Denník N

Únava z Matoviča.

Základným omylom globalizácie bola viera, že sa Čína zmení. Zliberalizuje. Základným omylom posledných volieb je viera, že sa zmení Matovič.  Nezmení. Len jeho predstavy dnes financuje štát. Ak sme si zvykli, že Igor je emotívny akčný hrdina, 100 dní vlády z neho neurobí cynického? pragmatika, ktorý komplexne rieši problém.  Ak sme si zvykli na Igora útočiaceho, zvyknime si na Igora, ktorý používa obranu ako útok. Ak sa ozve Richard, všetko je zlé, keď sa ozve hygienik, odporučí mu lístky do fitka. Ak sa ozveme my, … ale my sa neozveme.

Ak očakáva, že s otvorenými ústami budeme (všetci) pritakávať jeho infantilnostiam, tak sa mýli.  Ak si myslíme, že mu netreba načúvať, podceňujeme jeho odhodlanie vytrvať. Každým dňom krízového stavu sa zmenšuje majetok, sila a moc oligarchov, ktorým vyhlásil svätú vojnu. Niečo ako trnavský džihád. A napodiv nejde o súboj starého s novým, ale konzervatívneho s liberálnym.

Globalizácia ako fetiš liberalizmu sa stáva synonymom pre naivitu a čínsky prezident sa prirovnáva k nacionalistovi v 7-míľových čižmách. Spiatočka vo víťaznom ťažení “burzového kapitalizmu“, koniec (?) závislosti na amerických digitálnych technológiách a čínskom pharma-priemysle (farma vo mne evokuje vo mne niečo našské, vidiecke), nenaplnené očakávania konvergencie politických systémov, vyrovnávanie sociálnych nerovností nezastavilo migráciu v dôsledku chudoby. Globalizácia a diverzita, kontra regionálnosť a vlasť.

Ak fitnesscentrá čakali na ortieľ konzília odborníkov, finančné fitnesscentrum v Bruseli beží už na plné obrátky. Záporné úrokové sadzby a peňažná expanzia ECB majú získať čas na nádych, ako ďalej. Najmodernejšie stíhačky nás síce neochránia pred klimatickou zmenou, terorizmom ani budúcimi pandémiami, ale helicopter money … to už je iné kafe.

Aj Pellegriniho ponuka Matovičovi, že ho zbaví Fica, je skôr túžbou ukázať nové ronaldovské finty v narábaní s loptou … a odvádza pozornosť od hĺbky prebiehajúceho konfliktu. Teda ak nejde o vyvesenie bielej zástavy ako … ponuky na dohodu.  Treba sa spýtať Borisa 007, VIP zákazníka v Casino Royal. Diamonds are forever …

Teraz najčítanejšie