Denník N

Pellegrini a Raši vysmiati v drahých oblekoch a ja s káblom trčiacim zo steny

Praktická sonda do života štátneho IT podfarbená lovestory na telefón.

Ak som si doteraz myslela, že založiť transparentný účet na pobočke nemenovanej banky je najväčšia byrokratická výzva v mojom živote, po troch volebných kampaniach už môžem ísť pracovať ako špecialista na transparentné účty. Hovorí sa, že život prináša stále nové výzvy a jednu takú priniesol aj mne. V podobe misie zvanej založenie účtu v štátnej pokladnici.

Na úvod musím konštatovať, že bez úžasného prístupu pracovníčky štátnej pokladnice, v kombinácii s rovnako ústretovým prístupom pracovníka Datacentra, by som si už asi užívala karanténu na niektorom oddelení psychiatrie, čo však neznamená, že k tomu ešte stále nemám veľmi blízko.

Ďalšie fakty na úvod sú, že nerozumiem, prečo si musí politická strana pre účely prijatia príspevku zo štátneho rozpočtu založiť účet v štátnej pokladnici a nemôže jej byť tento príspevok poukázaný ako transfer na bežný účet v komerčnej banke. Kľudne aj na osobitný, kľudne aj na transparentný. Rovnako nerozumiem tomu, ako môžu dvaja páni, Peter Pellegrini a Richard Raši, zodpovední za digitalizáciu štátneho IT chodiť po svete vysmiati, v drahých oblekoch a dizajnových rúškach a presviedčať nás o svojej bezchybnosti ruka v ruke so snahou zachrániť túto banánovú republiku v podobe novej politickej strany.

Teraz recept. Na založenie účtu v štátnej pokladnici potrebujete:

  • 3x tlačivo adresované Štátnej pokladnici, pričom na dvoch musí byť overený podpis
  • 1x tlačivo adresované Datacentru
  • 1x súhlas správcu budovy, v ktorej máte sídlo so zriadením FDSL linky
  • 1x objednávka USB token adresovaná spoločnosti PosAm

Keď si myslíte, že toto ste zvládli, zistíte, že do receptu vstupuje Slovak Telekom. Slovak Telekom v dvoch etapách. Jedna etapa pozostáva z predprípravy, čo v preklade znamená, že príde pán, ktorý vám do zásuvky zastrčí 2m kábel a povie, že to je za neho všetko a máte čakať na kolegov. Medzitým vám zavolajú, že USB token ste si síce objednali v PosAm, ale programuje sa v Datacentre a môžete si ho tam prísť zobrať. OK, to je síce pre vás nepochopiteľné, ale vykonáte. Pri preberaní USB tokenu vám pani oznámi, že prihlasovacie údaje vám boli deň predtým zaslané poštou. Takže máte kábel, USB token, prihlasovacie údaje na ceste a stále čakáte, čo sa bude diať. Zrazu sa ozve druhá etapa Slovak Telekom, že prídu s routerom. Hurá, posuniete sa o ďalší krok. Pán príde, strčí kábel do routera a odchádza. Na otázku, čo vy s tým teraz ďalej, povie, že softvérovo to zastrešuje Datacentrum. Tak voláte opäť do Datacentra. Zlatý človiečik sa vás začne pýtať na nastavenia, IP adresy a po troch dňoch „pingovania“ zistíte, že podľa všetkého má Slovak Telekom chybu na linke.

Áno, Slovak Telekom po ďalšom dni priznáva chybu v konfigurácii a vy ešte jeden deň čakáte na jej odstránenie.

S pánom v Datacentre si medzitým vytvoríte platonický, telefonický vzťah a ďakujete niekomu tam hore za ľudí ako je on. Prostredníctvom telefónu vám pomôže inštalovať softvérový balíček k účtu v štátnej pokladnici a na otázku, akým spôsobom sa vykonávajú prevody a či je možné sa niekde dopátrať k nejakým informáciám, čo s tým, vám odpovie, že máte nárok na technickú podporu, ale to už je iné oddelenie Datacentra.

Jedna platonická lovestory končí, nový týždeň začína a vy sa tešíte na ďalší zamatový hlas, ktorý vám možno pomôže pracovať s účtom v štátnej pokladnici, keďže ste ho konečne po 28 dňoch zriadili a oživili.

Milý pán Pellegrini, milý pán Raši, prosím, skôr ako nás začnete oblbovať v tom, aký ste vy nový smer a zodpovedná zmena, skúste si absolvovať tento proces v praxi a poznatky z neho získané použite na konkrétne návrhy v zlepšení informatizácie štátneho IT. Možno by ste konečne v rámci tohto sektora aj niečo urobili. Hm, a tú skoro miliardu, čo sme už do toho dali, nám už asi nikto nevráti však? Vy by ste nemohli? Ja by som vám to fakt dala zosobniť.

A ešte jedna výzva asi na ministra vnútra. Prosím, nemôžete zmeniť zákon o financovaní politických strán tak, aby boli peniaze zo štátneho rozpočtu poukázané na komerčný alebo transparentný účet v banke namiesto zavádzania telefónnych káblov a mesačného procesu, v rámci ktorého má človek pocit, že sa vrátil do jaskyne a pokúša sa o prvý kontakt s internetom?

Ďakujem.

Teraz najčítanejšie

Jaroslava Lukačovičová

Poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska, prezidentka účtovnej asociácie a expertka na dane, odvody a podnikateľské prostredie.