Denník N

Marián, tvoj život bol naplnený

V drese Viktorie Plzeň.
V drese Viktorie Plzeň.

Byť na vrchole psychických a fyzických síl, užívať si život po všetkých stránkach. A bác, príde niečo neočakávané! Veľa športovcov si za svoje neskoršie zlyhania môže sama- svojou arogantnosťou, pýchou a egoizmom. Ale viacerým z nich sa zmení život z minúty na minútu a nevedia tento „osud“ zvrátiť.

Pri riešení politiky, extrémizmu a dilentantizmu v nej som zistil, že niektoré veci majú oveľa hlbší a väčší význam. Žijeme jeden život, ktorý chceme prežiť čo najzmysluplnejšie. Každý z nás si radosť a útechu hľadá v niečom inom. Pre niekoho je fyzická aktivita to správne, iný nedá dopustiť na knihy a neustále psychické a duševné vylepšovanie seba, sa. Veľa ľuďom zmysel a náplň života nič nevraví. A potom tu je istý Humenčan, ktorý toho v živote preskákal dosť.

Čišovský ako rodený víťaz

Tento Humenčan, ktorého väčšina z nás, fanúšikov, si pamätá z prelomu tisícročia a začiatku storočia z Interu Bratislava. Bolo to jedno z tých zlatých období tohto klubu, ktorý je už dlhé roky v tieni toho rivala- Slovana. Pre mňa, ktorý si až tak tie súpisky tímov z vtedajšej Mars superligy (najvyššej slovenskej futbalovej súťaže) nepamätal a keď mi nejaké mená rezonovali v hlave, tak to znamenalo, že boli trošku vyššie nad štandardom. Jeho bilancia v drese žlto-čiernych je 115 zápasov, 5 gólov, 2 tituly a budovanie značky Čišovský. Marián mal vždy čuch na výber tímov, lebo prestupom k rodiacemu sa nadpriemernému mužstvu, (už Corgoň ligy) MŠK Žilina, urobil ďalší správny krok. Síce tituly v jej drese nezískal ( ja som bol v tom, že jeden mal aj so Žilinou), ale jeho priezvisko už bolo známe každému správnemu divákovi našej ligy. Potom mal trošku smolu v tom, že krásnu jazdu Artmedie v Lige Majstrov prešvihol o sezónu, takže v jej drese si zahral „iba“ Pohár UEFA (tie roky ja beriem ako zlaté pre slovenský futbal, lebo značky MŠK Žilina a Artmedia Petržalka boli známe aj vo futbalovejších krajinách Európy) Pridal v jej drese 3.titul v našej lige a to už nemôže povedať hocikto, že má slovenský triplet. Krásne dve 2. miesta pridal v rumunskej lige, v drese Temešváru.

Viktorka a nespravodlivý osud

V Česku začal vznikať tím, ktorý sa mal stať známym aj v Európe. 10 rokov predtým hrala Sparta Praha dôstojnú, až impozantnú úlohu v Lige Majstrov. Druhé desaťročie nášho storočia prišli Viktoriáni s koučom Vrbom a hráčmi ako Rajtoral, Limberský či Marek Bakoš. Marián prišiel do rozbehnutého vlaku a s tímom okúsil dvakrát základnú časť Ligy Majstrov a získal v jej drese jeden majstrovský titul. Lenže už na jar 2014 sa začalo niečo, čo vtedy samotný Marián nechápal.

„Všetko sa začalo tým, že na ľavom ramene mi mykal sval 24 hodín denne. Spočiatku som tomu nevenoval pozornosť. Keď sa to ani po mesiacoch nezlepšovalo, ukázal som to lekárom,“ hovoril Čišovský pre denník Šport. Už na konci septembra 2014 mu doktori diagnostikovali ALS- amyotrofická laterálna skleróza. Je to porucha centrálnej nervovej sústavy. Ide o zatiaľ nevyliečiteľné ochorenie, ktoré spôsobuje, že mozog nakoniec nie je schopný ovládať väčšinu svalov a pacient zostáva paralyzovaný, a to pri zachovaní psychických a mentálnych schopností. Vidieť ľudí s týmto ochorením je ťažké a smutné. Vidieť šampióna, športovca, vzor pre mladých futbalistov, ešte náročnejšie. 

Marián si život užíval, s pokorou bral každé víťazstvo, mal mentalitu šampióna a nezaslúžil si nič z toho. Je a bol prototyp skvelého, silného bojovníka, ktorého si treba a budeme pamätať aj ako otca rodiny, ktorej zanechal čistý štít a dôstojnosť, pretože bol rovný chlap. Drž sa chlape, si BEST a vždy budeš pre nás WarriorViktorián.

O Mariánovi písal aj Michal Červený a o ALS niečo bližšie aj tu.

Ilustračný obrázok: huste.joj.sk

 

Teraz najčítanejšie

Tomáš Homola

Čauko, som Tomáš. Zaujíma ma politika, šport a kultúra. Rád čítam s porozumením a raz za čas si vytváram názor na veci, inokedy rád vypočujem iných.