Denník N

Spúšťame národný projekt záchrany Žitného ostrova

Spúšťame národný projekt záchrany Žitného ostrova
Spúšťame národný projekt záchrany Žitného ostrova

Voda je vzácna a bude ešte vzácnejšia. Na Slovensku máme našťastie veľké zásoby podzemných vôd – zatiaľ. Najväčšie zásoby ukrýva Žitný ostrov. Množstvo vody, ktoré vie zásobiť dostatkom vody celé Slovensko až po našu východnú hranicu. Jej kvalita je však v ohrození.

Nie je to po prvý raz. Bola som malé dieťa, keď sa udiala havária v Slovnafte. Do podzemných vôd Žitného ostrova uniklo toľko ropných látok, až musela byť odstavená dodávka vody pre viac ako 100-tisíc ľudí. Dodnes si spomínam, ako nám z vodovodného kohútika vytekala zapáchajúca voda zakalená od ropy.

Bola to katastrofa nevídaného rozsahu. Boli zasiahnuté aktívne studne na pitnú vodu. Nebola iná možnosť ako zmobilizovať odborníkov a odborníčky a nájsť riešenie, ako haváriu zastaviť.  Trvalo desaťročia, kým sa dalo povedať, že  situácia bola zvládnutá. Vďaka odbornému zásahu sa podarilo ropnú katastrofu zvrátiť. Nestalo sa to však za jeden deň. Systém, ktorý vtedy vymysleli a uviedli do praxe je v prevádzke  do dnešného dňa. Aj takmer 50 rokov od udalosti hydraulická ochrana Slovnaftu odčerpáva ropné látky z podzemnej vody.  V minulosti to bola smradľavá voda z vodovodných kohútikov, ktorá donútila vtedajšiu vládu konať, už sa to nedalo ďalej tajiť. Teraz sa dostáva toxický koktail čoraz hlbšie do územia Žitného ostrova. Je to neviditeľný zabijak, nesmrdí a v pohári ho nevidno, ale pomaly sa každým dňom sa šíri prúdením podzemnej vody čoraz hlbšie a ďalej do vnútra Žitného ostrova.

Dnes čelí Žitný ostrov ďalším vážnym znečisteniam, ktoré postupne ničia našu vzácnu vodu. Doplácame nielen na chyby z minulosti ako Vrakunská skládka, skládka na Žabom majeri či v Čiernom lese, ale vytvárame si zbytočne aj nové ekologické hrozby. Či hovoríme o pláne vystavať cez Žitný ostrov ropovod alebo o odpadoch, ktoré boli navozené  pod výstavbu bratislavského obchvatu, alebo nasypané do jám po nepovolenej ťažbe štrku.

Téme ochrany vôd Žitného ostrova sa odborne venujem prakticky celý svoj profesný život. Ak naďalej nič neurobíme, ak nezakročíme, vyjde nás to draho.  Prepáčte, že to tak poviem, ale vlastnou hlúposťou a nečinnosťou si likvidujeme pitnú vodu.  Ohrozujeme zdravie našich ľudí, ktorým už dnes v niektorých obciach tečie namiesto pitnej vody, voda s obsahom nebezpečných látok. Nemôžeme si dovoliť, kým sa znečistenie objaví v našich kohútikoch.

Kde je vôľa, je aj cesta. Oceňujem, že súčasná vláda, vrátane ministra Jána Budaja, si túto tému osvojila tiež a v záchrane Žitného ostrova vidí prioritu. Odhodlanie sme  pretavili aj do Programového vyhlásenia vlády a teraz je načase hľadať kvalitné a efektívne riešenia.

Keď to dokázali pre polstoročím, dokážeme to aj my. Navrhujem preto, aby sme sa dali hlavy dokopy a našli efektívne opatrenia, ako zabrániť šíreniu znečistenia do podzemných vôd Žitného ostrova.

Vyzývam preto celú slovenskú spoločnosť – všetkých odborníkov, vedcov – či už v oblasti hydrogeológie, ekológie, ale aj vás ľudí občiansky aktívnych, ktorí sa téme venujete, aby ste neváhali a zapojili sa do Národného projektu záchrany Žitného ostrova, ktorý dnešným dňom spúšťame.

Vyzývam vás a pozývam, aby ste prispeli do svojím podnetom a návrhom riešenia. Formulár na vyplnenie nájdete na tejto adrese: http://www.annazemanova.sk/blank390  alebo priamo tu. Nápady budeme zbierať do konca leta. Tie najlepšie a najefektívnejšie vyhodnotíme spolu s odborníkmi a predložíme vláde na čo najrýchlejšiu implementáciu Národného projektu záchrany Žitného ostrova, funkčného opatrenia, ktoré nás musí prežiť a zaistiť čistú pitnú vodu  aj pre naše deti .

Ďakujem vám vopred, že vám záleží na záchrane našich zásob pitnej vody. Som si istá, že spolu to zvládneme.

Teraz najčítanejšie

Anna Zemanová

Zelená čistej a zdravej krajine aj pre naše deti Poslankyňa NR SR, členka Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie; tímlíderka pre životné prostredie strany SaS