Denník N

Nové začiatky iniciatívy Psychiatria nie je na hlavu

Foto: Klára Kusá a Ivana Čellárová
Foto: Klára Kusá a Ivana Čellárová

Milí priaznivci destigmatizácie!

Po dvoch rokoch existencie, v úvode čisto Facebookovej stránky, neskôr občianskeho združenia Psychiatria nie je na hlavu, odchádzam. Končím a vo vedení ma nahrádza šikovná dobrovoľníčka Ivka Čellárová. Aký to je pocit? Pýtajú sa ma všetci naokolo. Neviem odpovedať. V niečom oslobodzujúci, v niečom smutný.

Premýšľam nad vhodnou paralelou, akou by som vedela vyjadriť svoje pocity. Je to, akoby ste dva roky stavali dom a následne pochopili, že pre vás nie je úplne vhodný. Že ho máte radi, býva sa vám v ňom síce veľmi dobre, no v živote sa potrebujete posunúť ďalej. A na to, aby ste sa posunuli a vyzdraveli, musíte tento dom prenechať iným majiteľom.

A tak sa sťahujem na iné miesto a sama zisťujem ako má toto miesto vyzerať. Aké má byť zariadenie? Akou farbou majú byť vymaľované steny? Samozrejme, ide o metaforu. V skutočnosti sa sama zamýšľam nad tým, kto som a uvedomujem si, že musím pokračovať.

Verím, že O. Z. Psychiatria nie je na hlavu bude fungovať aj naďalej. Že sa nerozpadne po mojom odchode. A že jej základné piliere pretrvajú.

Samozrejme, do projektu budem stále prispievať svojimi fotografiami a v budúcnosti nevylučujem spoluprácu. Téma psychického zdravia je stále rovnako dôležitá, dokonca počas koronakrízy ešte pálčivejšia.

Verím, že tento môj krok pochopíte.

Klára Kusá

Psychiatria nie je na hlavu

Iniciatívu Psychiatria nie je na hlavu založila v roku 2018 umelkyňa Klára Kusá. Klára trpí hraničnou poruchou osobnosti a psychické poruchy sa rozhodla detabuizovať preto, aby ľudia ako ona neboli pre spoločnosť stigmou. Z pôvodne sólového projektu sa neskôr stala komunita ľudí založená na rozmanitosti a vzájomnom prijatí. Iniciatíva získala v roku 2019 štatút občianskeho združenia a rozrástla sa o ďalších aktívnych členov.

Cieľom O.Z. Psychiatria nie je na hlavu je šíriť v spoločnosti povedomie o tom, aká dôležitá je starostlivosť o duševné zdravie. Snažíme sa skvalitňovať život ľudí so psychickými poruchami a búrať negatívne mýty ohľadom psychických ťažkostí. Vnímame totiž, že inakosti a odchýlky sú v dnešnej spoločnosti neprávom utlačované.

Zároveň sa snažíme dosiahnuť rovnocenné práva ľudí s psychickými problémami. Naším dlhodobým cieľom je pomôcť zlepšiť úroveň psychiatrickej starostlivosti na Slovensku. Predsudky v našej krajine sú veľké a my, dobrovoľníci z O.Z. Psychiatria nie je na hlavu, by sme to radi zmenili.

Ak máte záujem pridať sa k nám a pomáhať nám v akejkoľvek oblasti, resp. ak máte príbeh, s ktorým by ste sa radi podelili, napíšte nám. Nezáleží na vašich danostiach, radi medzi sebou privítame každého nadšenca pre myšlienku búrania mýtov. Ak ste fanúšikmi či fanúšičkami osvety v oblasti duševného zdravia, nezabudnite nás sledovať na Facebooku a Instagrame.

Páči sa vám naša činnosť a radi by ste nás finančne podporili? Môžete tak spraviť na našom transparentnom účte.

IBAN: SK93 8330 0000 0020 0177 3645

BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX

Ďakujeme za vašu podporu! 🙂

Teraz najčítanejšie

Psychiatria nie je na hlavu - logo

Psychiatria nie je na hlavu

Cieľom iniciatívy Psychiatria nie je na hlavu je búranie negatívnych mýtov ohľadom psychických ťažkostí. Zároveň snažíme dosiahnuť rovnocenné práva ľudí s psychickými problémami.