Denník N

Každý deň sa učím viac, ako kedykoľvek predtým

PAVOL MAGIC začínal v medzinárodnej dobrovoľníckej organizácii AIESEC, pracoval vo firme Sygic, počas života získal mnoho skúseností v obore a aj mimo neho. Dnes je CEO firmy Biotron Labs, kde pomáha firmám a inštitúciám robiť lepšie rozhodnutia pomocou dát. Jeho vášňou je, okrem iného, aj šport, cestovanie a varenie.

Ako by ste priblížili čitateľovi, ktorý vás nepozná, prácu Biotron Labs?

Biotron Labs je dátové a analytické štúdio, ktoré ponúka firmám komplexné dátové riešenia a tak im pomáha zlepšovať ich produkty, služby a celkovo ich business. V súčasnosti sa zameriavame najmä na segment elektromobility. Prevádzkovateľom nabíjacích staníc (napr. Shell) pomáhame nájsť ideálne miesta na ich umiestnenie na základe reálneho a očakávaného dopytu.

Čo vás motivovalo stať sa ambasádorom tohto ročníka CESAwards Slovakia?

Súťaže ako CESAwards sú výbornou príležitosťou, ako svoj projekt zviditeľniť a vybudovať si sieť kontaktov. Zároveň sú aj akousi validáciou, že to čo robíme, robíme dobre. Najmä v prípade víťazstva v niektorej z kategórií. My sme získali ocenenie Best Blockchain startup a Best Newcomer roku 2018. Dlhodobo pomáham viacerým projektom a ľuďom, či už ako mentor alebo konzultant. Stať sa ambasádorom som preto vnímal ako prirodzené vyústenie mojich doterajších skúseností a snahy.

Myslíte si, že iba štúdium na vysokej škole stačí na naštartovanie kariéry?

Určite nie. Rovnako ako práca bez neustáleho vzdelávania sa nie je zárukou úspešnej kariéry. Osobne nie som veľkým fanúšikom formálneho vzdelávania, ale štúdium na vysokej škole okrem znalostí prináša aj množstvo ďalších príležitostí, ktoré sú častokrát kľúčové pre budúci rozvoj a úspech. Jednou z hlavných výhod je budovanie kontaktov. Čím renomovanejšia škola, tým väčšia je šanca, že v ročníku alebo dokonca krúžku budem mať ľudí, ktorí budú v budúcnosti pôsobiť na významných pozíciách – či už vo vlastnej firme, korporácii alebo inštitúcii verejnej správy. Dôležité sú ale aj mimoškolské aktivity a rôzne združenia a organizácie, ktoré na vysokých školách pôsobia.

Boli ste členom medzinárodnej dobrovoľníckej organizácie AIESEC. Aké skúsenosti ste počas tohto obdobia získali?

V AIESEC som pôsobil viac rokov a na rôznych pozíciách od bežného člena tímu až po predsedu dozornej rady. Začínal som ako 18-ročný, takže tie skúsenosti boli na nezaplatenie. Či už to boli základy praxe v marketingu a obchode, práca a komunikácia s ľuďmi, ale predovšetkým budovanie siete kontaktov, priateľstiev, ktoré pretrvávajú dodnes a globálny pohľad na podnikanie.

Spomínate si na vaše začiatky s podnikaním? Aké boli?

Ťažké, tak ako pri začiatku akéhokoľvek podnikania. Dá sa to porovnať s tým, keď začínate pracovať na pozícii, na ktorej ste predtým nikdy nerobili. Avšak tu máte navyše aj morálnu a právnu zodpovednosť, ktorá môže byť niekedy ubíjajúca. Je to náročné ako po fyzickej, tak aj po psychickej stránke. Na druhej strane sa každý deň učím viac, ako kedykoľvek predtým. A k tomu mám pri sebe skvelý tím ľudí, vďaka ktorému je to o čosi jednoduchšie.

Čo by ste poradili začínajúcim mladým firmám a startupom? Čomu by sa mali možno vyvarovať?

Rozmýšľanie a plánovanie je nutné, ale nepreháňajte to. Choďte čo najskôr s kožou na trh a získajte spätnú väzbu na to, čo robíte. Nemusí to byť dokonalé na prvýkrát – práve naopak. V súčasnosti je kľúčová rýchlosť s akou dokážete svoj biznis posúvať dopredu a spôsob, akým ho viete efektívne a správne zlepšovať.

Máte nejaké motto, ktorým žije vaša firma? 

V našom tíme máme striktnú “no bullshit policy”. Nevymýšľame hlúposti a zbytočnosti, sme kritickí k iným, ale najmä k sebe samým. Tým sa riadim aj celkovo v živote a musím povedať, že to je celkom oslobodzujúce.

Ako trávite svoj voľný čas?

Veľmi rád varím, pečiem a športujem. Obe veci v sebe spájajú príjemné s užitočným. Okrem toho sa snažím čo najviac času tráviť s kamarátmi a blízkymi. Keď zostane čas, rád cestujem a fotím. Navštívil som už všetky kontinenty okrem Austrálie. Stále je ale mnoho destinácií, ktoré by som rád videl. Takisto som vášnivý hráč DOTA2. :) Je to online hra, v ktorej dva tímy po piatich hráčoch proti sebe bojujú . Úlohou je zničiť nepriateľskú základňu (odtiaľ je aj názov Defense of the Ancients). Je to síce iba „obyčajná“ hra, avšak je mimoriadne komplexná, vyžaduje si maximálne sústredenie, strategické myslenie, tímovú koordináciu a v neposlednom rade aj rýchle reakcie.

Na čo ste vo svojom živote najviac hrdý?

Včera sa mi asi prvýkrát podarilo upiecť fakt skvelý chlieb – taký, ako má byť. :) Je ťažké vypichnúť jednu konkrétnu vec, na ktorú by som bol hrdý. Najviac ma tešia maličkosti. Vždy keď niečo dlho skúšam, experimentujem s tým a konečne sa to podarí, nadobudnem ten pocit zadosťučinenia, ktorý je na nezaplatenie.

Aké sú vaše plány do budúcna?

S Biotron Labs budeme čoskoro reprezentovať Slovensko na celoeurópskej súťaži PowerUp!, čo je pre nás veľká výzva a zodpovednosť. Všetku energiu aktuálne venujem firme, aby sa nám čo najskôr podarilo presadiť na globálnom trhu. S tým súvisia aj všetky moje terajšie plány.

Ďakujem za rozhovor a držím palce všetkým súťažiacim!

Prihlasovanie do CESAwards trvá do 31.08.2020, preto, ak ste boli nominovaní alebo máte záujem sa do súťaže prihlásiť, nezabudnite vyplniť prihlasovací formulár. Bola by škoda prísť o príležitosť zviditeľniť svoju prácu, dostať feedback od odbornej poroty, získať cenné kontakty, know how a spoznať slovenskú a stredoeurópsku startup komunitu.

Viac informácii nájdete na stránke: http://centraleuropeanstartupawards.com a Facebook stránke CESAwards Slovakia.

Teraz najčítanejšie