Denník N

Svetlé a temné stránky nedeľného predaja.

zdroj: denník N
zdroj: denník N

O tom, ako sa pozerajú na nedeľný predaj v susedných krajinách.

Nedeľný predaj. To je téma, ktorá je prepieraná už niekoľko týždňov nielen v médiách, ale aj vo verejných a súkromných diskusiách. Dnes som sa pokúsil urobiť pohľad na túto tému skrz optiku iných krajín.

K dispozícii som mal analýzu tridsiatich krajín, v ktorých je buď predaj v nedeľu neobmedzený alebo čiastočný zákaz nedeľného predaja. Jednalo sa o krajiny Európskej únie, Nórska, Islandu a Spojeného kráľovstva.

Z analýzy vyplýva, že krajiny bez akéhokoľvek „nákupného“ obmedzenia sú obľúbené dovolenkové destinácie. Sú to Bulharsko, Cyprus, Chorvátsko, Taliansko, Portugalsko, susedné Česko, Slovinsko, Island a iné. Krajiny ako Belgicko, spomínané Slovinsko a Portugalsko majú k predaju špecifické požiadavky. V Belgicku majú obchodníci povinnosť zavrieť obchody jeden deň v týždni, v Portugalsku si môžu svojvoľne regulovať otváracie hodiny a v Slovinsku zamestnanci nemôžu odpracovať viac ako dve nedele mesačne.

Ďalšou skupinou sú krajiny s obmedzeným nedeľným predajom. Aj v niektorých týchto krajinách s turistickými destináciami (Malta, Nemecko, Rakúsko, Španielsko, Nórsko) je v oblastiach so zvýšeným pohybom turistov nedeľný predaj povolený.

V Dánsku je rovnako povolený nedeľný predaj, obchody však majú upravené otváracie hodiny a môžu byť otvorené maximálne do 17.00. Vo Francúzsku každý rok obecné zastupiteľstvo určuje dvanásť nedieľ v roku, kedy povolia nedeľný predaj. V Grécku sa predaj odvíja od letnej a zimnej sezóny, v Spojenom kráľovstve sú vyňaté zo zákazu nedeľného predaja poľnohospodárske obchody ponúkajúce vlastné výrobky.

Pozoruhodným faktom je regulácia nedeľného predaja v niektorých krajinách a jej vývoj. Vo Fínsku bol do roku 2016 nedeľný predaj zakázaný. V Maďarsku ho v roku 2015 obmedzili zákonom, ale o rok neskôr opätovne povolili. V susednom Poľsku do marca 2018 bol nedeľný predaj povolený.

Na Slovensku je v súčasnosti platný zákaz nedeľného predaja v maloobchode z dôvodu koronakrízy a obchody, ktoré boli v minulosti otvorené majú „sanitárny deň“. Táto téma v súčasnosti u nás veľmi rezonuje a má do budúcnosti všelijaké prognózy. V parlamente sa objavujú prvé návrhy zákonov na jeho obmedzenie resp. zákaz.

Mali by sme však nechať slobodnú voľbu ľuďom, či budú v nedeľu pracovať alebo nie, či pôjdu nakupovať alebo budú tráviť čas s rodinou, pôjdu do prírody alebo budú vykonávať hocijakú inú činnosť. Nedeľa by určite nemala našu spoločnosť deliť.

V čom vidíte plusy a mínusy zatvorených obchodov v nedeľu Vy?

Teraz najčítanejšie

Milan Laurenčík

Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky. Člen Zahraničného výboru NR SR a Osobitného kontrolného výboru NR SR pre kontrolu NBÚ. Podpredseda Žilinského samosprávneho kraja, poslanec a predseda Komisie regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a životného prostredia Zastupiteľstva ŽSK. Od 2014 do 2016 starosta obce Terchová. ... zasadzujem sa o rozvoj regiónov, v ktorých bude radosť žiť....