Denník N

Najväčší problém katolicizmu

Katolicizmus všeobecne, ale zvlášť ten na Slovensku má veľa problémov, no jeden z nich je podľa mňa najväčší. Veľmi jednoducho by sa dal zhrnúť do jediného slova. Najväčším problémom katolicizmu je láska. Je to paradoxné, ale je to tak.

Keď si väčšina z nás povie slovo láska, tak si rozhodne nepredstavíme katolíka. Dokonca si nepredstavíme spojenie lásky a katolicizmu ani v prvej desiatke. Skôr si so slovom láska spojíte napríklad nejakého hipíka, slniečkára a kopec iných vecí, možno aj Ježiša, ale katolicizmus asi ťažko.

To nie je náš problém, že katolíkov si skrátka s týmto slovom len ťažko spojiť. To je predovšetkým a hlavne ich problém. Už len z toho titulu, ako sa definujú oni sami, poťažmo sa sami vo svojej bubline vnímajú.

Navonok sa láska v posledných rokoch s katolicizmom spája len v nechutne odpornom spojení odhalení sexuálnych škandálov, ktoré keby si mal predstaviť, že ich pácha slušný človek, radšej by sa zabil ako by dokázal žiť s niečím takým. Ale to teda rozhodne nie je tá láska, ktorú pri čistote toho slova máme na mysli, keď ho vyslovíme.

Sám katolicizmus, špeciálne na Slovensku neprodukuje ani osobnosti spájané s týmto pojmom.

Napríklad taký Kuffa rozhodne nevyvoláva pocit zvaný láska a nie je možné ho s ním spájať, skôr naopak. Napriek tomu ako sa on sám vníma a ako ho vnímajú jeho obdivovatelia. O tom ale oni nerozhodujú ako ich v konečnom dôsledku vníma širšie okolie. To si určuje ono samo. Vy to môžete len ovplyvniť svojimi slovami a skutkami. Kuffa a jeho obdivovatelia sú všetko iné, len nie láska.

Aby sme boli objektívni, ak sa v katolíckej cirkvi u nás dajú nájsť osobnosti, ktoré by mohli vo všeobecnosti byť spájané s pojmom láska, tak ich samotná cirkev pravidelne vytlačí na svoju vlastnú perifériu, respektíve úplne mimo svojich radov.

Najkrajším príkladom je už zosnulý Anton Srholec. Ale aj bývalý arcibiskup Bezák by bol dobrý príklad. Z politikov sa dá snáď spomenúť len jeden a to František Mikloško, ale určite už nie trebárs Čarnogurský (a to ani jeden). Ľudia pokoja a načúvania, pochopenia a rešpektovania aj iných názorov sú v katolicizme vzácni a ak sa aj objavia, sú spravidla odsunutí na vedľajšiu koľaj.

Apropo, všeobecne katolíci na Slovensku majú problém generovať aj historicky pre národ či krajinu dôležité osobnosti. Uvádzam to len ako príklad, naproti tomu trebárs evanjelici dali Slovensku pomerne násobne viac dôležitých osobností. Nie je náhodou, že v ankete o naj Slováka boli na prvom aj druhom mieste evanjelici (Štefánik, Štúr) a na tretom samotnou cirkvou odstavený katolík Srholec. Jediná významná katolícka osobnosť, ktorá sa dostala do prvej desiatky, bol dosť kontroverzný Hlinka (o tom, že katolíci už raz vládli tejto krajine teraz ani nebudem hovoriť, aby sa Tisovci zbytočne nemuseli ozývať). To je dar národu a krajine ozaj biedny. Ale to len taká poznámka pomimo.

Späť k láske, ono možno ten problém je v katolicizme samom, neviem len sa zamýšľam.

Niektoré časti Ježišovho učenia môžu pôsobiť dobrosrdečne, no ale skúste si tipnúť na ktorom mieste je Ježiš ako osoba vyhľadávaný u katolíkov v modlitbách?

Robil sa totiž taký prieskum, že ku komu sa v čase krízy najviac modlia katolíci. A neuveríte, syn boží, ktorý je takmer vo všetkom rovný bohu, skončil až na 6. mieste. Veľmi veľavravné.

Ako som predostrel, láska a katolicizmus sú bohužiaľ pojmy, ktoré skrátka väčšine ľudí k sebe nehrajú, veď si to úprimne zhodnoťte sami. Keď sa povie láska, čo vás prvé napadne, ale úprimne.

Problém je aj v tom, že práve za katolícku cirkev najviac počuť krikľúňov tipu Kuffa a spol., ktorých kázne sú plné nenávisti, opovrhnutia, zloby a neúprimného pokusu o láskyplné slová. Som presvedčený, že obdivovateľom to tak nepripadá, ale je to tak, takto pôsobíte na nás ostatných.

Vzdelaných, ohľaduplných a teda láskavých katolíkov takmer nepočuť vôbec.

Skrátka toto je váš najväčší problém, že my ostatní vás nedokážeme vnímať tak, ako by ste sami chceli a ako by ste sa radi možno videli. A opakujem, nie je to náš problém, ale váš. A keď stým niečo nezačnete robiť, lepšie to nebude.

Teraz  mám ale na mysli tú neviditeľnú a navonok nepočujúcu hŕstku, ktorá týmto asi nebude nadšená, ale uvedomuje si, že je to trafený klinec po hlavičke.

Teraz najčítanejšie