Denník N

Smer sa nemení na Smer A a Smer B. Skôr na dve céčka

Malý poznatok k smerovaniu Smeru

Smer sa delí. Na sociálnych demokratov a sociálnych demokratov. Na ľavicu a ľavicu. Na zlých a zlých, neschopných a neschopných.

Smer sa tak podľa mňa nemení na A-tím a záložný B-tím, ako je to napríklad bežné v talianskej futbalovej lige. Delí sa na dve podobné skupiny, ktoré by sa dali od seba odlíšiť, ale majú toho aj veľa spoločného. Nie je jasné, kto všetko ešte prejde k Pellegrinimu od Fica či od inej strany.

Fico ostáva ako symbol mafie, politickej žumpy, arogancie a pokrytectva. Fico má blízko tak k Harabinovi, ako i k Mečiarovi a podobným politickým vykopávkam. Hovorí sa, že Fico chráni zlodejov, ale v nejednom prípade to skôr ukazuje, že zlodeji chránia svojho šéfa a celý tento kolotoč už funguje veľmi, veľmi dlho. A áno, môže povedať, že za to môže vláda Radičovej.

Pellegrini vystupuje na prvý pohľad ako rozumnejší, novší a teda modernejší politik. Jeden z tých, čo to mohol niekedy dávno myslieť dobre, ale čoraz častejšie vidno omyly tohto videnia sveta. Pellegrini je ako kúzelník, ktorý je čoraz viac trápny ako zaujímavý a čoraz viac ľudí pozná jeho triky. Pellegrini je tak nádej, ktorá nie je v skutočnosti nádejou, len nepríjemným panáčikom, ktorého musíme pretrpieť – a ktorému nemôžeme veriť.

Je tu však niečo, čo ma na celom delení zaujalo najviac. Erik Tomáš a Ľuboš Blaha sú dvaja kohúti, ktorí chcú pre seba čo najviac priestoru a ukázať, že sú to podľa nich veľmi dôležití hrdinovia, géniovia, vodcovia a neviem čo všetko. Nečudujem sa, že idú od seba. Erik Tomáš vie povedať klamstvo s neskrývanou agresivitou, ale na ultra mega power bullshit storm Ľuboša Blahu nemá. V podstate je to súboj Dávida (Erik) s Goliášom (Ľuboš) o tú najlepšiu lopatku v pieskovisku. Za pieskovisko považujú celú túto krajinu a ja obidvom subjektom prajem 4.9%.

Štiepenie Smeru je v tomto prípade tiež jednoduchou hrou. Niektorým ľuďom, ktorí prehliadajú zlodejiny a neodbornosť Smeru, vadí Fico. Tak je možné, že Pellegriniho strana samotná bude mať väčší výtlak ako Fico+Pele v jednej spoločnej strane. Zároveň sú niektorí ľudia, ktorí sa do politiky vôbec nerozumejú a budú voliť Fica a Smer, bez ohľadu na to, či nejaký Pele existuje.

Výsledkom tak môže byť príšerná a dovolím si povedať že katastrofálna koalícia Fico+Pele+Harabin+Danko alebo nejaká podobná tragédia. podobná, akú sme tu už mali, keď si Fico podal ruky s Mečiarom a Slotom.

Teraz nemusia myslieť, robiť nejakú dobrú robotu, navrhovať zlepšenia – pretože hádzať špinu na Matoviča a spol vedeli vždy lepšie ako vládnuť.

Poznámka na záver: Od Fica odišli všetci, ktorých sme mohli považovať za odborníkov. Neskôr tí, ktorí nedržali hubu a krok. A teraz tí, ktorí si myslia, že dokážu vyjednávať s mafiou aj bez Fica. Kto mu ostáva? Blaha, pár iných trolov a pár ľudí, ktorých si nikto nepamätá, lebo robia len poslušné biele koníky – a armáda Maznákov a pomýlených vlastencov. Žiadne áčko, ani béčko. V rozumnejších krajinách je to tak na FX a facku z každej strany.

 

Teraz najčítanejšie

Stanislav Hoferek

Som človek, ktorý si rád vyberá a dáva prednosť tolerancii pred nenávisťou. Mám rád otvorenú spoločnosť, úprimnosť a zdravú zvedavosť. Vlastním Greenie knižnicu a podporujem vzdelanosť a práce amatérskych autorov.