Denník N

Podporme cestovný ruch na Slovensku

Rozhľadňa Terchovské srdce
Rozhľadňa Terchovské srdce

Korona kríza poznačila množstvo odvetví slovenskej ekonomiky. No zatiaľ čo sa podniky už rozbehli a aj obchody sa pomaly rozbiehajú, cestovný ruch „odbrzďuje“ len pomaly.

Po ďalšom uvoľnení opatrení spojených s korona krízou našu spoločnosť trápia ďalšie, nové problémy.  Ani pozitívna informácia a otvorenie obchodov v nedeľu nezmenila fakt, že Slovensko znepokojuje aktuálny ekonomický vývoj, opätovne sa zvyšujúca nezamestnanosť, zánik malých a stredných podnikateľov či kríza v cestovnom ruchu.

Negatívne dosahy koronavírusu začína pociťovať aj slovenský cestovný ruch, ktorý obmedzenia v súvislosti s pandémiou doslova zdecimovali. Očakáva sa, že hotelom a reštauráciám klesnú príjmy až o 50%, cestovným kanceláriám o 70% a leteckým spoločnostiam až o 90%. V prvom štvrťroku 2020 bolo zaznamenané zníženie celkového počtu návštevníkov o 10,3%. V marci bolo zaznamenané zníženie návštevníkov až o 65%. Z ďalších zistených údajov vyplýva aj to, že zamestnanosť v službách výrazne klesne (v reštauráciách o 9,3%, v ubytovacích zariadeniach o 7,5%).

Z pozície podpredsedu NR SR som sa rozhodol pomôcť cestovného ruchu na Slovensku. Vo štvrtok (18.6.2020) som inicioval a na pôde NR SR  zorganizoval stretnutie s členmi Zväzu cestovného ruchu na Slovensku a Krajských organizácií cestovného ruchu (KOCR). Vypočul som si ich ťažkosti a problémy, ktorým museli a musia čeliť a spolu sme hľadali hlavné problémy. Na stretnutí zaznelo veľa nápadov, ako z tejto situácie von.

Mojim cieľom je pomôcť cestovnému ruchu aj ľuďom, ktorí v tejto oblasti pracujú. Či už ľudsky alebo legislatívne. Preto chcem najbližšie týždne stráviť priamo v teréne. Budem  cestovať po jednotlivých krajoch, v ktorých navštívim nielen predstaviteľov KOCR a Oblastných organizácií cestového ruchu (OOCR), ale aj malých a stredných podnikateľov, aby som si vypočul aj ich problémy. Mnohé podniky cestovného ruchu na Slovensku riešia doslova existenčné problémy. Podporením slovenských destinácií podporíme aj domácu ekonomiku. Preto navštívim známe i menej známe miesta, aby som upozornil na krásy a služby, ktoré Slovensko ponúka a tak presvedčil ľudí, že dovolenkovať na Slovensku sa (nielen tento rok) naozaj oplatí.

Po každej návšteve jednotlivého kraju a príslušných okresoch zhrniem v článku na mojom blogu problémy, ktoré trápia daný región z hľadiska cestovného ruchu. Zároveň Vám prinesiem tipy na návštevu zaujímavých miest.  Zameriam sa od historických a prírodných pamiatok po atrakcie a domácich výrobcov, ktoré stoja za pozornosť a návštevu. Veď v každom regióne Slovenska máme miesta, ktoré sa určite oplatí navštíviť.

Teraz najčítanejšie

Milan Laurenčík

Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky. Člen Zahraničného výboru NR SR a Osobitného kontrolného výboru NR SR pre kontrolu NBÚ. Podpredseda Žilinského samosprávneho kraja, poslanec a predseda Komisie regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a životného prostredia Zastupiteľstva ŽSK. Od 2014 do 2016 starosta obce Terchová. ... zasadzujem sa o rozvoj regiónov, v ktorých bude radosť žiť....