Denník N

Odpratávanie skládky odpadu z prírodnej rezervácie (+video)

Pri jarnej kontrole prírodnej rezervácie Fialková dolina v Bratislave (katastrálne územie Devín), sme pri vstupe do doliny narazili na odpad pod Chatovou oblasťou, ktorá sa nachádza na SZ svahu doliny. Nezodpovední chatári zrejme vôbec nedbajú na skutočnosť, že pod ich záhradkami sa nachádza prírodná rezervácia!

Nebezpečný odpad ohrozuje podzemnú vodu

Najväčšie znečistenie sme zaznamenali v severnom závere doliny, kde sa potok oblúkom stáča na východ. Našli sme množstvo rozličného a nebezpečného odpadu, ktorý sa zo svahu pod chatou dostáva do potoka. Okrem toho, že ohrozuje faunu a flóru prírodnej rezervácie, môže kontaminovať podzemnú vodu. Kopy odpadu, až smetisko, pochádzajú zo záhrady obývaného domu (človekom bez domova), kde sa odpad kumuluje.

S touto osobou sme sa osobne stretli, nakoľko sme sa domnievali, že odpad pochádza práve od nej. Chatu však obýva milý pán, ktorého životná situácia donútila prebývať v opustenej chate. Odpad produkovali predchádzajúci „nájomníci“, ktorí sem ustavične nosili tašky so smetím nazbieraným v meste. Dnes už nevieme, kde sa títo ľudia nachádzajú, no momentálny obyvateľ chaty odpad neprodukuje.

Terra Carpathica

Príroda, história a kultúra v krajine Malých Karpát

Začali sme s vybavovaním potrebných povolení pre pohyb a prácu v 5. stupni ochrany prírody a následne sme v spolupráci s iniciatívou Kruh Zeme vytvorili projekt vyčistenia prírodnej rezervácie Fialková dolina, ktorý sa konal v nedeľu 28. apríla 2019.  Celú akciu sme zaznamenávali na video, z ktorého neskôr vznikol krátky dokument: Upratovanie Fialkovej doliny.

DOKUMENT: UPRATOVANIE FIALKOVEJ DOLINY

Akcia dopadla na výbornú a tešíme sa na pokračovanie

Na akcii sa zúčastnila skupina dobrovoľníkov, ktorým patrí veľká vďaka za pomoc. Hromada odpadu sa zo strmého terénu, kaňonovitej doliny, náramne ťažko vyberala. Situáciu komplikovala aj prístupová cesta pre nákladné auto, ktorá bola vzdialená vyše kilometra od prírodnej rezervácie. Aj cez tieto strasti sa nám podarilo vyzbierať vyše 20 vriec odpadu a ďalšie nadmerné kusy stavebného odpadu! Vďaka patrí tiež Magistrátu hlavného mesta SR Bratislava za odvoz odpadu.

Na záver sme radi, že sa nás na akcii jarné upratovanie PR Fialková dolina zišlo toľko príjemných ľudí, ktorí sú vďační našej nádhernej krajine, za to čo nám poskytuje. Aj keď sa nám nepodarilo vyčistiť Fialkovú dolinu kompletne veríme, že sa opäť zídeme v takomto hojnom počte aj na ďalšom upratovaní, ľudskej hlúposti.

Predpokladaný termín druhého odstraňovania odpadu by mal byť na prelome leta a jesene. Budeme radi, ak sa pridáte aj vy!

Viac informácii nájdete na našich stránkach www.terracarpathica.sk alebo https://www.facebook.com/terracarpathica/

PR Fialková dolina je chránená najvyšším 5. stupňom ochrany, ktorý zaviedla Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 83/1993 Z. z. z 23. marca 1993. Fialková dolina, sa nachádza len kúsok od centra Bratislavy v katastrálnom území Devín. Územne spadá do najzápadnejšej časti Malých Karpát – tzv. Devínske Karpaty. Na území sa nachádza množstvo žľabov, roklín a početné krasové útvary vrátane podzemných jaskýň. Neďaleká Devínska kobyla je zapísaná aj v národnom zozname miest európskeho významu. Toto územie je domovom množstva vzácnych živočíchov, rastlín a dnes bohužiaľ aj „domovom“ odpadu a čiernych skládok.

Teraz najčítanejšie

Terra Carpathica

Zameriavame sa na ochranu a zveľaďovanie kultúrno-historických a prírodných zaujímavostí malokarpatskej krajiny. Prostredníctvom našich článkov by sme chceli všetkým tým, ktorým nie je naša krajina ľahostajná, ukázať aké poklady ukrýva. Veríme, že každý si u nás nájde práve to, čo pre neho robí našu krajinu takú vzácnu a nenahraditeľnú. Viac sa o nás môžete dozvedieť na https://www.terracarpathica.sk/