Denník N

Kultúrna vojna? Nie. Tu ide o moc. A ľudské práva padnú za obeť.

Namiesto toho, aby si vláda a poslanci a poslankyne robili svoju robotu a prinášali riešenia na ozajstné problémy, ktoré Slovensko má, niektorí z nich sa venujú tomu, prečo naozaj prišli do parlamentu – „využiť historickú možnosť“ (to citujem pani poslankyňu Záborskú) a urobiť zo Slovenska baštu náboženských fundamentalistov. Začínajú, ako inak, obmedzovaním práv žien. A náš premiér, minister zdravotníctva a minister sociálnych vecí im v tom veľmi radi sekundujú.

Začnem faktami, lebo, vážení a milí, fakty sú žiaľ to posledné, čo v diskusii o interrupciách a všeobecne o ženských reprodukčných právach zaznieva:

1/ Focus robil v septembri 2019 prieskum pre TV Markíza a pýtal sa ľudí, či by súhlasili so sprísnením interrupčného zákona. Viac ako polovica ľudí sa vyjadrila, že NIE. Súhlasilo alebo skôr súhlasilo by len 34,6% ľudí. Približne 10% ľudí sa nevedelo vyjadriť.

2/ Počet interrupcií na Slovensku kontinuálne klesá. Kým v 90tych rokoch bolo ročne vykonávaných okolo 20 000 interrupcií, posledné 3 roky sa pohybujeme v počte okolo 7000. Klesajúci trend sa potvrdil aj vlani, kedy ich počet medziročne klesol o 200. Aj z tohto čísla tvoria takmer 40% spontánne potraty v ranom štádiu a mimomaternicové tehotenstvá, a zhruba 1300 z nich sú interrupcie vykonávané ženám, ktoré nemajú trvalý pobyt na Slovensku.

Napriek týmto faktom a nízkym číslam máme na stole tému, ktorou žije celé Slovensko, korona nekorona. Slovensko už teraz (len o tom ešte verejnosť nevie) čelí hlbokej ekonomickej kríze, mnohé rodiny zostanú aj naďalej bez príjmov, pretože nám hrozí vysoká nezamestnanosť. A namiesto toho, aby si vláda a poslanci a poslankyne robili svoju robotu a prinášali riešenia na ozajstné problémy, ktoré Slovensko má, niektorí z nich sa venujú tomu, prečo naozaj prišli do parlamentu – „využiť historickú možnosť“ (to citujem pani poslankyňu Záborskú) a urobiť zo Slovenska baštu náboženských fundamentalistov. Začínajú, ako inak, obmedzovaním práv žien.  A náš premiér, minister zdravotníctva a minister sociálnych vecí im v tom veľmi radi sekundujú.

V skratke si zhrňme, čo sa tu za posledné týždne udialo:

  • Minister zdravotníctva Marek Krajčí nemal problém odsúhlasiť niektorým nemocniciam, aby nevykonávali interrupcie počas výnimočného stavu v súvislosti s pandémiou covid-19, lebo veď nejde o zákroky súvisiace s ohrozením života, však? Ale to, že žena, ktorú takto lekár odmietol, bola nútená pokračovať v tehotenstve aj proti svojej vôli, a môže jej to spôsobiť psychickú traumu či iné problémy v ďalšom živote, to nikoho nezaujíma.
  • V Programovom vyhlásení vlády je explicitne uvedené, že ministerstvo zdravotníctva pristúpi k spoplatneniu interrupcií pre ženy nad 40 rokov. A samotný minister sa v niektorom z rozhovorov vyjadril, že takýto zákon ministerstvo naozaj plánuje predložiť.
  • Potom, čo na verejnosť prenikli videá, kde minister Krajčí opisuje svoj zážitok s tým, ako doňho vstúpil duch svätý, na oficiálnej facebookovej stránke ministerstva zdravotníctva sa objavil text, ktorý ministra bránil. Po obrovskej vlne kritiky, ktorá sa v ten deň spustila, ministerstvo tento výrok stiahlo. Ja som si ho odložila, aby sme nezabudli, že aj takýmto spôsobom preniká do slovenskej politiky náboženský vplyv, ktorý tam nemá čo hľadať. To sa vám zdá byť v poriadku?
  • Náš nový parlament je takmer celý konzervatívny a preto sa stalo, že nebol ani ochotný vziať na vedomie správu Verejnej ochrankyne práv. O čom to svedčí? V prvom rade o tom, že úrad VOP neberú aktuálni poslanci vážne. A potom o tom, že neberú vážne ani ľudské práva. Pre mnohých z nich sú ľudské práva len floskulou a prekážkou ich vlastných mocenských snáh a predstáv o fungovaní spoločnosti. Toto ideme tolerovať?
  • Odbor rodovej rovnosti zostal po odchode jeho bývalej šéfky Oľgy Pietruchovej de facto znefunkčnený. Ale keďže podľa organizačného poriadku ministerstva sociálnych vecí (kam Odbor rodovej rovnosti prislúcha) spadá priamo pod posledného križiaka Krajniaka, ktorý je teraz ministrom, asi sme nečakali, že bude prekvitať. Čo však môžeme očakávať, je medzinárodná hanba a presne nulová podpora pri znižovaní nerovností medzi mužmi a ženami. Naopak, budeme svedkami toho, že to, čo tu desaťročia krvopotne budovali ženské organizácie, posledné roky podporené  aspoň prezidentkou Zuzanou Čaputovou, bude spláchnuté do kanála a ženy pôjdu tam, „kam patria“ – do kostola a za sporák.
  • Vo verejnoprávnej RTVS sa objavila kontroverzná relácia (s ešte kontroverznejším financovaním, ktoré doteraz pán Daniška ako konateľ firmy, ktorá túto reláciu vyrába, nevysvetlil) Do kríža, kde neprimeraný priestor dostáva pravicový ultra konzervatívec a bývalý redaktor Postoja Jaroslav Daniška. V tejto relácii sa nielenže správa absolútne neprofesionálne a nemiestne zosmiešňuje svojich hostí, ktorí majú iný názor ako je ten jeho, ale často krát sa on sám stavia do polohy hosťa a nehanbí sa prezentovať svoje vyhranené postoje. A my všetci mu na to priespievame. Áno, aj ateisti, aj liberáli, skrátka všetci, ktorí to v takejto zaujatej forme nechceme pozerať ani počúvať vo verejnoprávnej televízii. Toto fakt ideme tolerovať? Naopak formát Silná zostava, kde diskutovali o všetkých možných spoločenských aj politických témach ženy, sa z obrazoviek stratil, a nevedno, či a kedy sa na obrazovky vráti.
  • Potom máme vyjadrenia a aktivity poslanca Vašečku, ktorý sa jasne vyjadril v rozhovore pre denník SME, že predloží do parlamentu návrh, ktorý bude sprísňovať interrupcie, lebo „socio-ekonomický dôvod na interrupcie“ pre neho nie je vážnym dôvodom. Inými slovami, je mu úplne jedno, z čoho tie rodiny a deti v nich budú žiť. Za celé volebné obdobie, čo bol v parlamente mojím kolegom, som ho nevidela predložiť ANI JEDEN návrh, ktorý by prakticky pomáhal rodinám s malými deťmi alebo ženám v ťažkých životných situáciách, napríklad keď boli znásilnené alebo zažili iný typ násilia.
  • No a najlepšie nakoniec: bojovníčka v zápase o život – ako ona samú seba nazýva – poslankyňa Anna Záborská. Táto žena bola na smiech svojím kolegom a kolegyniam v Európskom parlamente zakaždým, keď otvorila ústa, a teraz ju máme naspäť v parlamente slovenskom. A budeme ju musieť trpieť so všetkým, čo k tomu patrí. Napríklad teraz k tomu patrí jej chameleónske správanie: pred voľbami svojim voličom sľubuje, že Kresťanská únia (strana, ktorej je pani Záborská predsedníčkou a niekoľkí jej kandidáti sa dostali do parlamentu na kandidátke OĽANO), zruší „komunistický potratový zákon“, že ho nahradí zákonom, ktorý chráni život a zavedie „ústavnú definíciu života od počatia až po prirodzenú smrť“. Potom v niekoľkých médiách potvrdzuje svoje sľuby a zrazu v relácii Braňa Dobšinského povie, že nechce ísť cestou sprísňovania interrupčného zákona, ale cestou pomoci. Jej posledné vyjadrenie na sociálnych sieťach z dňa 27.5. nás však opäť vracia do reality: „Kresťanská únia má pripravený návrh novely potratového zákona a nachádza preň podporu v parlamente“. Ak sa niekto tešil, že pani Záborská sa zľakla tlaku koaličných partnerov hnutia OĽANO, tešil sa zbytočne.

Poslankyňa Záborská a s ňou všetci náboženskí fundamentalisti sa neštítia používať ženy a ich práva na to, aby otočili kormidlo Slovenska smerom k autokratickým režimom a vzdialili ho od hodnôt Európskej únie, ktorej sme členom. Buďme preto pripravení a pripravené. Toto nie je len zástupná témička, ani kultúrna vojna. Toto je tvrdý zápas za ľudské práva a demokratické hodnoty, ktoré sú najbližšie štyri roky vo vážnom ohrození, pretože na rozdiel od predošlých rokov sú teraz tieto antidemokratické sily pri moci. Preto ani my v strane SPOLU nebudeme ticho a nahlas sa postavíme za budúcnosť žien, ale aj ďalších menšín, ktorým hrozí podobná neprávosť.

Teraz najčítanejšie

Simona Petrík

Mama, politička, feministka. Hlas žien. Odborníčka na rodinnú politiku. Spoluzakladateľka strany SPOLU - občianska demokracia.