Denník N

Tučniak – záchranár novorodeniatok

Na pomoci ma vždy fascinuje to, že hľadáme rôzne komplexné, technické a inovatívne riešenia, ale najviac aj tak vždy pomáha zdravý sedliacky rozum a tie najjednoduchšie pomôcky, ktoré sa dajú použiť v akýchkoľvek jednoduchých podmienkach. Tak ako plastový tučniak, ktorý zachraňuje životy novorodencom.

Dnes je Medzinárodný deň detí. Deti oslavujú, tešia sa. Rodičia sledujú  podujatia v obci, škole, či rôznych kluboch, aby svoje deti potešili pekným programom. A deti nadšene pobehujú so sladkými odmenami, balónikmi, zmrzlinou a ďalšími darčekmi.

Keď dieťa prichádza na svet, je to pre matku ťažká a bolestivá chvíľa, ale potom prichádza nadšenie a pocit šťastia. No nie všetky mamičky majú to šťastie, že ich dieťa sa narodí v dobre vybavenej nemocnici s dostatkom odborného zdravotného personálu.

Vo svete je stále veľa žien, ktoré rodia doma za pomoci pôrodných babíc, ale aj v jednoduchých nemocniciach so slabým vybavením, ktoré nie sú pripravené na komplikácie.  Často prídu do nemocnice jednoduchou preplnenou verejnou dopravou. V Keni mi rozprávali, že ak do preplneného matatu príde žena s pôrodnými bolesťami a šofér je milý, uháňa s porušením všetkých pravidiel premávky najskôr do nemocnice, až potom sa stará o ostatných cestujúcich. Riziko havárie je ale obrovské pre všetkých, ktorí sedia v aute.

Deň pôrodu je rizikový pre mamičku, aj bábätko. Vedeli ste, že každý deň zomrie okolo 7 000 bábätiek? A každý rok plače viac ako 2,6 milióna matiek lebo ich bábätko zomrelo ešte v prvom mesiaci živote?  A väčšine týchto úmrtí sa dá predísť.

Niekedy stačí taká úplne obyčajná pomôcka. Zoznámte sa s jednou z nich. Predstavujem vám TUČNIAKA – ZÁCHRANÁRA NOVORODENIATOK v akcii:

Táto jednoduchá novorodenecká odsávačka v tvare tučniaka vyzerá ako plastová hračka. S jej pomocou sa bábätku môžu odsať tekutiny z nosa a ústočiek novorodeniatka. Dá sa použiť viackrát a mnohým deťom zachraňuje život.

A tak vás chcem v tento Medzinárodný deň detí pozvať, aby ste darovali túto skvelú pomôcku tým úplne najmenším deťom, ktoré v svoj prvý deň života bojujú o svoj prvý nádych.

CHCEM VENOVAŤ TUČNIAKA – ZÁCHRANÁRA NOVORODENIATKAM

Tučniačik na fotke  už zachraňuje v Mali. Úmrtnosť detí je v tejto krajina vysoká. Na tisíc detí umiera viac ako 30 novorodencov.  Príčin je viac. Väčšina novorodencov umiera na perinatálnu asfyxiu – nedostatok kyslíka pred pôrodom, počas pôrodu alebo tesne po narodení, novorodenecké infekcie alebo predčasné narodenie. Príčinou je aj to, že v tejto krajine sa takmer každé siedme dievča vydáva ešte pred svojimi 15-timi narodeninami. Každý rok tu veľký počet dievčat ešte stále postupuje ženskú obriezku, čo zvyšuje smrteľné infekcie. No a nemocnice nemajú dostatok zdravotného personálu. Napríklad v meste  Koumantou bol v roku 2016 iba jeden lekár, vyškolený UNICEFom ktorý slúži celej populácii. Pomáhala mu jedna pôrodná asistentka, jedna zdravotná sestra a traja zdravotnícki pracovníci.

Portrét novonarodeného dievčatka v jednej z nemocníc, podporovaných UNICEFom.

V krajinách akou je aj Mali, je takýto plastový tučniačik hrdinom a záchrancom detí. Aby prvý deň bábätka nebol aj jeho posledným.

Teraz najčítanejšie

Mária Sliacka

Začínala som ako dobrovoľníčka v Keni, neskôr som pracovala na koordinácii projektov v Keni, Južnom Sudáne, na Haiti, v Afganistane a Gruzínsku. Viedla som misiu na turecko – sýrskych hraniciach pre ľudí vo vojnou zasiahnutých oblastiach Sýrie, koordinovala som humanitárnu pomoc na Ukrajine. Od decembra 2018 som riaditeľkou Slovenskej nadácie pre UNICEF. Keď som vyrastala, netušila som, že taká práca existuje. Bola som slovenskou reprezentantkou v plutvovom plávaní a rýchlostnom potápaní, vyštudovala som cestovný ruch na Ekonomickej fakulte UMB a pracovala ako hotelová manažérka. Každá skúsenosť je dobrá. Lebo nie je nič tak komplexné ako pomoc.