Denník N

Keď je fasáda viac ako celý dom

Poslední dvaja velitelia národnej hasičskej jednotky - Pellegrini a Matovič/ Zdroj: spravy.pravda.sk
Poslední dvaja velitelia národnej hasičskej jednotky – Pellegrini a Matovič/ Zdroj: spravy.pravda.sk

Dopady korona krízy sme z medicínskeho pohľadu zvládli skvele. Hasičské jednotky pod velením oboch posledných šéfov urobili svoju prácu na jednotku. Dokonca až tak, že iné vyspelejšie jednotky sa pýtali na náš slovenský recept, ako zvládnuť vznikajúci požiar hneď v zárodku. Áno, treba uznať, zaskveli sme sa. No, každá minca má dve strany a zdá sa, že nové záchranárske zložky sa až príliš dlho sústredili len na jedno ohnisko, pričom to druhé začína páchať tiež značné škody. Namiesto toho, sme svedkami hasenia bezpečne uhasených miest.

Rýchly zásah

Buďme radi, že domček zatiaľ prežil prvý nájazd ohňa takmer, opakujeme slovo, takmer bez škôd. Je dosť možné, že paradoxne zastaralá záchranárska technika nám pomohla pri likvidácii prvotného požiaru. Nie, svojou perfektnou výkonnosťou, práve naopak, jej stav dávno po expirácii nás donútil konať oveľa skôr, než začali hasiť okolité jednotky. Správne a rýchlo zvolená stratégia nám zabezpečila úspešný výsledok. Dnes to však už nestačí.

Nový neskúsený veliteľ

Požiar sa rozhorel v najnevhodnejšom čase. Dlhoročná rota musela po dlhých rokoch opustiť svoje miesta a nastúpil mladý neskúsený súbor. Na ich smolu musel začať práve v najhoršom čase. Snahu a odhodlanie novej hasičskej jednotke nemožno uprieť. To rozhodne nie. Ich neskúsenosť sa však i tak prejavila a stále prejavuje. Práve koncentrácia na jedno ohnisko je slabým miestom. Skúsený hasič sa pozerá na požiar ako celok a snaží sa zachrániť, čo možno najviac. Hlavná ťarcha zodpovednosti padá na hlavného veliteľa zásahu. Navyše, okrem techniky zásahu je zodpovedný aj za svojich ľudí. Inak povedané, za to, aby ťahali pri akcii za jeden koniec povrazu a urobili pre záchranu majetku a ľudí maximum. Zatiaľ sa skôr zdá, že jednotný postup je skôr zbožné prianie ako realita.

Hasenie na nesprávnom mieste

Nejednotnosť novej jednotky sa prejavuje v rozličných technických parametroch zásahu. Tá vplýva na základný parameter účinnej pomoci a tou je rýchlosť. Tá je pri požiari rozhodujúcim faktorom na ceste k úspechu. Jednotka síce na mieste požiaru stále operuje, lenže oheň mení svoje vlastnosti a čo je najhoršie, rozširuje sa. Veliteľ však stále tvrdohlavo kontroluje miesta, ktoré už nie sú nebezpečné. Navyše, niektorí jeho podriadení sa na spoločných schôdzach hrajú so zápalkami ako malé deti. Ich konanie je viac ako nezodpovedné, pretože ich hra môže spôsobiť ďalší požiar, ktorý môže ohroziť jednotu celých komunít. Namiesto toho by bolo vhodné zapracovať na tom, aby obyvatelia neprišli o celú strechu nad hlavou a obživu. Ak zachránime základ, potom môžeme riešiť prístavbu, no určite nie naopak…

Teraz najčítanejšie

Michal Bardáč

Zaujíma ma všetko, čo sa okolo mňa deje. Trpím zvedavosťou, ktorá spoluvytvára môj názor na svet. Chcem informácie, ktoré môžem spájať do súvislostí. Ovplyvňujú totiž môj/náš život. Tento priestor je ideálny na to, poukázať na ne a hľadať riešenia... Moje staršie publikované texty môžete nájsť na adrese migelbardac.blogspot.com