Denník N

Smej sa. Ako pomôcť smútiacemu priateľovi (VII)

Smiech v období po strate blízkeho môže priniesť do života mnoho dobrého. Sprevádza ho emočné uvoľnenie, zníženie napätia v tele a pocit vitality.

Tento článok sme pre Vás pripravili ako súčasť projektu „Ako pomôcť smútiacemu priateľovi“.  Nechajte sa inšpirovať článkami s originálnymi ilustráciami Daniely Olejníkovej, praktickými odporúčaniami našich terapeutov a rozhovormi v našich podcastoch.

Možno Vás prekvapí, že aj v období smútenia sa dokážeme smiať.

Smiech v období po strate blízkeho môže priniesť do života mnoho dobrého. Sprevádza ho emočné uvoľnenie, zníženie napätia v tele a pocit vitality. Smiechom nezrádzame toho, koho sme stratili a milovali. Smiech je nákazlivý. Pomáha premeniť bolesť zo straty opäť na radosť.

Sprevádzanie priateľa, ktorý smúti, je dlhá cesta. Privítajte a otvorte sa momentom, keď smiech môže obohatiť Váš život. Nevyhýbajte sa im, ale ani ich nevyhľadávajte. Smiech príde sám, keď sa mu otvoríme.

Som schopný zasmiať sa? (cvičenie)

Pohodlne sa usaďte na tichom mieste. Zavrite oči a zhlboka dýchajte. Predstavte si seba ako malé dieťa, ktoré je pripravené sa smiať. Vnímajte toto dieťa a predstavte si situáciu, keď sa smeje. Smejte sa s ním 2 min. Zmenilo sa niečo vo Vašom tele? Ako sa zmenila Vaša nálada?

Ak je článok pre Vás inšpiratívny, ZDIEĽAJTE ho prosím na sociálnych sieťach. Možno tak pomôžete práve Vy tomu, kto takúto pomoc hľadá a potrebuje. Ďakujeme.

plamienok ponuka

Teraz najčítanejšie

PLAMIENOK n.o.

Sme nezisková organizácia, ktorá je na Slovensku priekopníkom rozvoja detskej domácej paliatívnej/hospicovej starostlivosti a smútkového poradenstva a terapie pre deti a ich rodiny. Od roku 2002 bezplatne poskytujeme nevyliečiteľne chorým a zomierajúcim deťom domácu paliatívnu liečbu a starostlivosť. Deti navštevujeme doma v okruhu 2 hodín jazdy od Bratislavy. Od roku 2011 V Centre pomoci smútiacim deťom a rodinám v Bratislave na Zadunajskej ulici 6 bezplatne poskytujeme psychologickú, terapeutickú a poradenskú omoc smútiacim deťom a ich blízkym ako aj dospelým po strate dieťaťa. Do centra môžu prísť smútiace deti a rodiny z celého Slovenska. Od roku 2003 vzdelávame študentov, odborníkov a laickú verejnosť, aby sa kvalita detskej paliatívnej starostlivosti na Slovensku zlepšovala. Týmto blogom chceme prispieť k tomu, aby sa povedomie o paliatívnej starostlivosti na Slovensku zvyšovalo.