Denník N

Ani ryba, ani rak

Kto má hlavné slovo v slovenskom futbale?/ Zdroj: sport.zoznam.sk
Kto má hlavné slovo v slovenskom futbale?/ Zdroj: sport.zoznam.sk

Vo vyspelých európskych krajinách sa pomaly vracia futbalový život do normálu. Vo štvrtok obnovili ligový futbal na Pyrenejskom polostrove, derby zápasom medzi FC Sevilla a Betisom. Dnes sa k zástupu obnovených súťaží pridá aj naša Fortuna liga. Človek by si myslel, že akí sme my na Slovensku skvelí. Týmto krokom predsa patríme k vyspelým európskym krajinám, nie? Pri detailnejšom pohľade zistíme, že obnovená liga je iba riadny paškvil.

Detinský alibizmus

Väčšinou, keď naši zodpovední činovníci majú ukázať svoju kompetentnosť a pripravenosť riešiť neočakávané udalosti ich krízový manažment absolútne zlyhá. Namiesto toho, aby sme svetu ukázali vyspelosť, prezentujeme sa pred svetom spôsobom, že sa nám smejú nielen v blízkom, ale i vzdialenejšom svete. Ak sa naši futbaloví funkcionári riadia heslom, že aj negatívna reklama je reklama, potom je všetko v najlepšom poriadku. Tento text sa potom stáva trošku bezpredmetným. Nevedno. Avšak aktuálny výmysel dohratia sezóny s piatimi zápasmi nadstavby je skôr nepodarený žart. Vyhovárať sa na to, že odohratie jarnej časti v plnom desať kolovom formáte nebolo možné z časových dôvodov, jednoducho neobstojí. Zvlášť, keď usmernenia UEFA umožňovali takýto prístup. Nová sezóna by sa jednoducho začala o niečo neskôr. Z tohto rozhodnutia sa ponúka nasledovný záver. Väčšina našich klubov nie je ekonomicky, ani personálne (hráčsky) pripravená fungovať v režime streda – sobota. Inak povedané, od profesionality máme na míle ďaleko. Kluby si naoko odhlasovali regulárne ukončenie sezóny. Vymysleli však „kompromis“, ktorý urobil z tohto ročníka nechutný guľáš nechutiaci nikomu.

Nejasné kompetencie

Dôkazom toho, že v slovenskom futbale vládne úplný chaos sme sa mohli presvedčiť aj pri debate o uzavretí súťaže. Znamenalo by to, že tento rok by z ligy nikto nevypadával, rovnako by nikto ani nepostúpil. Skvelé. Prešlo však iba niekoľko hodín a všetko bolo inak. Do hry vstúpil sám prezident nášho futbalového zväzu Kováčik. Pravidlo, ktoré odsúhlasila Únia ligových klubov (riadiaci orgán ligy) zmenil Výkonný výbor zväzu a všetko bolo zrazu naopak. Strácate sa? Ak áno, nič si z toho nerobte, to len pravá ruka nevie, čo robí ľavá a opačne. Chyba nie je vo vašej mozgovej kapacite, len naši futbaloví kompetentní sú „skutoční lídri“. 

Obmedzený náboj

Z tohto chaosu vzniknú zaručene tri závery. Prvým je fakt, že Slovan je majstrom prakticky už teraz. Na ich škodu však prišli o päť kvalitných prípravných zápasov na európske poháre. Po druhé, aktuálne posledné Pohronie nedostalo možnosť získať 15 bodov potrebných na záchranu. Tretím a najzávažnejším dôsledkom tohto amaterizmu sú a budú ešte naštrbenejšie vzťahy. Nielen medzi samotnými klubmi, ale v slovenskom futbale ako celku, pričom náprava nebude trvať týždeň ani dva…

Teraz najčítanejšie

Michal Bardáč

Zaujíma ma všetko, čo sa okolo mňa deje. Trpím zvedavosťou, ktorá spoluvytvára môj názor na svet. Chcem informácie, ktoré môžem spájať do súvislostí. Ovplyvňujú totiž môj/náš život. Tento priestor je ideálny na to, poukázať na ne a hľadať riešenia... Moje staršie publikované texty môžete nájsť na adrese migelbardac.blogspot.com