Denník N

Je jednoduchšie byť úspešný ako neúspešný!

Máš len jeden život, avšak keď ho odžiješ „dobre“, jeden život je všetko, čo budeš potrebovať.

Jeden život stačí

Máš len jeden život, avšak keď ho žiješ „dobre“, jeden život je všetko, čo budeš potrebovať. Nepotrebuješ mať tisíc „reinkarnácií“, ani deväť životov ako mačka. Túto konkrétnu životnú skúsenosť a tento konkrétny život stačí uchopiť tak, že ho žiješ „naostro“, že toto nie je iba tréning, žijeś ho „naozaj, naozaj „. Zhasnúť Playstation, vypnúť Facebook, nie je čas na nezmyselné brigády, vzťahy a kamarátov čo ťa držia pri zemi…

A v tom konkrétnom živote teraz, vieš mať výsledky merateľné napríklad tým, ako a do čoho investuješ svoju energiu a čas – ničím iným, ani statkami, ani peniazmi. Tie sú len jedna z ďalších foriem odmeny. Pointa nie je stotisíc, ale čo najviac zmenšiť medzeru medzi tým, čo si v živote praješ a tým čo od života dostaneš. Momentálne preživáme (Covid) veľký wake up call a máme šancu a čas sa zamyslieť.  Do čoho sa pustiť a kadiaľ ďalej ísť. Avšak, to nik nezistí za teba, to musíš ty sám. Teraz a nie potom, nie keď skončím tú a tú školu, tak potom, to a to, …keď odrastú deti, …keď dokončím ten projekt. Nikdy nebude „dobrý čas“.

Nepripravuj sa teraz, na život potom (keď už konečne budeš môcť žiť). Všetci nejako prežijeme, cieľ však nie je prežívať, ale žiť. Život je dnes a stojí za to! Tak ako sto, či ešte päťdesiat rokov nazad, existovali veľké kancelárie so stovkami úradníkov a telefonistov a aj v dnešnej dobe sú presne také isté kancle. Akurát ich nazvali Open Space Office, úradníkov premenovali na Key Accountov a s telefonistov sú Customer Service Managers. Predtým tam mali písacie stroje a teraz počítače.  Je na tebe, či tam chceš sedieť medzi nimi. Môžeš, ale hlavne nemusíš!

Môžeš kreovať svoj vlastný život a vlastný svet, môžeš si vytvoriť svoj vlastný office. Aj keď to nebude podnikanie, ale budeš sám za seba zodpovedný. Aj červík aj lastovička, aj čašník aj kuchár, aj šofér, aj account aj manager, všetci vedia „len tak“ žiť svoj život,… Ale keď tomu chceš dať nejaký „vyšší“ smer, ak sa chceš večer pozrieť sám sebe do zrkadla, tak možno by bolo dobré dať tomu aj cieľ.

Ak máš reálne záujem začať, nie je čas strácať čas. Musíš si dať len priestor zastaviť a popremýšľať.  Ako keď sa stratíš v lese, musíš postáť, otvoriť mapu, zistiť kde si a rozmýšľať ako a kam ďalej.

Je jednoduchšie byť úspešný ako neúspešný!

S prevzatím zodpovednosti, prídu aj obavy. Čo sa stane ak sa to nebodaj nepodarí, ak to nevyjde, čo ak…Skôr by si však mal mať obavy z toho, čo sa stane, ak nespravíš to a ono by to vyjsť aj mohlo. Nemať obavy z toho, že čo sa také môže stať. Nemať obavy, že ak rozbehneš firmu, nakúpiš napr. palety kávy a tá nepôjde na odbyt. Skôr by si sa mal báť toho, že čo sa stane, ak do toho nepôjdeš a tvoja káva by šla ako teplé rožky :)

Nestane sa nič zlé, ak spravíš všetko pre to, aby to dopadlo dobre! Vždy to dopadne dobre. Je jednoduchšie byť úspešný ako neúspešný! Neúspech je vedomé rozhodnutie, že to nepôjde. Ak budeš 200 hodín mesačne makať na tom, aby to fungovalo (aj tá káva a to je na trhu tisíc ďalších predajní kávy),  tak to pôjde!

Fakticky je na výber iba z dvoch možností,. Buď to pôjde, alebo nie.

Príklad:. Bol jeden pán a ten mal dvoch synov. Ten pán bol veľmi úspešný podnikateľ, no zároveň aj alkoholik. Sused prišiel za bratmi a spýtal sa ich:  „Počuj Mirko, prečo tak strašne piješ?“. Miro sa zamyslel a vraví: „No však som to videl doma, čo iné mohlo zo mňa byť?“ Sused išiel za druhým bratom a vraví mu: “ Jožko, ako je možné, že si tak veľmi úspešný?“. Jožko sa zamyslel a vraví: „No však som to videl doma, čo iné mohlo zo mňa byť?“. Každý s bratov si vybrali z otcovej „ponuky“ možností.

A tak isto je to aj s nami, vždy je na výber! Buď to pôjde, alebo nie.

Teraz najčítanejšie

Roman Hutira

Verím, že každý z nás je strojcom svojho štastia. Sami si vieme ovplyvniť vlastný osud a tým ďalej pomôcť druhým.