár/kúrenár/elektrikár. Jasné, že tam dôjdu notorickí kutilovia, ale potraviny a benzínky vtedy nepomôžu.

PRÁVA ZVIERAT A OTROKOV

Došlo aj na citovanie Biblie. V dlhšej verzii prikázania o svätení sviatku sa vraví, že prácu nebude konať ani tvoj otrok, ani tvoje zviera. Takže ten príkaz je najstarší dokument ošetrujúci práva zvierat a otrokov už pred 3500 rokmi. Väčšina koní je dnes pod kapotou, kde pracujú v našej spoločnosti otroci ti povie sociológia, alebo TEDX link pod článkom. Je to bližšie, ako si myslíme.

No a knižnice aj múzeá to vedia. Naša Bocatiova knižnica je zavretá v utorok, múzeá & galérie sú zavreté v pondelok (teda aspoň pre verejnosť, knihomole triedia knihy nonstop). Čo je toto za verejnú službu? Turistov tu v pondelok nemáme?

KEEP YOUR BLOODY CHANGE

Argument o ekonomickom dopade ma nezaujíma.

  1. V BSK defundovali kultúru, lebo si myslia, že tým ušetria.
  2. “Keď v nedeľu zavrieme, prídeme o x €.”

Ad 1. Keď ide o zásadné veci, nejde o €. Ak všetko vidíme cez €, tak je to už jedno. Ak sú € poslednou inštanciou, podľa ktorej sa budeme riadiť, tak potvrdia svoj status božstva.

Ad 2. Keď neurobíme niečo s naším spôsobom spotreby, môžeme skôr či neskôr zavrieť aj ostatné dni.

TELL ME WHY I DON´T LIKE MONDAYS (SHOOTING THE WHOLE DAY DOWN)

Knižnice, múzeá, galérie, kiná, jasné, že kostoly/sakrálne stavby, reštiky (ak si zabudol nakúpiť a suseda múku nepožičia) cukrárne, emergency opravárenské veci, pumpy… dosť by toho zostalo otvoreného. Ale že by bolo treba obuv, elektroniku, šperky… To by sa mohlo zavrieť, nie?

Hovorí sa o kvalite života a tá sa nemeria iba ekonomicky, ale v urbanizme povedzme dostupnosťou oddychových aktivít, kvalitným verejným priestorom… Škrečkovanie v kolese spotreby – to by sme si mohli opustiť. Štát by tu mohol plniť príjemnú protiváhu nenásytnému nadnárodnému kapitálu. Podľa mňa by to bolo dosť mocné posolstvo – dať o sebe zákonom vedieť, že vieme oddychovať.

Článok na tému: Dať o sebe vedieť, že vieme uctievať, je iná téma. Bolo by o čom/o kom. Napísal som to takto, lebo zdroj debaty je samozrejme náboženský. Ale vo verejnom diskurze to sekulárnejšie založených asi nezaujíma. Aj keď asi by stálo za to napísať aj článok o tom, prečo vlastne nedeľa, prečo nedělat a čo robiť namiesto toho, aké to má duchovné benefity a komu to robí radosť + či by obchody nezavreli aj samé, keby do nich ľudia nechodili.

 

Použité zdroje:

Pracujúca chudoba

https://www.tedxbratislava.sk/video/sasa-uhlova-a-apolena-rychlikova-svet-nizkoprijmovych-zamestnani-na-vlastnej-kozi/

I don´t like mondays

https://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=-Kobdb37Cwc

Dve hodiny Pat a Mat

https://www.youtube.com/watch?v=0ZUGyqgk1sc

Biblia, ekumenický preklad – strany 171712, najma Skutky 23, 6a) Ale Pavol vedel, že jedna časť sú saduceji a druhá farizeji, preto zvolal… 

The Glitch Mob – We can make the world stop

https://www.youtube.com/watch?v=RFGrAHn0Whk

I THINK NOT meme

https://www.google.com/search?q=I+THINK+NOT+meme&tbm=isch&ved=2ahUKEwiZx7CmhMLpAhUxMuwKHS–CGEQ2-cCegQIABAA&oq=I+THINK+NOT+meme&gs_lcp=CgNpbWcQA1AAWABg_NoDaABwAHgAgAEAiAEAkgEAmAEAqgELZ3dzLXdpei1pbWc&sclient=img&ei=p-vEXtnXHLHksAev_KKIBg&rlz=1C1GCEB_enSK814SK814

Teraz najčítanejšie