Denník N

Načo sú nám lety do vesmíru?

“Predstav si, že by sa nikto po Kolumbovi nevrátil do Nového sveta,” argumentovala postava vo filme Apollo 13.

“Predstav si, že by sa nikto po Kolumbovi nevrátil do Nového sveta,” argumentovala postava vo filme Apollo 13.

Niekto to nazýva objavenie Nového Sveta, niekto kolonizácia. Závisí od uhla pohľadu. Slováci povedia, „My s tým nemáme nič, my sme nekolonizovali.“ Nemohli sme, sami sme boli kolóniu.

Hoci sme nemali nič s priamym dobíjaním, výsledky si užívame. Bez kolonizácie by sme nemali zemiaky, kukuricu, paradajky, ryžu, cukor, kávu, čokoládu, čaj, bavlnu,  produkty, ktoré si v začiatkoch kolonizácie mohla dovoliť len aristokracia. Viete si predstaviť doteraz žrať len zvieracie vnútornosti s kapustou? Bez korenia. Vďaka lacnej pracovnej sile v okupovaných krajinách si dnes každý môže dovoliť aj avokádo. Za náš štandard sme zaplatili kiahňami, chrípkou, syfilisom, mizériou. Okradli sme ich o raj, v ktorom žili desiatky tisíce rokov a ešte si dovolíme tvrdiť, že sme ich prišli zachrániť! Arogancia jak sviňa.

Objavenie „Nového“ sveta znamenalo začiatky novej éry, kapitalizmu, (komunistka, pch, ďalej ani nečítam). Nie som komunistka, nie, nie. Mne sa zdá, že obidva -izmy používajú rovnakú rétoriku, len namiesto,

„Vďaka študentom našej socialistickej spoločnosti, ktorí vysadili dvesto hektárov zemiakov (odkiaľ že sú zemiaky?) proletariát neostane hladný. Práci česť!“, dnes počúvame,

„Profit stúpa vďaka konzumentom našej kapitalistickej spoločnosti. Dividendy akcionárom!“

Vraj sa máme lepšie, lebo žijeme vo vyspelom liberálnom sveta. Ale na úkor koho? Detí, ktoré mali tú smolu, že sa narodili v Bangladéši? Ktoré môžu stráviť v škole len pár hodín, lebo musia rodinu zabezpečiť zbieraním umelohmotných odpadkov pri koľajniciach, či na smetisku? Je to ich vina? Odkiaľ prišla umelá hmota? Gúglim, gúgliš, gúglime … Západ. Aké výhody majú krajiny tretieho sveta z globalizácie? Chudobu, hlad, špinavú vodu.

Že globalizácia funguje len jedným smerom, teda, ak nepokladáme vyššie spomínané príklady za „výhody“, je fakt, že kým Slovák v sekunde vymenuje sviatky, ktoré oslavuje Amerika, koľko slovenských sviatkov vymenuje Američan? Spraví mi tam niekto výskum? Ja tam nepôjdem, ešte by ma nejaký „blázon“ bielej rasy zastrelil. A keby som nebola biela, bála by som sa, že ma zastrelí policajt.

Rada by som tiež spravila výskum na Slovensku, o tom, koľko ľudí dokáže prežiť z výplaty do výplaty. Je to ich vina, nesnažia sa. Aký názor má Slovák na to, že sa na západe rozpadá stredná vrstva, ktorá sa doteraz „snažila“? My sa ale máme sa na čo vyhovárať. 40 rokov socialistického zriadenia nás pripravilo o rozvoj. Za 40 rokov sme sa nedokázali postaviť na nohy. Na civilizácie, ktoré boli okupované celé storočia sa však pozeráme zvrchu.

Na čo sú nám teda lety do vesmíru, keď na Zemi je bordel? Namiesto toho by sme mali pracovať na tom, aby si boli všetci NAOZAJ rovní. Hovorím nielen o ľuďoch, ale aj zbytku prírody. Marí sa mi totiž, že sme Svet dostali ako dar od boka. Človek to zle pochopil a vznikol patriarchát, ktorý tvrdí, že rovnoprávnosť nemôže byť. Na nete som našla veľmi zaujímavý názor že prečo nie – lebo bez mozgu by organizmus neexistoval. Drahý anonym, bez zbytku tela by mozog plával vo fľaši na zaváranie.

Medzi nami sú jednotlivci, ktorí pochopili, že jeden bez druhého existovať nemôžeme. Začali objavovať záhady mozgu a srdca, zatiaľ v nich našli empatiu, som zvedavá, aké ďalšie poklady nájdu. Ľudia ich však pokladajú za bláznov. Nevadí, aj Kolumbus bol vo svojej dobe čudný.  Snáď sa raz nikto nebude báť vykročiť v stopách dnešných kolumbov.

 

PS pre tých, ktorým sa otváral nožík vo vrecku z toľkých klišé. Viem.

Teraz najčítanejšie