Denník N

Je Kotleba fašista?

V tomto krátkom blogu sa NEDOZVIETE, či Kotleba je alebo nie je fašista. Poviem len pár svojich krátkych poznatkov, na ktorých si môžete vybudovať svoj názor.

Je Kotleba fašista? Možno áno, možno nie. Trochu si ale zhrňme fakty:

  1. Fašisti, alebo to môžete zhrnúť na ich nemeckú vetvu, kde je Adolf Hitler hlavnou postavou, nemajú radi iné, pre nich „divné“ rasy, náboženstvá, zvyky, ideológie… Skrátka všetko, čo je iné. Kotleba nemá rád pre neho „divné“ rasy, náboženstvá, zvyky, ideológie…
  2. Fašisti využívajú číselné kódovanie, napríklad 18 = Adolf Hitler, 88 = Hail Hitler, 14 = Musíme chrániť biele deti… Kotleba a jeho tím používa čísla ako 18, 88 či 14, ako i číslo 1488, čo majú často vytetované tí najviac oddaní fašisti.
  3. Fašisti (vo väčšine prípadov) získavali moc postupne, hlavne u jednoduchších ľudí, ktorí hľadajú rýchle, hoci nereálne riešenia. Kotlebovci (vo väčšine prípadov) získavali moc postupne, hlavne u jednoduchších ľudí, ktorí hľadajú rýchle, hoci nereálne riešenia.
  4. Fašisti nepotrebovali nejaké kontrolné orgány, ani odborníkov, pretože sa spoliehali na masy ľudí, ktorí budú bojovať za ich vec bez ohľadu na to, čo im to v skutočnosti prinesie. U Kotlebu a jeho tímu je to rovnako.
  5. Fašisti sa zameriavali na falošnú dobročinnosť, keď pomohli človeku pre to, aby sa ukázali ako tí dobrí a potrební. Nikdy sa nezaujímali o ľudí, ktorí potrebujú pomoc viac, ale to by im neprinieslo slávu. U Kotlebu rovnako.
  6. Fašisti neuznávali ľudské práva, subjektívne prístupy a spoznávanie iných kultúr. Väčšina medzinárodných zmlúv bola pre nich zdrap papiera a kedykoľvek ich porušovali, aby z toho mali prospech. U Kotlebu rovnako.
  7. Fašisti nepovažovali neutrálne médiá za dobrý zdroj informácii. V podstate verili skôr sebe a pokojne investovali peniaze do toho, čo sa dnes nazýva hoax, konšpirácia či ľudovo povedané hovadiny. Tak sa dočítame v ich spisoch, že šírili medzi sebou nielen rasové, ale napríklad aj medicínske nezmysli, na čo často doplácali. U Kotlebovcov je to rovnako.
  8. Fašisti využívali emócie. Snažili sa čo najviac nafúknuť osobné traumy do obludných rozmerov. Veľmi často tiež riešili rôzne presťahovania, či už išlo o koncentračné tábory, alebo druhý koniec ulice. Radi vyhlásili, že dané osoby už nie sú na tom pôvodnom mieste – a ešte radšej mlčali pri otázke, kde sú tí ľudia teraz, alebo ako vyriešili situáciu. U Kotlebovcov je to rovnaké.
  9. Fašisti si uvedomovali, že nie každý bude fašistom a že najrýchlejší spôsob, ako získať moc, je presvedčiť nefašistov, že práve oni sú jediná skutočná opozícia, že oni jediní počúvajú ľudí a ako jediní im vo všetkom hovoria pravdu – a to aj za cenu, že nie sú opozícia, ale ohrievajú si svoje miesta, nepočúvajú drvivú väčšinu ľudí a rozhodne nehovoria pravdu. Kotleba tak isto.
  10. Fašisti považovali slovanské národy za málo dôležité, určené k zotročeniu. Kotleba, Harabin a ďalší ľudia dávajú prednosť východoslovanským národom pred vyspelými krajinami sveta, kde sa dá zaradiť aj súčasné Nemecko. Tu ide o dôležitý rozdiel. Preto si môže každý z nás povedať, či Kotleba je alebo nie je fašista – a vlastne kým je a čo sleduje.

Teraz najčítanejšie

Stanislav Hoferek

Som človek, ktorý si rád vyberá a dáva prednosť tolerancii pred nenávisťou. Mám rád otvorenú spoločnosť, úprimnosť a zdravú zvedavosť. Vlastním Greenie knižnicu a podporujem vzdelanosť a práce amatérskych autorov.