Denník N

Interupcie si nedáme!

V utorok 7.7. nebudeme ticho a s hrdosťou a rúškom na tvári sa postavíme na odpor ďalším nekompetentným politikom a političkám.

Áno, je to tu zas. I Matovičova vláda sa podujala tejto nie veľmi dôstojnej a etickej úlohy strpčovať ženám ich životy a obmädzovať ich práva. A tak tu máme znovu, dokonca hneď 4, predložené návrhy zaoberajúce sa a snažiace sa o obmedzenie sexuálnych a reprodukčných práv.

Racionálnych argumentov odborníčok a odborníkov, prečo je takéto obmedzovanie zlým spoločnosti škodlivým nápadom už bolo predostretých, vysvetlených a obhájených dostatočne veľa. Rovnako bolo v mediách odprezentovaných veľa príkladov zo zahraničia, ktoré dokazujú, že veľa žien stál tento absurdný nehumánny nezmysel život. Život, ktorý mohli prežiť so svojimi rodinami.

Bola to zbytočná snaha o komunikáciu a diskusiu?

Mňa osobne uráža, že vôbec niekto má dojem a tú drzosť myslieť si, že by mohol byť kompetentnejší ako my ženy, keď dôjde na naše telá a naše životy.

I tak sme ale boli ochotné komunikovať a pokúsiť sa, aby bola naša argumentácia pochopiteľná a stráviteľná i pre osoby, ktoré nenávidia alebo sa boja žien a ich moci nad zrodením nového človiečika.

A naďalej budeme. Pretože komunikácia a vzdelávanie sú pilierom kultivovanej vyspelej spoločnosti. Takto sa k nej jedného dňa predsalen dopracujeme. A tak ako naše babičky zabezpečili sebe, svojim dcéram a vnúčatám právo voliť či vlastniť majetok, i my zabezpečíme, aby boli ženy čím ďalej menej majetkom štátu či muža a čím ďalej viac spokojnými silnými videnými osobnosťami. Ktoré si odžijú svoje životy v súlade s vlastnými preferenciami a to bez toho, aby boli osočované, prenasledované, fyzicky a sexuálne napadané či rovno zabíjané.

Feministky vyhlasujú občiansku neposlušnosť

Tieto opätovné snahy nás utlačiť a umlčať sú frustrujúce a otravné. I tak ale máme dosť síl. Veď stále rodíme a vychovávame nové a nové posily. Nebudeme sa teda v tichosti prizerať ako zneužívajú svoje postavenie a moc, ktorá im bola v dobrej viere zverená. Nedovolíme, aby svojimi ideálmi sabotovali túto spoločnosť. A takisto sa postavíme na odpor vždy, keď budú chcieť zlegalizovať násilie na ženách.

Preto sa vidíme na Pochode za rešpektovanie reprodukčných práv už tento utorok o 17:30 na námestí SNP v Bratislave.

 

Teraz najčítanejšie

Kamila Skokňová

Feministka. (Večná) Študentka (nielen) filozofie. Členka Mensy. Nadšenkyňa do psychológie, vzdelávania i futurizmu.