Denník N

Môj študentský život v Cambridge

Anglické mesto Cambridge a s ním spojenú univerzitu väčšine ľuďom netreba predstavovať. Za viac než 800 rokov jej histórie tu stihli študovať ľudia ako Isaac Newton, Charles Darwin a David Attenborough. Je ale dnešný život v Cambridgei moderný, alebo naopak iba spomienka na dávnu slávu? Ak sa chceš dozvedieť nielen to, ale oveľa viac o živote a štúdiu v tomto meste, čítaj ďalej!

Meno: Adam Sroka
Univerzita: University of Cambridge
Odbor: Engineering
Ročník: druhý z štvorročného štúdia Master of Engineering

Všeobecná atmosféra

Trinity College Great Court. Foto: archív A.S.

Cambridge by bol na slovenské pomery so svojimi viac než 120-tisícmi obyvateľov vcelku veľké mesto, no jeho historické centrum s úzkymi uličkami a malými obchodíkmi mu dodáva až priam dedinskú atmosféru. Keď sa prechádzaš medzi stánkami so zeleninou na vždy aktívnom trhovisku na hlavnom námestí, tak nebyť anglicky hovoriacich predavačov možno ani nezistíš, že nie si na trhu v nejakom meste doma na Slovensku. Teda, pravdepodobne by ti neušli aj (o dosť vyššie) ceny v britských librách a všeobecnú orientáciu predavačov na turistov, no to nič nemení na príjemnom pocite, pri ktorom sa necítiš ako malá ryba vo veľkom oceáne. Trh sa ale okrem turistov zaujíma aj o viac než 20-tisíc Cambridgeských študentov a študentiek, no predovšetkým až v noci — každý večer sem príde Van of Life (Dodávka života), v ktorej ti do tretej rána pripravia fast food, ktorý ti doslova dodá život po dlhej noci.

Popri občasnom prechádzaní na trhu sa ale obvykle niekam ponáhľaš, pričom s týmto problémom pomáha veľkej časti obyvateľov Cambridgeu bicykel. Nie nadarmo sa Cambridge pýši titulom Bicycle capital of the UK (Hlavné mesto bicyklov v Anglicku), keďže tu v priemere každý tretí dospelý človek bicykluje aspoň 5-krát do týždňa. V praxi to však pre teba znamená asi iba to, že často meškáš, lebo nevieš nájsť miesto na parkovanie (tvojho bicykla). To je aj napriek nespočetne veľa stojanom na bicykel v celom meste, keďže centrum mesta je prístupné iba pešo, alebo na bicykli. Každopádne, ak zrovna nekľučkuješ pomedzi turistov fotiacich sa uprostred cesty, môžeš sa kochať pohľadmi na krásne staručičké budovy rôznych Colleges (časti univerzity, na ktorých sú ubytovaní študenti), pre ktoré je Cambridge známy.

Lokálne pomery

Knižnica a veža s hodinami na Pembroke College, University of Cambridge v Anglicku.
Pembroke College Library and Clocktower. Foto: archív A.S.

Ako študent či študentka na Cambridgei oficiálne patríš nielen pod slávnu University of Cambridge, ale aj pod jednu z jej 31 Colleges, čo sú inštitúcie, ktoré tvoria z časti samotnú univerzitu a popri inom zabezpečujú príjmanie študentov, výučbu a hlavne ubytovanie. V praxi to znamená, že o ubytovanie sa obvykle nemusíš starať, lebo ti ho poskytne College, vo väčšine prípadov na celú dĺžku tvojho štúdia, čo je veľkou výhodou oproti veľa iným britským univerzitám. Je tiež štandardom, že dostaneš izbu sám/sama pre seba, pričom s ostatnými zdieľaš iba kuchyňu a kúpeľňu. Okrem iného to znamená, že sa ani ani nemusíš veľa snažiť a budeš mať veľa možností sa spoznať a porozprávať s novými ľuďmi a dozvedieť sa aj všeličo o iných študijných odboroch. Dôležitou životnou skúsenosťou je tiež to, že sa (ne)naučíš zdieľať v láske a harmónii spoločné kúpeľne a kuchyne a tolerovať to, že si niekto nechal svoje riady namočené v umývadle už 4 dni. Teda, to je v prípade ak sa rozhodneš si variť svojpomocne, čo obvykle nie je tvoja jediná dostupná možnosť.

Okrem nadobúdania nových kulinárskych zručností (a možno aj nižších chuťových štandardov) existujú totiž rôzne možnosti, ako sa stravovať. Každá College má vlastnú Hall, čo je britský ekvivalent slovenskej jedálne len s tým rozdielom, že je väčšinou na trošku vyššej úrovni. Neponúkajú sa tu iba raňajky, obedy, či večere, ale aj takzvané Formal Dinners, čo sú troj a viac-chodové večere, pri ktorých ťa obslúžia čašníci a všetci účastníci a účastníčky musia byť v oblekoch/šatách a habitoch (je to ako v Harrym Potterovi). Všedný deň však častokrát pozostáva aj zo stravovania na Departmente (fakulte), kde sú obvykle bufety alebo reštaurácie. Vo veľkej väčšine týchto zariadení platia študentské zľavy, čiže za jedlo zaplatíš niekedy iba polovicu toho, čo tam zaplatí niekto, kto nie je študent či študentka. Túto skutočnosť si však obvykle uvedomíš, až keď sa ideš najesť do mesta, kde už nenájdeš študentskú zľavu úplne všade. Z vlastnej skúsenosti viem, že sa ti zrejme málokedy bude chcieť ísť jesť niekam inam, takže si môžeš naplno užívať veľké porcie za študentské ceny.

Aj napriek možnej lenivosti sa každý študent a študentka musí nejako dopraviť z Collegu na Department, pričom tiež existuje viacero spôsobov, ako to docieliť. Drvivá väčšina spadá do dvoch kategórií — buď chodíš do školy na bicykli, alebo pešo. Výber je na tebe, no je z veľkej miery determinovaný vzdialenosťou medzi tvojou College a tvojim Departmentom, teda medzi tým, kde bývaš a kam sa chceš každý deň dostať. Mnohé Colleges sa nachádzajú v centre mesta, alebo sú blízko nejakého Departmentu a dostať sa ráno na prednášku ti zaberie menej ako 10 minút chôdze. Druhý extrém môže byť, keď je tvoja College na opačnom konci mesta ako tvoj Department, kedy ti to môže v rannej zápche trvať na bicykli aj 20 minút.

Je teda určite vhodné si tieto veci pozrieť na mape ešte predtým, ako sa budeš hlásiť na nejakú College, nech potom nezostaneš prekvapený. Výhodou je, že chôdza pešo, alebo aj bicyklovanie sú omnoho lacnejšie ako iné formy dopravy a ty sa budeš môcť smiať tvojim londýnskym kamarátom, koľko míňajú na metro. Ak by si chcel/a skúsiť niečo iné, sú tu tiež autobusy a taxíky či Uber, no v rannej špičke sa určite dostaneš do cieľa rýchlejšie na bicykli, niekedy dokonca aj pešo. A nemusíš sa báť, taxíky budeš môcť využiť v noci, keď sa budeš chcieť dostať z klubu domov, ale vzhľadom na tvoj stav bude či už bicykel, alebo aj chôdza príliš nebezpečná.

Študentský život a voľný čas

Študentská izba vo Swirles Court, Girton College. Foto: archív A.S.

Nočný život a kluby však zďaleka nie sú to jediné, čo Cambridge svojim študentom a študentkám ponúka na trávenie voľného času. Ako prvé je určite nutné spomenúť Societies (študentské spolky), keďže skoro každý študent sa angažuje vo viacerých z nich. Študentských spolkov je naozaj všehochuť — od odborovo orientovaných (matematický, biologický …), ktoré často organizujú prednášky od významných osobností, cez športové kluby(rôzne veslárske kluby, hokej, šerm, skoro akýkoľvek iný šport…), ktoré organizujú tréningy a súťaže, národné študentské spolky (pre Slovákov a Čechov je tu Czech and Slovak Society, no človek môže skúsiť aj societies iných krajín), v ktorých sa máš možnosť spoznať s ľuďmi z nejakej krajiny, až po naozaj špecializované spolky (Startup society, Cambridge Union — debatná society, či dokonca Society of Chocolate and Knitting (spolok čokolády a štrikovania)). V skratke, nebudeš si mať problém vybrať… respektíve budeš si mať problém vybrať, lebo toho bude na výber viac, ako sa dá stihnúť!

Mimo študentských spolkov je toho v Cambridgei veľa, čo môžeš popri škole (teoreticky) stihnúť. Keď napríklad nechceš venovať priveľa času nejakému športu, no chceš zostať fit, každá College má aj vlastné spolky venované rôznym športom, ktoré sú však na oveľa nižšej a uvoľnenejšej úrovni. Colleges majú tiež štandardne posilňovňu, alebo rôzne športové zariadenia, ktoré sú obvykle zadarmo (niektoré Colleges majú dokonca aj vlastný bazén) a môžeš ich využívať kedy sa ti zachce. V Cambridgei je tiež populárny tzv. „punting“, čo je plavba po rieke Cam v britskom ekvivalente gondoly, s tým rozdielom, že namiesto vesla používaš dlhú palicu s ktorou sa odrážaš od dna rieky. Je naozaj super si to vyskúšať, aj keď už po pár minútach budeš v duchu preklínať človeka, ktorému napadlo vymeniť veslá za palicu, keďže sa ti bude konštantne zabárať do dna rieky a nakoniec budeš mať šťastie, ak nespadneš z loďky.

Po dlhom dni je vždy dobrý nápad si ísť niekam sadnúť na pivo, pričom podnikov na túto činnosť nie je v Cambridgei vôbec málo. K najznámejším patrí určite The Eagle, ktorý je otvorený už vyše 350 rokov a v minulom storočí v ňom oznámili objav DNA. Mimoškolské aktivity sa nekončia ani cez zimné prázdniny, kedy každoročne organizuje Cambridge spolu s Oxfordom Varsity Trip, čo je spoločná lyžovačka v krásnych francúzskych Alpách pre viac ako 3000 študentov a študentiek, so všetkým dobrým čo k nej patrí a za veľmi prijateľnú cenu.

Financovanie

Študentský obed v Robinson college. Foto: archív A.S.

Slovenských stredoškolákov a stredoškoláčky trápi často pred hlásením sa na britské univerzity otázka, či si to budú môcť finančne dovoliť, pričom v drvivej väčšine prípadov je správna odpoveď taká, že môžu.

Výdavky sa dajú rozdeliť do viacerých kategórií, pričom najväčšie z nich sú školné a ubytovanie. Školné je pre študentov z EÚ v čase písania tohto článku 9500 libier ročne, pričom každoročne rastie. Brexit taktiež dvíha neistotu, či sa táto suma nezmení a preto sa v Unimaku budeme snažiť poskytovať budúcim vysokoškolákom informácie hneď, ako budú dostupné. Výdavky na ubytovanie sú skôr variabilné a závisia od danej College, preto treba pred odoslaním prihlášky pozerať aj na tieto informácie. Ceny sa pohybujú v kategórii približne od 100 do 200 libier týždenne, čo sa teda môže kľudne vyšplhať aj na 7000 libier ročne. Ďalšie dôležité kategórie výdavkov idú na jedlo, dopravu (bicykel), societies a často nesmierne veľa zbytočností z Amazonu, keďže ponúka Prime na pol roka zadarmo. V konečnom dôsledku to všetko môže nárast až na 20-tisíc libier ročne, čo je naozaj veľa, no určite netreba chytať paniku.

Okrem peňazí tvojich (rodičov) totiž existuje mnoho spôsobov financovania. Britská vláda doteraz ponúka študentom a študentkám z EÚ Tuition Fee Loan, čo je pôžička pokrývajúca celú cenu školného, teda skoro polovicu všetkých nákladov. Táto pôžička má tiež veľmi dobré podmienky splácania — ak nezarábaš, nemusíš platiť nič a ak zarábaš, tak platíš iba pár percent nad určitú hranicu, čiže keď zarábaš povedzme menej ako 1000 eur mesačne, znovu nemusíš platiť nič. Je to stále pôžička, čiže máš na nej úroky, no určite sa pri nej nemusíš báť, že ťa dostane na mizinu. Samotná univerzita tiež ponúka študentom a študentkám jej vlastnú Bursary, čo je štipendium, ktorého výška závisí od príjmu tvojich rodičov. Maximálna výška je 3500 libier ročne, pričom získať plnú výšku pri priemernom slovenskom plate oboch rodičov nie je príliš komplikované. Tieto peniaze navyše nemusíš nikdy splácať, je to niečo ako darček od univerzity. Po Tuition Fee Loan a Bursary ti teda zostane možno 5000 libier ročne, ktoré potrebuješ zaplatiť počas roka, čo už nie je tak obrovský znejúca suma. Navyše existuje mnoho ďalších štipendií, napríklad Štipendium Martina Filka, ktoré ti pokryje všetky náklady počas dvoch rokov, ak sa po vyštudovaní zamestnáš na istý čas vo verejnej správe.

V konečnom dôsledku by teda financovanie určite nemalo byť niečo, čo ťa odradí od štúdia na Cambridgei. Z vlastnej skúsenosti viem, že veľa stredoškolákov a stredoškoláčok sa ani neodváži kvôli financovaní hlásiť do Anglicka, čo je naozaj škoda, keďže sa tým vzdávajú šance študovať na jedných z najkvalitnejších univerzít sveta. Ak máš riešiť podobné, alebo akékoľvek iné otázky, neváhaj nám do Unimaku napísať a spoločne určite nájdeme riešenie. Netreba sa báť, lebo si to ani nemusíš uvedomovať, že Cambridge možno čaká práve na teba :) .

Teraz najčítanejšie

Unimak

Unimak je občianske združenie slovenských a českých študentov a študentiek na prestížnych zahraničných univerzitách, ktorí chcú zdieľať svoje skúsenosti so všetkým, čo štúdium v zahraničí prináša. Poskytujú bezplatnú pomoc stredo- i vysokoškolákom a školáčkam pri prijímacom procese na svetové univerzity.