Denník N

Kollárova bublina.

Posledný týždeň ukázal v akej sebailúzii žijú naši politici. Tých príkladov je niekoľko, ale ten najvypuklejší sa demonštroval na šéfovi Sme rodina. Za prvé, nevyšiel mu husársky kúsok s rekonštrukciou Krištúfkovej na váženú splnomocnenkyňu vlády a celé to zaklincovali ich odhalené „klobáskové“ diplomy zo Skalice. Vytúžené nanebovzatie sa nekoná, koná sa pravý opak.

Na prvý pohľad to nemá logiku. Načo bol poslankyni Krištúfkovej neplatený post? Kvôli limuzíne a dvom asistentkám?  Jedno vysvetlenie sa predsa len ponúka a je v  myšlienke, ktorú svojho času vyslovila známa česká pornstar Dolly Buster, kandidujúca do Európskeho parlamentu: “môžem mať peniaze, veľa peňazí, no to čo mi nesmierne chýba, je úcta ľudí“. Presne to je pointa nielen Krištúfkovej prestížnej trafiky, ale aj celého Kollárovho cirkusu. Aby všetci zabudli kým v skutočnosti boli a sú. Na to potrebujú vysokoškolské tituly, funkcie, miesto pri stole na najvyšších poschodiach politiky. K smotánke im už dopomohla naša chorá mediálna kultúra, ktorá urobí celebritu z každého pochybného zbohatlíka, avšak to nie je to pravé zadosťučinenie pre vekslákov a ich devy. Oni chcú byť vážení a uznávaní nielen v kruhoch seberovných, ale celou spoločnosťou.

Nebude zo psa slanina…

Ich minulosť je však príliš čierna, aby sa dala len tak vybieliť. Nevydalo, a 48-hodinový hejt médií a sociálnych sietí ich prinútil k ústupu a … mimoparlamentnú opozíciu povzbudil k protiútoku na ich najslabšie miesta – vzdelanie a súdnosť. Strata súdnosti je častým symptómom politikov, a rozhodne ňou netrpí iba Kollár s Krištúfkovou, stačí sa pozrieť čo sa deje v SMER-e. Avšak Kollár je súčasťou veľkolepého Matovičovho protikorupčného ťaženia, ktorého súčasťou by malo byť aj potieranie panských maniérov, ktoré sú jedným zo základov korupcie. Bohužiaľ, práve na tej veľkoleposti výrazne uberá kolaborácia s podozrivým exvekslákom a jeho družinou. Matovičove tiché odkazy „pýtajte sa Krajniaka“ znejú príliš alibisticky, najmä ak si spomenieme na jeho svojské protikorupčné výstupy v opozícii.

Kollár je nahý!

No, neskončilo to len pri stiahnutí Krištúfkovej. Kollár, ale dnes už aj Matovič, majú oveľa väčší problém – predsedom Národnej rady SR je usvedčený plagiátor. Výhovorky o teste originality, ktorý ukázal „len“ 20% zhodu Kollárovej diplomovky s inými prácami, nie je v žiadnom prípade dostatočnou obranou, navyše ak totálne pohorela v českom obdobnom teste (vyše 50% zhoda). Antiplagiátorský softvér totiž porovnáva prácu iba s textami, ktoré sú nahraté do jeho databázy. To znamená, bakalárky a diplomovky z posledných 10 – 15 rokov. Nie sú tam však knihy, skriptá ani internetové a cudzojazyčné články. Ak plagiátor odpisuje z nich (čo je taktiež plagiát), softvér to účinne neodhalí, aj keď určité zvýšenie miery zhody sa môže ukázať, keďže z kníh a internetu odpisujú aj iní. Preto zhoda viac ako 20 % je už dôvodom na podrobné skúmanie práce a konfrontáciu zhodných pasáží. Či sa tak udialo nevieme, avšak prihliadnuc na úroveň univerzity v Skalici, si to môžeme domyslieť. Ak bol problém Dankova rigorózka a to bol, tak je ešte väčším problémom Kollárova diplomová práca, keďže to nie je iba nejaký upgrade z titulu Mgr. na titul JUDr., ale je to otázka legitimity jeho vysokoškolského vzdelania 2. stupňa.

Je to ich hanba, ale nielen to.

Ak sa uspokojíme s konštatovaním, že Slovensko má dôležitejšie problémy ako nejaké plagiátorstvo, pochovávame morálku u tých najkvalifikovanejších a verte, že aj tých najambicióznejších, ktorí sa nám skôr či neskôr objavia niekde na ministerstve či v inom úrade. A nie je to maličkosť! Boj proti podvodom s titulmi je samozrejmosť, bez ktorej by bol spochybniteľný legálny základ vysokoškolského vzdelávania v krajine. Otázku revízie titulov bude preto potrebné riešiť s oveľa väčším dôrazom a efektivitou, než je tomu dnes pri bezzubej formálnej a alibistickej legislatíve, ktorá presúva celú zodpovednosť z univerzít na súdy (???) a umožňuje (ne)zodpovedným akademikom umyť si špinavé ruky. Taktiež (ne)riešenie týchto „prehreškov“ nie je nijako zohľadnené v procese akreditácie vysokých škôl. Každý sa tvári, že sa to nedá, ale dá!

Memento.

Za peniaze si kúpiš mercedes aj trafiku, no nekúpiš si úctu a česť. A ani rozum. Ak má byť táto vláda vládou zmeny a zásadného otočenia kormidla v oblasti právneho štátu, musia si to osvojiť všetci v koalícii a strážiť to musí jej šéf. Ľudia pri Krištúfkovej ukázali, že nie sú zvedaví na zákulisné dohody a ani v mene stability koalície nebudú tolerovať porušovanie princípov, za ktoré dali hlas Matovičovi. V politike totiž platí: ak dvaja robia to isté, je to to isté…

PS.

Áno, som z SaS, no nemôžem a nebudem takticky mlčať aj  preto, že sám som pred 13-timi rokmi otvoril pandorinu skrinku plagiátorstva hochštaplerov a viem aký je prehnitý náš vysokoškolský systém, súdy a celá spoločnosť.

Kollár, z hrušky dole!

Teraz najčítanejšie

Ivan Holko

Mojou prácou je veterinárna medicína. Venujem sa výskumu mikróbov a infekčných chorôb zvierat, občas prednášam na univerzite a som aj "kancelárskou krysou" v malej obchodno-poradenskej firme v Nitre. Trochu sa angažujem aj spoločensky a som členom strany SaS, v ktorej pomáham pri tvorbe programu v oblasti poľnohopodárstva, vedy a výskumu.