Denník N

Čaká nás druhá vlna ? Áno …

Nová strana Petra Pellegriniho, Smer-SD, Robért Fico,

V týchto ťažkých časoch všetci veríme, že sa veci čím skôr vrátia do normálu. Každý z nás má už dosť opatrení a obmedzovania. Či sú opatrenia vhodné a dostatočné je na širokú polemiku. V každom prípade, odmysliac si ekonomické následky, môžeme povedať, že nateraz sme sa dostali do akého-takého bezpečia.

Problém našej krajiny a ochorenia Covid-19 symbolicky začal pár dní po celonárodných voľbách. Voľby, na ktoré sme dlhodobo čakali a dúfali vo viac-menej, keď už nie v zmenu, tak aspoň čiastkovú spravodlivosť a spravodlivý trest pre každého, kto si ho zaslúži. Nástup nového pána premiéra bol veľkolepý. Aj keď je správne poznamenať, že vyšetrovanie a ani zadržanie žiadnych osôb nerealizuje na svoj príkaz premiér, predsa prišlo v našej krajine k posunu. Už aj mediálne známe osobnosti, ktoré pošliapali súdnictvo našej krajine sa dostali do ťažkostí. Bezcharakterný človek, ktorý sa nebál využívať aj krízovú situáciu na to, aby prebehli obchody na štátnych hmotných rezervách tiež oddychuje. Postupne sa rozpletá sieť agromafie a veľa iného. Dalo by sa povedať, že ozaj kráčame k svetlým zajtrajškom.

Pri každom podobnom odhalení však netreba zabúdať na to, pod koho taktovkou sa to tu takto minimálne 12 rokov riadilo.

Človek je zaujímavý tvor, ktorý má prirodzenú schopnosť jednoducho zabúdať na všetko zlé, čo sa mu v živote udialo a na všetky krivdy s pribudnutím času pozerať inak.

Na politickej scéne sledujeme, možno trošku odvážne povedané, geniálnu hru a výmenu stráži v najsociálno-demokratickejšej strane. Minulú nedeľu svetlo sveta uzrel prieskum v relácii „Na telo“, kde sme sa dozvedeli nasledovné:

Na prvý pohľad to vyzerá ako skutočne splnený sen všetkých dlhoročných odporcov strany Smer-SD. Na druhý pohľad a po dlhšom uvažovaní zistíme, že vlastne Smer, ktorý je uvedený v prieskume a dosahuje „len“ 9,6% je už vlastne nový Smer.

A teda za predpokladu, že nová strana ex-premiéra Petra Pellegriniho bude niečo ako nový Smer na druhú, poprípade nový nový Smer, môžeme povedať, že Smer-SD opäť v prieskumoch prekročil 30% hranicu.

Tvrdenie, že nová politická strana bude niečo úplne iné ako bol doteraz Smer-SD, sú úplne bezpredmetné. Na prípadný odchod p. Pellegriniho reagovali ďalší vrcholoví predstavitelia strany, že určite pôjdu s ním (Saková, Raši a iní).

To, že možno existuje určitý spor medzi dvoma „kohútmi“ v strane Smer-SD je možné, aj keď úplnú pravdu vedia len oni. V každom prípade, rozdielne pohľady na týchto politikov majú predovšetkým sympatizanti a podporovatelia strany. Potvrdili to aj nedávne voľby, kedy aj keď nie z pozície lídra, ale predsa Róbert Fico dosiahol niečo cez 250 000 preferenčných hlasov.

Mať spor v strane neprospieva určite nikomu. Avšak strane, ktorá už je ovešaná dlhoročnou korupciou, nepopierateľne prichádzala do styku aj s mafiánmi a s inými živlami sa otočilo chrbtom už veľa voličov, preto ak nevyšiel reštart strany pred februárovými voľbami ťahom „Nový Smer-SD“, je potrebné urobiť niečo iné.

Rozdeľ a panuj!

Nie úplne význam tohto príslovia sedí na danú situáciu, ale určite je vhodné ho použiť. S minimálnou námahou a bez väčších problémov má opäť partia dlhoročných kolegov, kamarátov a podnikateľov bezpečne cez 30%.

To, či navonok potenciálni dvaja predsedovia budú spolu vychádzať nevieme predpovedať, avšak vieme zo skúseností určite povedať, že vládnuť bok po boku dokážu. Sila vládnej koalície už v minulosti spojila aj väčších rivalov ako len rozhašterených ex-stranníkov. Navyše, to všetko sa zatiaľ môže odohrávať v opozícií, v pokoji.

To, že Peter Pellegrini je na odchode, je viac-menej isté. Sám to už aj naznačil slovami, že o svojej budúcnosti rozhodne a vyjadrí sa do konca júna.

Navyše na internete sa objavila nová vízia, alebo teda niečo ako možnosť pripomienkovať predstavy o našej krajine, akú ju chceme mať v roku 2030, pozri stránku:

www.slovenskysen.sk

Ide o O.Z. MOJE SLOVENKO, ktoré dáva dokopy takúto víziu a predstavu. Podľa zatiaľ neoverených informácií má ísť o predchodcu novej strany Petra Pellegriniho.

V skratke a stručne: Aj vlk sýty, aj ovca celá…

Róbert Fico si ponechá svojich verných kolegov a prívržencov strany, a samozrejme ostane predsedom. Peter Pellegrini sa stane tiež predsedom, ale úplne nového projektu a na otázku, či by si vedel predstaviť vládnuť so Smerom nebude môcť odpovedať inak ako: „samozrejme áno“, nemyslíte?

 

A tak tá veľká zmena na politickej mape bude len v názve novej strany a posilnení starého známeho Smeru – SD spolu so všetkými sponzormi a priateľmi, ktorí venovali nie málo do tohto projektu už pred mnohými rokmi.

 

Slovensko veľmi rýchlo môže zasiahnuť druhá vlna Smeru – SD a vo veľkej sile…

Teraz najčítanejšie