Denník N

Ďakujeme, pán prezident!

V auguste oficiálne končí netypická politická kariéra Andreja Kisku. Nezávislého prezidenta, ktorý po svojom jednom volebnom období v prezidentskom paláci skočil do parlamentnej politiky.

Preslávil sa podnikaním v bankovníctve, založil úspešné firmy Quatro a Triangel, predal ich a dal sa na dobročinnosť. Založil charitatívnu organizáciu Dobrý Anjel, ktorá pomáha dodnes deťom s rakovinou. Z nejakého dôvodu si povedal, že vstúpi do politiky a v roku 2013 oznámil svoju kandidatúru na prezidenta.

Antikampaň spred týchto volieb sa stala legendárnou. Róbert Fico si za svojho úhlavného nepriateľa vybral práve Andreja Kisku. Iluminát, úžerník, to všetko si vypočul z úst Róberta Fica. Bývalému premiérovi to ale nepomohlo. Utrpel porážku v dobe, kedy bol Smer na vrchole a v parlamente viedol jednofarebnú vládu. S Ficom v parlamente by už vďaka tomu „sociálni“ demokrati ovládli úplne všetko. Našťastie sa to nestalo a navyše to bol začiatok konca Róberta Fica.

Ten utrpel v roku 2019 ďalšiu porážku. Druhýkrát sa pokúsil zutekať z politiky a to prostredníctvom ústavného súdu, kde chcel byť predsedom. Prezident mu to ale neumožnil. Tento spor nakoniec skončil vydieraním a trestným oznámením. Fica išlo roztrhať.

Po druhýkrát sa Andrej Kiska rozhodol neuchádzať o prezidentský palác a vyzeralo to tak, že sa z politiky stiahne. Prišla však vražda investigatívneho a dlhé zvažovanie svojej budúcnosti v rodine Kiskovcov. Nakoniec sa rozhodol. Vstúpil do parlamentnej politiky a založil stranu Za ľudí. Predseda strany Smer si ho v tomto politickom súboji opäť vybral za úhlavného nepriateľa, zrejme aj kvôli sporom z minulosti. Tentokrát sa mu ale podarilo udrieť poriadne. Videá s pochybným podnikateľom Šuligom zabrali a zrazili stranu Za ľudí na 5%. Do parlamentu sa ale dostali. Navyše Kiska so svojou stranou prispel ku ďalšej porážke Fica.

Bol to však posledný súboj. Bývalému prezidentovi dala kampaň zabrať a bolo to na ňom po voľbách vidieť. Do parlamentu nenastúpil a opäť neprimerane dlho začal premýšľať o svojej budúcnosti. Dnes sa rozhodol. V auguste nebude kandidovať na predsedu strany, ktorú založil.

Dlhé zvažovanie svojej politickej budúcnosti, či slabá aktivita. Andrejovi Kiskovi môžeme viacero vecí vyčítať. Bol ale zároveň prvým slušným a reprezentatívnym prezidentom. Bol navyše svetlom v tme zvanou Smer, ktorému zasadil hneď niekoľko úderov, za čo mu patrí veľká vďaka. Je to veľmi zaujímavý príbeh, ktorý nemá na Slovensku a zrejme ani vo svete obdoby. Je to ale pozitívny príbeh.

Dovidenia pán Kiska, ďakujeme Vám za vašu odvedenú robotu a prajeme hlavne veľa zdravia.

Teraz najčítanejšie

Ján Vojtaššák

Som mladý občiansky aktivista a vyslúžil som si prezývku "antifašista", pretože za vyjadrovanie k strane ĽSNS som sa dostal do konfliktu, po ktorom som musel podať trestné oznámenie na jedného zo sympatizantov tejto strany. Založil som združenie s názvom Belianska kaviareň, ktoré organizuje na Spiši rôzne zaujímavé podujatia hlavne na politické témy.