Denník N

Deväť prípadov transplantácie pľúc po Covid-19 pre „chrípkarov“

Si mladý, zdravý a máš 18, 20 rokov… a už žiješ s transplantovanými pľúcami po prekonaní Covid-19 a nie si v štatistike úmrtí na túto chorobu. A ďalších 7 prípadov zo sveta pre volajúcich po plnom uvoľnení.

Update: bol som v diskusii a aj na facebooku upozornený o transplantáciách pľúc vo svete aj po chrípke. Odkazy na práce sú v diskusii. Moje vnímanie pojmu chrípkari patrí ľuďom, ktorí tvrdia, že Covid je tak málo nebezpečný, ako chrípka, nie, že chrípka nie je vôbec nebezpečná. Doteraz som od UVZ čerpal info o 800 úmrtiach ročne na Slovensku, ale podľa aktuálnych informácií z r. 2018 na stránke UVZ na chrípku u nás zomrie priemerne ročne 1503 ľudí.

18 ročný zdravý v Taliansku

Si zdravý a máš 18 rokov. 2. marca ochorieš, 6. ťa zoberú do nemocnice, 23. ťa dajú do umelého spánku a napoja na mimotelové okysličovanie krvi ECMO, ako známy český taxikár. (Keďže máš 18 rokov, máš nárok, ale v Talianskom Miláne, odkial si to nebolo všade a vždy tak, lebo si blízko epicentra nákazy.) Na Slovensku je týchto prístrojov len 7ks. O tom som počul veľmi málo.
Po 3 týždňoch, 30. apríla lekári vzdajú nádej, že sa ti pľúca zotavia a tak ťa dajú na čakací list na transplantáciu a 18. mája ťa 12 hodín operujú. Až po operácii, čiže takmer po dvoch mesiacoch ťa zobudia a môžeš dýchať bez prístrojov. Predpokladám, že si do konca života na liekoch proti odmietnutiu orgánu darcu. Zdroj úvoduzáveru príbehu v angličtine.

20 ročná zdravá v USA

Si zdravá, máš 20 rokov a transplantáciu pľúc zničených chorobou Covid-19 si mala 5. júna. Keďže si mala aj multiorgánové zlyhanie, máš to ťažšie, ako ten 18 ročný chalan. Asi preto sa v tvojom prípade v rôznych článkoch spomína aj to, že prvý rok prežije 85-90% ľudí po transplantácii pľúc.
Zdroje: Miestny web aj s videoreportážou, odbornejší článok s RTG pľúc a s fotka vybratých pľúc, ďalší odborný článok, ktorý už naráža na Trumpa s jeho bagatelizovaním, ďalšie info.

45 ročná vo Viedni

Máš 45 rokov, žiješ vo Viedni a už si po transplantácii pľúc z „chrípky“. Info na stránke Viedenskej univerzity. Žiadny žvástoweb.

6 prípadov v Číne

Čínske médiá popísali už 6 prípadov transplantácií pľúc u ľudí vo veku 54-73 rokov. Ďalší zdroj.

O čom hovorí rozdiel vekov transplantácií v Európe a USA versus v Číne?

V krajine, kde je veľa prípadov je aj viac mladších vo vážnom stave. Kým u nás pri 28 mŕtvych nezomrel mladší, ako 60 rokov, v krajinách, kde bolo veľa obetí zomierali aj deti. A Číne zachránili transplantáciou 6 ľudí vo veku 54-73 rokov od smrti. Počet mladších, ktorým by sa zničili pľúca a zároveň pri Covid-19 nedostali častú embóliu, infarkt, mŕtvicu a boli schopní ích zachrániť bol asi nulový.

Na drujej strane vo Švédsku boli praktiky nedávať ľudom v domovoch sociálnych služieb ani kyslík a a neposielať ích ani do nemocníc, nech sa šetria miesta pre mladších. Citujem vyjadrenie Švédskej zdravotnej sestry z článku v Postoj.sk:„Bolo nám povedané, aby sme ich do nemocníc neposielali. Aj keď má človek len 65 rokov,“.
Odchod do dôchodku je vo Švédsku flexibilne vo veku 61-67 rokov a tak sa mohlo stať, že niekto pracoval a na dôchodku v DSS sa o neho Švédský štát postaral tak, že mu namiesto kyslíka podal morfium.

Prípady transplantácie pľúc 18 ročného chlapca z Talianska, 20 ročného dievčaťa z USA a 45 ročnej ženy v Rakúsku oproti Čínskym prípadom 54 – 73 rokov hovoria o tom, že Čína, ktorá mala oficiálne iba 80 tis. prípadov, pričom jedna práca uverejnená v Lancete hovorí dokonca až o 2,2 mil prípadoch v provincii Hubei (Wuhan je centrum provincie). Takže ak sa nakazí 80 tis. až 2,2 mil. ľudí, nemusí nikto pod 50 rokov potrebovať transplantáciu pľúc, ale ak sa nakazí 2,6 mil ľudí, ako je doteraz potvrdených prípadov v USA, tak už sa vyskytne prípad aj 20 ročného človeka, ktorému sa hodia nové pľúca a v Európe bez Ruska a Anglicka s aktuálne 1,4 mil. prípadmi to potreboval 2 ľudia vo veku 18 a 45 rokov. Môže byť, že aj taká náhoda sa udeje, že kde je menej ľudí, treba viac transplantácií. Kľudne z toho môžeme predbežne tvrdiť, že na každých 1,4+2,6 = 4 mil. prípadov sú potrebné minimálne dve transplantácie pľúc u mladých ľudí. Počet ďalších čakajúcich na pľúca nevieme, veď ani o týchto prípadoch sme do transplantácií nevedeli.

Čiže transplantácie zničených pľúc chorobou Covid-19 u ľudí nad 50 rokov sa v našom západnom svete zatiaľ nerobia. Možno ích nebolo treba, alebo sa uvoľňujú mimotelové okysličovania krvi pre iných potrebných pacientov. Ale samozrejme, mohla to byť len štatistická náhoda, že v Číne s oficiálnymi 80 tis. prípadmi a možno 2,2 mil celkovými bolo transplantácií pľúc treba 6 u ľudí nad 50 rokov a v západnom svete s 4 mil. oficiálnymi a možno toľko isto skrytými prípadmi bolo treba len 3 u ľudí do 50 rokov.

Vyššie uvedené ste sa u „chrípkarov“ Covid-19 určite nedozvedeli. So zvedavý, ako budú reágovať na to, že predtým zdravý 18 a 20 ročný človek potreboval po „chrípke“ druhé pľúca. Dajte mi vedieť.
Keby ím nestačilo, tak ím dajte vedieť o občasnom nástupe cukrovky po Covid-19, alebo na facebooku psychiatra Michala Pataráka z odbornej tlače o neurologických a psychiatrických problémoch u niektorých pacientov.  a niekto obrazne povedané „vyzýva koronavírus“ SARS CoV-2 na zníženie svojej smrtnosti na úroveň chrípky, tak ako si to želajú popierači jeho smrtnosti.

Kto si chce vypočuť rozhovory s odborníkmi, tak najnovšie sú tu:
– Vyjadrenie infektológa osobne liečiaceho chorých na Covid-19 MUDr. Sabaku v Správach RTVS zo štvrtku 25.6. od času 8:36,
– Rozhovor epidemiologičky Krištúfkovej z 28.6. k druhej vlne na hnonline.sk.

Komu nestačilo, tak tri zvukové názory odborníkov sú linkované aj v poslednom blogu, kde je aj zoznam ďalších blogov k téme „chrípky“.

Teraz najčítanejšie

Roman Hanajík


V súčasnoti považujem za najväčšiu hrozbu života na Slovensku bagatelizovanie smrtnosti Covid-19 počítaním "od buka do buka" a vyberaním si informačných čerešničiek zo všetkých zverejňovaných informácií o Covid-19. Sem tam sa venujem menej známemu riziku práce v kancelárii, kde banálne príznaky a mierna bolesť chrbta môže pri "správnej" kombinácii chýb v zdravotníctve skončíť trvalým a vážnym poškodením zdravia. Nie je problém sedávať celý život 8 hodín denne, ale po skúsenostiach aj iných ľudí viem, že riziko môže prísť aj za 10 rokov intenzívnejšieho sedenia. Vďaka SMERáckemu riadeniu zdravotníctva a tvrdeniu: "Zdravotná starostlivosť nie je ohrozená" som sa takto stal invalidný dôchodca. Venoval som sa aj klamstvám a falošnosti strán SMER-SD a bývalého "nepolitika" Kollára. Viac: https://www.facebook.com/roman.hanajik Alebo email: roman.hanajik treska gmail bodka com